| Andreea1234567890123 a întrebat:

am 14 ani si am facut dragoste cu prietenul meu, am facut fara prezervativ si nu stiu daca s-a lasat in mine si imi e rusine sa merg sa cumpar un test sa vad si de la vreme imi e rau si nu stiu ce sa fac, ma puteti ajuta. Funda happy

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca poti ramane insarcinata doar daca in momentul sexului erai in perioada fertila. Pentru ca rezultatul testului sa fie corect/valid acesta se poate efectua doar dupa trecerea a 21 de zile din momentul sexului sau dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei. Pentru a se putea formula un raspuns corect intrebarii tale este necesar de stiut data exacta de incepere a ultimei menstruatii, data exacta a sexului, data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie, daca ultimele cicluri menstruale au fost regulate, adica numarul de zile dintre 2 menstruatii a fost mereu acelasi. Doar in baza acestor date se poate formula un raspuns, deocamdata se pot emite doar niste pareri subiective fara nici un temei. Multa sanatate.

| bombonica22 a răspuns:

Mai fato..ai 14 ani ce naiba, nu va inteleg de ce de la varsta asta va incepeti viata sexuala. Poti sa te alegi cu un cancer de col doamne fereste, mai ales neprotejat, partenerul tau probabil se duce cu mai multe apoi vine la tine. Ai si tu respect fata de sine!

| keepcalm99 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine sa cumperi un test. Vezi care e treaba si data viitoare fii mai atenta!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Chiar consideri ca vei fi bagata in seama daca le admonestezi? Prin asemenea postari unele fetite doresc sa uimeasca "auditoriul", spera sa fie cel putin "remarcate" deoarece este singura modalitate de a iesi in evidenta la o asemenea varsta. S-ar putea ca unele chiar sa aiba dreptate deoarece hormonii nu la mai dau pace si sa doreasca sa anunte ca sunt pregatite sa se f***, deoarece doar astfel se poate explica numarul imens de fetite devenite mamici cu copii nascuti inainte de a implini varsta de 14 ani. ""Aproape 180 de minore din Galaţi au devenit mame în primele 10 luni ale anului 2014. Patru dintre ele au între 12 şi 13 ani, 12 fete au născut la 14 ani, iar alte 81 de proaspete mămici au vârsta de 17 ani. Cele mai multe cazuri de minore care au născut sunt cele de 17 ani, şi anume 81. Alte 48 de cazuri sunt înregistrate pentru fete de 16 ani, iar cea mai mică fată care a devenit mamă are doar 12 ani. Îngrijorător este faptul că, de la an la an, creşte numărul mamelor minore din mediul rural"". http://www.digi24.ro/......+au+copii. Si acest lucru se intampla doar intr-un singur judet; cand te gandesti ce se intampla la nivelul intregii tari te ia cu fiori. Ma intreb draga d-ra daca tu chiar constientizezi ca foarte multe fetele de 12-13 ani chiar si fara sani evidenti doar abia reliefati, efectiv cu doar "2 mere" fac sex?

| fairy14 a răspuns:

Nu trebuie sa.ti fie rușineee! Fugi repede la farmacie și ia-ti! în plus faptul e consumat, de acum trebuie sa vezi ce faci să nu ai alte probleme! Mai bine ar fi sa.l întrebi pe iubitul tau și daca și.a dat drumul, ar trebui sa iei pipula de a 2-a zi, acum cred ca deja e prea tarziu, ea se ia în maxim 48h! Un ultim sfat:mergi la ginecolog, o să te liniștești! Ai grija de tine și multă sănătate!

| bombonica22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si ai vrea sa incurajez asta sau ce? mi se pare strigator la cer! Eu cat de curand fac 18 ani si inca ma gandesc daca sa imi incep viata sexuala sau nu, si am avut relatii destul de lungi hormonii mi-au dat pace apleand si la alte moduri de satisfacere, dar ceea ce fac ele la varsta asta este cancer curat mai ales cand te gandesti ca nici nu viziteaza ginecologul. Nu am cuvinte.Mi-ar fi rusine sa fiu mama a asemenea puslamale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Strigatul tau este in "desert" in van. Pana cand biserica ortodoxa romana va continua santajul asupra parlamentului prin reprezentantii sai "stimabilii" nostri parlamentari "facatori" de orice in afara de legile strict necesare, nu se va introduce educatia sexuala in scoli. Cine ai vrea sa educe fetele? niste mame care in majoritatea lor sunt "cu frica lui dumnezeu" si considera ca fiind taboo si contrara moralei crestine orice discutie cu conotatie sexuala. Ti-ai pus vreodata aceasta intrebare?

| bombonica22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai dreptate, mamele evita sa vorbeasca cu fetele despre asa ceva pana in momentul in care vin cu burta la gura.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Vinovatul principal pentru locul 1 (absolut neonorant) in Europa in privinta mamelor minore raportat la numarul populatiei este biserica ortodoxa romana si slujitorii sai care duc o lupta acerba de indoctrinare religioasa prin introducerea religiei in scoli. Unde se mai intampla o astfel de situatie aberanta la nivelul secolului XXI in afara tarilor islamice? Mirarea si frustrarea ta apar fiindca traiesti intro tara atipica, paria Europei, unde se "cultiva" incultura si dogmatismul in detrimentul stiintei si culturii reale.

| darrio2007 a răspuns:

Cat de inconstienta poti fi.Dar, la 14 ani ai tai, nu ma mira.Cine crezi ca va suferi cel mai mult daca iei vreo boala sau ramai insarcinata? TU, FETITO! Daca iti este rusine sa cumperi un test de sarcina ma indoiesc ca ai curajul sa mergi la un control ginecologic. Apoi, daca se intampla ceva cu tine ai sa spui ca nu se poate, am fost cuminte.Copii fara minte.Un control ginecologic, cat mai curand, este cel mai indicat pentru tine.

| R0R0 a răspuns:

Apoi trimite o amica sa-ti ia un test de sarcina.

| colgiurodica a răspuns:

Fa un test, nu.ti fie rusine sa.l cumperi, asta iti va dovedi daca esti insarcinata sau nu

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, spune-i lui sa mearga sa cumpere un test de sarcina, fa testul si apoi spune-i sa se pregateasca de botez.

| sofisis a răspuns:

Fiind presupun un act sexual de dezvirginare, putea avea loc ovulatia spontana si deci poti ramane foarte usor insarcinata.
ORICUM, NIMENI nu are cum sa ghiceasca in stele daca esti sau nu gravida. Tot testul de sarcina te lamureste.