| TimberWolf a întrebat:

Bai frate sunt stupefiat de ce fel de femei exista in ziua de azi si vreau sa dezbat cu voi, nu o sa vorbesc de aventuri ci doar de feluri de femei de care ma lovesc zi de zi si vreau sa stiu daca si voi aveti cunostinta de asa ceva. Pe unele le-am mai povestit aici pe forum.
O prietena din copilarie care e cu cativa ani mai mare decat mine tot incerca sa se bage in seama cu mine ea crezand ca eu sunt jandarm, dupa o perioada vin la mine ma-sa si ma-sa mare sa ma puna la interogatoriu cu intrebari de genul ce masina am sau daca am, unde lucrez, daca sunt jandarm, etc. Am ramas prost de atitudinea asta de fomiste, de parca eu m-am dus la fi-sa sa o intreb ai 90-60-90?
In prezent fata are vreo 34-35 si e tot singura in continuare.
Alta intamplare ciudata una cu doi copii mici i se pusese pata pe mine eu fiind total dezinteresat de o relatie cu una cu copii, nu mai intru in detalii am povestit aici pe forum o data, ideea e ca fata devenise pasiv agresiva se uita urat cand treceam pe langa ea mai ca parca ma lua la bataie de parca aveam vreo obligatie. Si asta e singura in continuare... oare de ce laughing
Am avut cont pe tinder, badoo, tot cautam din astea normale fara plozi si probleme la mansarda, aparea match le scriam si nimic, nu raspundeau, sau daca raspundeau vorbeau putin si gata nu mai raspundeau deloc.
La mine la servici e una frumusica si cu forme calumea cand vad ca are ca prieten un fel de broscoi al dreacu, scund, urat si gras, ba frate, ma jur nu cred ca am vazut barbat mai pocit ca ala, zici ca e din star wars luat, cum dreacu ii aleg astea ma frate?
Am avut o relatie cu una toate bune si frumoase pana cand au intervenit parintii ei si ne-au despartit pe motive imbecile iar ea in loc sa vina cu mine a ramas cu ei...
Ce dracu ma frate, chiar nu mai exista femei normale pe bune?!

Răspuns Câştigător
| vasileparnaie a răspuns:

Iti zic eu frate, aia de te intreba daca esti jandarm in tinerete probabil se uita doar dupa aia de 1.90 cu fata de brad pitt si bani de e singura la 34-35 de ani. Si cealalta de are plozi posibil sa o insele barbatu, si se combina mai mult pentru bani si ****

54 răspunsuri:
| abcdefg100 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omule drag, vorbesti pe langa subiect. E ca si cum nu ai citit ce am scris. Iti mai zic o chestie: pui eticheta GRESITA. Poti spune ca a nu avea ambitie nu e ideal pentru tine, nu rezonezi cu ideea, tu nu poti fi asa etc., dar sa o numesti o RUSINE e strigator la cer. Ambitia asta de care vorbesti tu a adus de 10 ori mai mult rau decat bine in toata istoria oamenilor pe pamant. Ambitia poate transforma oamenii in monstri pana calca pe cadavre, sau mai rau, le fac ei. Ambitia asta aduce neliniste. Ambitia cere sacrificii care de multe ori NU merita si realizezi asta dabea la final cand e prea tarziu. Traiesti in bula ta si privesti viata dintr-o singura perspectiva. Oricat de similiari suntem noi oamenii suntem inca pe atat de diferiti. Multi nu au ambitie pentru ca nu au nevoie de mai mult, e atat de simplu. Au codurile in ADN scrise diferit. Vad viata cu alti ochi. Altii pur si simplu nu sunt indeajuns de capabili sa atinga anumite intaltimi chiar daca si-ar dori, si nu e nevoie sa aiba retard cum ai zis tu, e de ajuns sa fie 'average' sau mai jos, adica asa cum sunt majoritatea oamenilor. Ce e acolo in capul tau este o utopie, e ceva ce majoritatea nu pot realiza si daca ar gandi ca tine si-ar pierde viata degeaba alergand cai verzi pe pereti. E perfect in regula sa te multumesti cu putin. Ce e important in viata asta consta in iubire si familie si nimic mai mult.
Iti pot insira 100 de exemple reale in speranta ca ai intelege tot ce am zis aici, dar ma indoiesc din moment ce ai ignorat 3 sferturi din ce am scris mai devreme. Get well soon!

