| alyutzzu a întrebat:

Astazi am stat in preajma unei fete care avea rubeola sau pojar.Este posibil sa iau si eu avand in vedere ca nu am facut? Si am mai facut si febra si ma doare gatul. Scuzati categoriahappy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Rubeola se ia foarte rapid daca nu ai facut mai ales ai sanse mari sa o iei dar de fapt ce spun eu? Daca te doare-n gat si ai si febra deja ai facut... vezi dupa urechi daca ai un 2 umflaturi rotunde si daca le atingi te doare 100% ai rubeola adica asa am patit eu ma durea in gat/febra/2 chestii gen 2 bube care daca le atingeam ma dureau se aflau dupa urechi nitel mai jostongue si se sta 5 zile acasa sau este posibil (slabe sanse dar totusi este posibil) sa apara complicatii adica dupa 5 zile daca tot nu ti-a trecut si te simti nasol du-te iar la doctor pentru alt control, cel putin asa mi-a sugerat mie doctorul!

| NatureSelf a răspuns:

Da, in cazul in care inca nu ai avut. si vezi ca primele semne ale rubeolei este raceala.

| Viviluka a răspuns:

Rubeola este un fel de pojar german. Cum toata lumea stie ca pojarul se ia asa si rubeola. Daca ai luat nu te ingrijora. Este o boala rara dar care se manifesta la sfarsitul iernii sau primaverii.Da faptul ca faci temperatura este o prima idee ca este posibil sa fi luat si tu.Mai ales daca tu nu ai avut.
Pojarul este o boala contagioasa. In primele 3-4 zile nu exista eruptie si seamana cu un guturai dupa simptome. Treptat acesta se agraveaza, ochii devin injectati, rosii si lacrimeaza mult. Apare si o tuse uscata si suparatoare, incepe sa creasca si febra.Eruptia apare cam in a 4-a zi, pete de culoare roz, mai intai in spatele urechilor si apoi pe fata si corp. Febra mare, tuse deasa, cca 1-2 zile pana cand eruptia se instaleaza complet.Nu exista tratament din cate stiu eu, trebuie sa astepti sa treaca.
Totusi trebuie urmarita febra, sa nu persiste mai mult de 2 zile si nici sa nu dispara pentru ca apoi sa apara din nou.
Se zice ca in timp ce ai rubeola nu ai voie sa o tratezi cu nimic. Dar sora mea a avut si i-a recomandat de la doctor o crema ca laptele si isi dadea cu ea acolo unde au aparut petele. Si mai facea si 2 injectii pe zi.Dar am auzit ca unii doctori spun ca nu trebuie sa iti dai cu nimic ca altfel te imbolnavesti nu stiu la ce parca la plamani si e foarte grav. Apropo rubeola trece in cel putin 5 zile de stat in casa!

| Viviluka a răspuns:

Am uitat sa zic ca eu nu am luat chiar daca sora mea a avut si eu dorm cu ea in pat si stam aproape toata ziua. Si nimeni din familie nu a luat!

| Aasdfghj a răspuns:

Daca nu ai avut asa ceva s`ar putea sa iei si tu.

| tpucistul a răspuns:

Poate happy