| DariaZ a întrebat:

Anticoncepționalele se iau pentru prima data din prima zi a ciclului menstrual? Am mai luat 2 ani de zile, însă am făcut o pauza și acum vreau sa iau din nou, însă nu mai știu cum se incep

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Se iau din prima zi a ciclului menstrual, in fiecare zi, la aceeasi ora, timp de 21 de zile, dupa care se fac 7 zile de pauza.In a opta zi, se reia tratamentul.

Multa sanatate!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anuskaa a răspuns:

Anticonceptionalele se iau pe baza de reteta de la ginecolog, dupa un set de analize, daca eu iau x anticonceptionale nu inseamna ca si tu poti sa iei tot x.

| DariaZ explică (pentru SevenScents):

Fii mai explicit/ă!

| DariaZ explică (pentru Anuskaa):

Doctorul mi le-a dat acum 2 ani și am avut o pauza de la ele, însă nu știam cum se administrează. În prima zi a ciclului menstrual se încep. Mulțumesc!

| Anuskaa a răspuns (pentru DariaZ):

Acum 2 ani? Si acum? Cine ti-a dat? Ar fi indicat sa faci si analize inainte. Dar nu am eu treaba cine ce face cu sanatatea.

| DariaZ explică (pentru Anuskaa):

Același doctor mi le-a dat. Fac controale regulat, însă acum am avut o alta problema de sănătate si2luni de zile nu am mai luat, însă acum vreau sa încep iar. Nu ma pot duce la control acum deoarece ma deplasez greu din cauza unor probleme medicale. Ma gândesc la faptul ca la 6 luni e de ajuns un control, nu trebuie sa merg luna de luna

| MrsHelp a răspuns:

Cauta prospectul online