| alexa2829 a întrebat:

Au trecut 25 de zile de la contactul sexual neprotejat si 5 zile de la intarziere, am facut teste de sarcina in 3 si 7 si au iesit negative dar tot nu am simptome de sarcina si nici de menstra. Oare sa fiu insarcinata si testul imi arata negativ sau e vorba de o intarziere? eu nu imi doresc sa fiu insarcinata si tin sa spun ca am facut sex in perioada fertila dar nu a ejaculat in mine dar acel lichid cred ca a ramas.ast raspuns in special Brigaela

13 răspunsuri:
| Mirunelu a răspuns:

Daca spui ca ai facut 2 teste, este in regula. Imi vine greu sa cred ca 2 teste se insala. Poate doar iti intarzie. Menstruatia ta este regulata de obicei? Mai asteapta putin si daca tot nu iti vine mergi la medic. Dereglarile menstruatiei nu sunt numai din cauza sarcinii.

| adrianamara a răspuns:

E probabil o intarziere mai ales din cauza stresului pe acesta tema! Daca nu-ti vine in urmatoarele zile mergi la medic sa scapi de indoieli, si app altadata protejati-va te vei simti bine si pe moment si dupa nu vei sta cu grija!

| alexa2829 explică:

Da MIrunelu am ciclul regulat la 31 de zile iar luna asta trebuia sa imi vina 1n 3 sau 4

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru alexa2829):

Bună.
Ciclu regulat nu este la 31 de zile, domnișoară!
Se poate considera în limite dacă vine între 26 și 30 de zile, dar medical este la 28 de zile.
Despre ce vorbim?
Ai pus de "n" ori această întrebare, mergi luni la medic împreună cu el!
Pa, pa.

| alexa2829 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu pot Legiutoarea sa ma duc la doctor luni pentru ca eu sunt de la tara si nu ma ia doctorul pe loc luni imi face programare si apoi trebuie multe lucruri de la mine de la dispensar sa duc la doctor iar doctorul de unde sunt eu este in concediu, iar eu v-am cerut o parere doar pot fi insarcinata daca am facut 2 teste si au iesit negative? si da, stiu ca postez aceiasi intrebare dar sunt disperata nu pot sa mai trec din nou prin acel lucru dar stiu sigur ca nici nu pot sa fac un copil, situatia mea familiara este rea iar eu nu sunt pregatita psihic! Nu ma mai judecati am cerut doar sfaturile voastre.

| alexa2829 explică:

Inca ceva Legiutoarea cand am fost insarcinata anull trecu am avut contact sexual tot in 15 august iar ciclul trebuia sa imi vina pe data de 30 iar eu am facut un test in 6 septembrie intr-un pahar murdar dupa ce am baut 1 iaurt si a iesit Pozitiv, insa acum nu a iesit nu sunt sigura ca sunt sau nu dar sti. speranta moare ultima!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru alexa2829):

Bună din nou.
Cum poți face un test de sarcină folosind deja un recipient folosit și mai este și murdar? Nu puteai cel puțin să-l speli? Chiar atât de puturoasă poți fi?
Nu este numai un medic ginecolog în România asta, da?
Nu ne mai cere sfaturi, mergi la medic, se vede din plin cât de disperată ești, simțul răspunderii nu este prieten cu tine!
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testele sunt inca neconcludente, e prea devreme pentru un test de sarcina, totusi. Faptul ca ai menstruatii regulate, dar cu ciclu menstrual lung deplaseaza putin perioada fertila si, evident si pozitivarea testului de sarcina. Inteleg ca ai deja un copil mic acasa si ca acum te-ai razgandit si nu mai doresti altul (dar doreai unul inainte cu 25 de zile). Iti propun sa te linistesti, sa iti amintesti care au fost motivele care te-au facut sa faci sex neprotejat (cel mai important fiind ca atunci va doreati un bebelus) si sa regandesti motivele pentru care acum nu-ti mai doresti copilul. Cred ca daca analizezi atent motivele, vei ajunge la ganduri mai bune. Asta iti va da un ragaz de gandire de cateva zile si apoi poti face test de sarcina. Spui ca esti in strainatate, dar sunt convinsa ca si acolo sunt ginecologi. E prea devreme sa mergi acum la unul, dar peste o saptamana (daca nu vine menstruatia) va fi momentul optim.