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Nu felul lui gabi dumitrescu de a gandi e gresit, ci felul in care societatea judeca pestele dupa abilitatea lui de a se urca in copac, pestele va crede toata viata ca nu e bun de nimic.

| abcdefg100 a răspuns (pentru TimberWolf):

In teorie suna bine zicala asta, problema intervine cand realizezi ca majoritatea oamenilor nu au vreun talent special. Nu poti sa faci lider din oricine, spre exemplu. Un procent foarte mic din populatie pot conduce, iar ca sa urci la nivelul urmator fata de oamenii angajati la job-uri obisnuite, de multe ori trebuie sa fii acel lider; sau sa obtii un job 'high-end'. Hai sa vizualizam o persoana obisnuita - nu are capacitatea de a fi lider; la scoala, ca majoritatea, s-a descurcat, dar nu era stralucit la nicio materie; nu are indeajuns de mult talent la vreun sport sa faca o cariera din asta, desi le-a incercat pe majoritatea. Ce va face omul acela, te intreb? Asta este realitatea multor oameni.

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Pai, nu va face mare lucru, un servici decent, o muiere si copii, viata de om obisnuit.

| abcdefg100 a răspuns (pentru TimberWolf):

That's my point. Asa se prezinta majoritatea oamenilor. Si nu e nimic gresit in asta. Pana la urma despre asta e vorba in viata - familie. Restul sunt in plus - bine daca le ai, bine daca nu. Cine intelege conceptul asta e cel mai castigat.

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Cred ca ai perfecta dreptate.

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Ma dau pe mine exemplu, nu am fost niciodata un familist, nici femeile nu prea m-au interesat in trecut, in timpul liber faceam chefuri cu ''prietenii'', acum prietenii si-au facut un rost si nu ma mai baga in seama, evident.
Eu am ramas singur, n-am cu cine vorbi, n-am ce face cand sunt liber, n-am cu cine sa ies la un suc, cu cine sa ma plimb, etc.
In loc sa pun toata energia in a-mi cauta o femeie, am lasat asta pe ultimul loc.

| abcdefg100 a răspuns (pentru TimberWolf):

Imi pare rau sa aud. Totusi mai este timp. Din pacate exact cum spuneam in primul comentariu, de multe ori realizarea vine tarziu. Presupun ca ai in jur de 30 de ani din ce ai scris in postare. Timp este. Ba chiar consider ca intre 25-35 de ani este ideal sa-ti faci o familie, nu mai devreme; dar cautarea, ideal, trebuie sa plece din timp. Mi se pare amuzant ca treceam prin postarile de pe TPU si mi-a sarit in ochi postarea unui baiat; spune in ea ca din cauza carierei pe care a cladit-o la care a fost nevoit sa fie plecat constant in alte tari, l-a inselat nevasta si baga divort. Un exemplu real cum incercam sa-i spun lui Gabi, si mi se pare amuzant ca m-am impedicat chiar adineauri de postarea asta. Baiatul si-a realizat cariera, dar din cauza asta a pierdut nevasta, iar acum e blocat la 35 de ani si nu stie cum sa gaseasca o femeie in societatea curenta. Mai conteaza cariera acum ca si-a pierdut femeia langa care si-a imaginat viata si familia? Culmea, o situatie similara cu a ta - minus inselatul si cariera, dar ma refer ca e greu de gasit femeia potrivita mai ales daca pornesti cautarea tarziu. All in all, ce am aberat eu pe aici se arata cu atat mai adevarat. La problema ta trebuie sa rumeg putin la situatie ca sa pot spune ceva concret.

