| Annnonimm a întrebat:

Anticonceptionalele trebuie luate in prima zi de mestruatie sau se pot incepe si dupa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prima pastila AC se administreaza in prima zi de menstruatie din acel moment esti protejata si nu mai poti ramane insarcinata chiar si in cazul in care ejacularea este intentionat facuta in vagin. In cazul in care prima pastila AC se administreaza in oricare alta zi a ciclului menstrual (chiar si sa zicem in ziua a 2-a a menstruatiei), atunci in primele 7 zile de administrare a pastilelor AC se va folosi obligatoriu si o alta metoda de protectie.

3 răspunsuri:
| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

O mica intrebare in plus, mie imi tot apar pe picioare mici pete rosii analizele de sange fiind bune iar doctorul spunandu-mi ca am o inflamatie a vaselor de sange (toate astea s-au intamplat acum 2 luni), in aceasta situatie pot folosi anticonceptionale? Ideea este ca nu ma pot duce la ginecolog azi si nu as vrea sa astept inca o luna pana la urmatoarea mestra ca sa iau pastilele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Annnonimm):

Consider ca da poti folosi AC deoarece acestea actioneaza pe baza de hormoni neavand/neinterferand deloc cu circulatia sangvina, cu venele sau arterele. Totusi imediat ce vei avea posibilitatea ar fi indicat sa te adresezi medicului de familie sau medicului ginecolog pentru a-ti da un raspuns de specialitate.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!
Cand am fost la ginecolog nu am avut problema asta si singurul lucru care mi-a spus ca este contraindicat este fumatul si nimic altceva.