| alexa2829 explică (pentru Brigaela):

O nu.Brigaela ai inteles tottal gresit nu sunt plecata din tara ci sunt de la tara adica locuiesc intr-un sat. Orasul e la 34 kg departare de mine.Nu am nici un copil am doar 18 ani iar anul trecut am facut un avort in luna lui octombrie deci ai inteles total gresit.Mai am un an de liceeu si nu imi doresc sa fiu insarcinata si nu inteleg dc e devreme sa imi arata testul de sarcina negativ dupa cum am mai zis anul trecut imi amintesc foarte bine am avut contact sexual tot in 15 iar testul de sarcina l-am facut in 6 septembrie 2011 intr-un pahar nespalat de la muller nu fiindca sunt puturoasa ci pentru faptul ca nu eram acasa (eram p un camp)unde evident nu este apa si a iesit Pozitiv.Acum e putin diferit am facut 2 teste si sunt negative si da stiu situatia e un pic asemanatoare cu cea de anul trecut! inca ceva menstra o am la 31 de zille Legiutoarea zice ca nu asta e regulata!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru alexa2829):

Imi pare rau, n-am stiut ca ai un copil mort, credeam ca e in viata. Nu inteleg cum mai poti face sex neprotejat risvand sa mai ai un copil, dupa trauma cu omorarea copilasului tau si tot doliul pe care il porti acum si tot restul vietii tale.
Menstra ta este regulata, nu stiu de ce a zis Legiuitoarea asta, trebuie sa o intrebi pe ea. Un ciclu este regulat daca are durata fixa cuprinsa intre 24 si 35 de zile.

| alexa2829 explică (pentru Brigaela):

Da Brigaela intr-adevar o trauma cred ca sti cat de disperata am fost si ca am fost la un pas de moarte adica sinucidere plus ca am luat medicamente ca sa "mor" asta inainte sa afle parintii si am luat si antibiotice ca am fost racit rau, asa ca am hotarat cu totii sa nu riscam sa fie copilul malformat asa cum a zis toata lumea si nici nu mai era timp pentru ca parintii mei au aflat exact cand aveam 3 luni si nu de la mine pentru ca eu nu le-am fi spus.Acum e diferit am facut tot timpul cu prezervativ chiar 2 de odata si o sg data pe luna max 2 ori, tin sa spun ca nu mi-am revenit timp de 9 luni si nici n-am facut sex far acum de aprox 2 luni jumate, insa pe data de 15 Sf Maria nu a fost deschis la nici un magazin iar el a promis ca nu o sa se intample nimic.Pe scurt asta e povestea mea te rog zi-mi care e parerea ta in legatura cu testele, sarcina, ciclul meu? Te intrebare pe tine pentru ca esti expert TPU si anul trecut mi-ai rasp la toate intrebare aproape.Contul meu era Alexa 6808 dar nu il mai folosesc pentru ca am uitat parola! ast rasp

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru alexa2829):

Nu stiu sa-ti spun, data la care ai facut sex neprotejat fara ejaculare are 30% sanse sa fii insarcinata, ceea ce este destul de mult in conditiile date. Nu trebuia sa accepti asa ceva nici moarta, oricat te-ar fi amenintat/lovit, etc partenerul tau (sunt convinsa ca ai acceptat numai sub o presiune insuportabila, care ti-a infrant orice urma de vointa si ratiune). Si el ar trebui sa nu te mai oblige, ca nu esti un animal care face sex la comanda, fortat. ai doua teste de sarcina negative care nu sunt prea concludente, dar 80% nu esti insarcinata.

| alexa2829 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult Brigaela si Bursuc4 dar am trecut cu bine! happy