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Da, am citit si eu postarea aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru abcdefg100):

Nu am zis nicaieri ca scopul scuza mijloacele. Oricine poate avea ambitii si scopuri pe care sa si le urmeze in beneficiul propriu SI al celor din jur, nu calcind pe cadavre. Uita-te in jur - 99% nu au ambitie, dar peste 50% au ceva cu evreii, cu oculta, cu aia care au bani, proprietati, sau pur si simplu cu aia care sunt liberi/fericiti. Timp in care astia de care zici tu ca se multumesc cu putin de fapt nu se multumesc cu putin, ci abia supravietuiesc. Si daca ar fi multumiti cu putin, nu ar prospera amaneturile si pacanelele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru abcdefg100):

Orice e 99% transpiratie si 1% talent. Cunosc destui antreprenori cit sa imi fie asta clar. Voi vorbiti din auzite si pareri...

| abcdefg100 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am mai scris un mesaj lung, dar nu-l mai postez. Daca asta-i raspunsul pe care il aduci dupa tot ce am scris, ma retrag.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru abcdefg100):

Hai ca ma bag si aici - nu din cauza carierei si-a pierdut nevasta, panarama a gasit o scuza. Gindeste-te ca avea la un moment dat un accident, sa zicem. Si trebuia sa stea in spital vreo 6 luni plus 6 luni recuperare dupa aia, si pac! Il insela panarama! Nu si-a pierdut nevasta, ci si-a cistigat libertatea. Putine cupluri sunt ceea ce ar trebui sa fie. Ceea ce face cu atit mai extraordinar sa gasesti cu adevarat pe cineva cu care sa rezonezi si sa faci echipa.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Ba mai sunt femei intregi la cap,doar ca toate avem bagaj emotional pentru ca, la un moment dat, am facut alegeri gresite si Fat-Frumos s-a transformat intr-un zmeu care ne-a ranit.
Sunt persoane reduse mintal pentru care conteaza masina, casa, statut.
Si ce daca tipa este singura la 34-35 ani? Stii cat de greu este pentru o femeie sa gaseasca un partener? Sa faca ea primul pas?
De ce este fata de la serviciu cu un broscoi? Pentru ca ea il vede frumos sau poate are ceva-ul ala care il cauta ea la un barbat.

| TimberWolf explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand ai dreptate ai, ce pl calului sa zic...

| TimberWolf explică (pentru abcdefg100):

Amandoi aveti dreptate din punctul meu de vedere, in funcie de situatie si de cum pui problema.

| MarianWLF a răspuns:

La faza cu cea de munca care e cu "broscoiul", exista cazuri in care unii barbati mai norocosi se intampla sa fie unde trebuie in momentul si locul potrivit, cand sunt ele suparate, cand au nevoie de afectiune si au luat jackpot-ul, am vazut cu ochii mei laughing
E greu dar iti zic atat, pana nu gasesti ceea ce iti doresti mai sanatos e sa ramai singur pentru ca oricum vei pleca altfel, macar asa esti linistit fara drame de care nu ai nevoie.

Recent am cunoscut o fata destul de ok, stia sa vorbeasca, sa se comporte, finuta in purtare si vorbire, problema era ca isi cauta urmatorul potential partener cat inca era in relatia actuala iar mie mi-a spus asta abia dupa ce am vorbit vreo 3 zile, faza e ca nu o tinea nimeni cu forta, doar nu mai mergeau lucrurile, se racise unul de altul, mie nu imi plac chestile astea si nu am luat-o pe ocolite, i-am spus in fata ca nu sunt de acord cu asa ceva, a 2 a zi dupa ce te-ai despartit ai tot dreptul sa cauti pe altcineva dar nu iti cauti partener cat timp ai o relatie, daca nu mai merge pui punct dupa faci ce vrei, asa cum cauta alt partener fiind in relatie asa puteam sa patesc si eu la randul meu, la prima cearta serioasa sa inceapa sa caute pe altcineva fiind cu mine pentru ca atat o duce capul, s-a suparat pe mine laughing
E grav in ziua de azi laughing, iti inteleg perfect intrebarea, am peste 2 ani de cand sunt singur si chiar nu am ce sa aduc acasa, am devenit atat de inteligenti si informati cultural dar atat de saraci emotional, inteligenta emotionala in majoritatea oamenilor e 0, de ambele sexe nu tin cu nici o parte, de asta exista certuri, divorturi si tradari la tot pasul, copii in corp de adulti care nu au invatat nimic, in loc sa lupte impreuna la primele probleme se intorc unul impotriva altuia sa arate care e mai mare, mi se pare penibil ca trec unii prin 30-40 de ani de viata dar reactioneaza tot ca la 12 ani.
Ajuta mult sa stii sa citesti persoana din fata ta, poti evita ani pierduti din viata ferindu-te de persoane nepotrivite si imature spiritual.

