| andreeaionescu89 a întrebat:

Buna! Am 17 ani si cred ca sunt insarcinata, inainte sa aruncați cu foc in mine (de parcă ati rezolva ceva) lăsați mă să vă explic, am un iubit de 2 ani.el m-a așteptat până la 16 ani jumătate sa fiu pregatita (familiile noastre se cunosc, se inteleg, totul e superb) însă ultima data cand am avut contact sexual prezervativul s-a rupt…m-am dus sa iau pastila de a 2 a zi iar farmacista nu ne a dat o niciunuia deoarece suntem minori (amandoi avem 17 ani) si mi-a zis sa stau liniștită ca nu am nevoie ( m-a pus sa i explic ce s-a intamplat) ei bine mie acum imi întârzie menstruatia, iar sânii mă dor umpic..ideea e ca eu aș putea să i spun mamei mele deoarece stiu ca nu ar reacționa urat pentru ca il cunoaste pe iubitul meu si il iubește foarte tare, dar totuși as vrea sa evit sa-i spun.m-am gândit la avort dar stiu ca o sa l am pe conștiință și ma v a distruge psihic treaba asta. însă financiar nu sunt bine încât as putea sa l pastrez. Dacă l as pastra credeți ma ca ar fi foarte chinuit, mai ales ca am probleme in familie destul de grave. Vă rog fără comentarii urate deoarece nu rezolvați nimic.

4 răspunsuri:
| elennaionela14 a răspuns:

Mergi la farmacie si cere un test de sarcina.
Daca te refuza o farmacie mergi la alta poti comanda si online si de pe eMAG.
Vorbeste cu un medic ginecolog si fa un consult.
Daca nu iti place acel medic cum iti vorbeste, mergi la altul.
Da un telefon la Planing Familial acolo sunt ginecologi si psihologi.Cu siguranță vei găsii ajutor.

| elennaionela14 a răspuns (pentru elennaionela14):

La Planingul Familial totul este gratuit.Mergi pana acolo azi sau da-le un telefon.Chiar daca esti minora.

| Miruna333 a răspuns:

Nu incerca sa te justifici in fata unor straini, ba chiar in fata nimanui. Este viata ta si faci ce vrei cu ea
Nu am mai auzit prostia sa nu ti-o dea pentru ca esti minor, doamne fereste. Va duceati la alta farmacie. Nu inteleg de ce ati renuntat atat de usor. Insa, posibil sa nu fie nimic.
Te-ar distruge psihic sa iti ratezi viata din cauza unei greseli. Daca nu ai mai privi totul sentimental, ci realist, ti-ai da seama ca nu iti va ramane nimic pe constiinta, doar daca iti induci tu acest lucru. Gandeste-te la tine, ai o viata inainte, daca alegi sa il pastrezi, vei suferi si tu si copilul.
Menstruatia intarzie din N motive, nu inseamna neaparat ca esti insarcinata. Daca citesti nu stiu ce simptome pe net, vei vedea ca le vei simti pe toate. Asa eram si eu in liceu la un moment dat cand suspectam ca ar fi o sarcina laughing Parca aveam simptomele de la A la Z, dar totul era in capul meu. Si asa se intampla la majoritatea. Stai linistita, fa un test de sarcina dupa 21 de zile si atunci, ia o decizie matura, nu una sentimentala.

| mihai69 a răspuns:

Și totuși, care e întrebarea?