| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am avut parte de prima experienta sexuala, dar nu mi-a curs sange, am nevoie de o explicatie.

9 răspunsuri:
| Carmencarmi a răspuns:

Nu te-ai ....bn

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Iubitul a fost prea bland

| LittleRed a răspuns:

E posibil ca in urma unui accident mai vechi in acea zona sa ti se fi rupt himenul. Unele fete isi rup himenul fara sa isi dea seama. Chiar si la masturbare se poate rupe

| Musique a răspuns:

Nu-ți obligă nimeni vaginul să sângereze.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce au spus restul sau poate ai himenul elastic si nu s-a rupt.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca ai himenul elastic. La urmatorul sau la urmatoarele acte sexuale iti va curge, cu siguranta, sange.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa sangerarii din momentul dezvirginarii se poate datora faptului ca ai un himen elastic si din acest motiv perforatia existenta in himen se poate largi foarte mult permitand penisului sa treaca prin himen fara sa-l lezeze/rupa. Au fost semnalate cazuri in care himenul s-a rupt doar in momentul in care femeia a nascut, din cauza largirii exagerate a vaginului in acel moment. De altfel in intreaga lume au fost efectuate studii pe aceasta tema printre care si aceasta relatare : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport, la balet, din cauza mersului cu bicicleta sau în urcarea unui munte." Vezi urmatorul articol : http://unimedia.info/......84936.html Deci sunt multe cauze/motive care pot avea ca rezultat lipsa unei sangerarii evidente. Uneori sangerarea se pot rezuma la 2-3 picaturi de sange, dar care sa treaca practic neobservate din cauza amestecarii cu secretia vaginala de obicei abundenta in momentul sexului. Probabil si tu te afli intruna din situatiile prezentate. Multa sanatate!

| Oana92 a răspuns:

Sangerarea nu e obligatorie la primul act sexual. Exista destule cauze pentru lipsa sangerarii si o gramada de fete au trecut prin chestia asta. Iar daca cel cu care ai facut sex te judeca pentru asta inseamna ca e un cretin.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Oana92):

Man eu sunt complet de acord dar vreau sa aduc la cunoscinta ca stai, m-a batut amicul meu cu o curea in joca si am uitat ce vreau sa zic.

vreua insa sa adaug ca sa nu fiu oftopic ca sunt de acord cu tine si ca toata lumea ar trebui sa asculte de sfatul sata pentru ca e intelept