| TimberWolf explică (pentru MarianWLF):

In sfarsit cineva care trece prin ce trec eu!

| TimberWolf explică (pentru MarianWLF):

Auzi, eu cred ca noi doi suntem aia fraieri, omu poate are lovea grea pe el si cazan bengos.

| TimberWolf explică (pentru dragodana):

Crezi ca de asta sunt fete singure la 35 de ani, ca nu se da nimeni la ele? atentie, vorbim de fete frumoase cu tate, buci, etc.
Banuiala mea cea mai mare e ca ori au copil ori au ceva la cap, si asta o spun din experienta nu din povesti de pe goagle.
Faptul ca ajungi sa ai traume din cauza oamenilor straini, ma refer din afara familiei e ca le permiti sa intre in viata ta, deci, este o problema de alegere, imi pare rau sincer daca sufera din cauza alegerilor proate dar asta se intampla.
Daca femeile ar alege barbatii dupa un standard sanatos de principii nu ar mai avea de suferit dar na...voi spuneti ca e vina barbatilor.

| Nyarlathotep a răspuns:

La prima fata, prietena din copilarie, trebuia si tu sa le intrebi: este virgina, are obiceiul sa frecventeze baruri si cluburi (adica sa-si expuna carnea pentru altii), daca are si ea un job stabil/cariera, daca are copii din relatii anterioare, daca are credite la banca, daca are fosti dupa care inca mai tanjeste si astazi, daca a fost diagnosticata cu vreo boala mentala de tip BPD, Personalitate duala etc., daca sufera de vreo boala cu transmitere sexuala si daca are testele medicale facute la zi, daca este fertila, daca are tendinta sa se plictiseasca repede de ceva si apoi sa renunte, daca este dispusa sa semneze un contract prenuptial in cazul in care se ajunge la casatorie, cati parteneri a avut in trecut, cat a durat cu ei, au fost relatii serioase sau temporare, daca are obiceiuri si pofte scumpe care sa rupa buzunarul, daca este credincioasa sau nu, daca a devenit recent asa, si la final poti sa mai intrebi daca nu cumva face parte in secret dintr-o organizatie terorista islamica somaleza (Al-Shaabab) si nu cumva pseudonimul ei este Vaduva Alba (glumesc evident cu ultima intrebare)
Faptul ca are 34-35 de ani si ca nu este casatorita nici acum, NU ESTE vina ta, nu este responsabilitatea ta, si nu esti tu nevoit sa ai masina, cariera stralucitoare ca sa compensezi pentru gafele si proastele decizii luate de ea, si anume ca nu s-a gandit din timp sa se marite. Nu este nici vina, nici obligatia ta sa compensezi pentru femei care nu au luat deciziile corecte cand a fost cazul.
Aparent ma-sa si ma-sa mare nu te-au catalogat ca pe un om, ci ca pe un sclav. Tu in ochii lor nu contezi ca persoana, ci conteaza doar bunurile materiale pe care le produci si forta ta de munca. Asa vad multe femei barbatii, ca pe niste unelte apte pentru munca, nu ca pe niste persoane.

In legatura cu a 2-a fata, aia cu copii care se uita urat la tine, aia traieste cu mintea in 2 lumi paralele. Adica, pe de o parte se uita urat la tine pentru ca ea te vede pe tine sub nivelul ei si femei ca ea nu sunt in stare sa trateze cu respect decat barbatii peste nivelul ei, si in acelasi timp se asteapta ca tu sa fii transpirat tot cand trece pe langa tine sa fii in limba dupa ea, sa o asaltezi cu atentie si cu solicitari de iesire la intalnire, iar faptul ca nu o bagi in seama o determina si mai mult sa se uite urat la tine. Ea are voie sa te vada ca pe ultimul gunoi, dar tu trebuie exact invers, sa o vezi ca o stea de pe cer. "Este datoria ta sa o ridici in slavi numai din priviri, TOCMAI pentru ca ea NU are o impresie favorabila despre tine" In mintea ei tu ar trebui sa te milogesti de ea ca sa-i fi servitorul ei propriu si personal, al ei si al copilului ei. Asta e mentalitatea ei.

Tu NU AI DREPTUL sa NU o placi pe ea, baaai pazniculee (sper a se intelege sarcasmul) rolling on the floor Singurul tau drept in viata asta (dupa mintea ei) este sa te milogesti in genunchi in fata ei, iar ea sa-ti permita tie, MURITORULE, sa o servesti pe ea si pe copii ei, sa donezi tot salariul ei fara sa comentezi, iar cand te trimite la munca, tu nici macar sa nu respiri, doar sa executi.

Iar in cazul ultimei femei, aici poate fi vorba de o stima de sine scazuta sau de vreo preferinta personala/fetish.

| TimberWolf explică (pentru Nyarlathotep):

In legatura cu prima imi pare tare rau ca nu am facut asa, desi nu imi sta in caracter sa fac astfel de lucrui, cu a doua esti 100% on point.
Barbatii cu calitati masculine sunt cei mai putin acceptati de catre femei, o femeie inebuneste cand vede ca nu poate domina ''fraierul''.
De asta majoritatea aleg papagali din astia cu ceva bani pe ei, au si loveaua in caz de ceva, au si fraierul la comanda.
Cate cazuri nu sunt de femei care se plang de barbatii lor, oare de ce crezi?
O alta explicatie pentru care ele stau cu dubiosi e si stima de sine scazuta cum ai zis tu.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru TimberWolf):

Am uitat sa mentionez cate ceva la prima fata:
mai trebuia intrebat daca tatal ei mai esta in peisaj sau daca s-a produc vreun divort intre ma-sa si tatal ei, si daca da, cu cat timp in urma. Intrebarea asta e relevanta din mai multe motive. Primul motiv ar fi daca divortul s-a petrecut cand ea era inca mica, insemna ca a existat mult timp in care ea sa fi fost influentata DOAR de ma-sa si ma-sa mare si suficient timp in care sa invete si sa rafineze arta manipularii unui barbat. Fara o influenta masculina acea fata nu a invatat si nu va invata vreodata cum sa aprecieze un barbat, fiind vorba doar de influente feminine, care dupa cum vezi sunt direct setate pe benefiicile materiale pe care le pot obtine de la tine.

Al doilea motiv pentru care prezenta masculina era relevanta este ca tatal ar fi ferit-o de multe situatii in care ea sa nu ajunga sa ia decizii proaste cu viata ei, ba mai mult ar fi indrumat-o ce sa caute si unde sa caute, ce sa aprecieze si de ce sa se fereasca, sau chiar sa ii gaseasca el un sot.

De asemenea faptul ca ma-sa si ma-sa mare te-au supus interogatoriului este grav. Dar devine si mai grav faptul ca au supus interogatoriului unui prieten din copilarie al fetei lor. Adica ele trebuiau sa aiba o idee foarte buna despre tine sau poate nu au avut niciodata o parere buna despre tine si de aici otilitatea si nesimtirea de a te supune unui baraj de intrebari ca la interogatoriul CIA. Iti dai seama cat respect are o femeie pentru tine dupa cat de ostil te trateaza. Cu cat te trateaza mai ostil, cu cat are nevoie mai mare din partea ta sa faci anumite chestii pentru ea cu atat mai putin te respecta.

Si un ultim aspect. Presupunand ca tu te-ai fi combinat cu aceasta fata, si ai fi ajuns la casatorie cu dansa, tu in acel moment nu mai erai DOAR slujitorul ei. Tu in acel moment ai fi fost slujitor la 3 femei, la ea, la ma-sa si la ma-sa mare pentru ca s-ar fi pus toate 3 contra ta, si cu trecerea timpului ar fi prins din ce in ce mai mult curaj si ar fi facut totul ca sa le fie lor cat mai bine si tie cat mai rau, si ar mai fi aruncat si injoseli pe deasupra, ca sa fie portia completa.

| TimberWolf explică (pentru Nyarlathotep):

Da, probabil ceva probleme sunt acolo, parintii sunt despartiti din cate stiu, pe tacsu cred ca l-am vazut de maxim 4-5 ori.
Mi-am dat seama ca ma-sa e femeie periculoasa, acum ceva timp i-a facut maica-mii o oferta de lucru si era o oferta cam nasoala, nu intru in detalii iar maica-mea a refuzat, si ma-sa lu asta s-a luat de maica-mea si a facut-o cu ou si cu otet laughing
Iti dai seama ce nebuna e.