| AnaCristina97 a întrebat:

Am 17 ani si sunt impreuna cu un baiat de un an jumatate. (el a facut 18 ani luna trecuta). Vorbim foarte deschis si amandoi am ajuns la concluzia ca ne-am dori sa facem dragoste. Eu as vrea sa iau anticonceptionale. Pot sa ma duc la ginecolog fara parinti/ rude majore avand in vedere ca sunt minora? Acesta imi poate prescrie ce anticonceptionale sunt potrivite pentru mine si de asemenea sa pastreze confidentialitatea fata de oricine(chiar si rude)? Cat costa?

19 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Te duci la un cabinet particular. Depinde cat este consultatia la acel cabinet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insfarsit cineva care vrea sa faca dragoste nu sex! laughing poate incerci sa iei legatura cu un doctor care te va indruma ce sa faci in acest caz happy

| Holiday a răspuns:

Da, poti merge la medic singura. Si, da nu ai de ce sa iti faci griji, nu se va apuca medicul sa dea sfoara in tara ca ai fost la consult.happy
Costul consultatiei este in functie de clinica unde mergi. Anticonceptionlele in sine nu costa mult, incep de la vreo 8-10 RON folia pentru o luna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Cristina, nu te grăbii cu dragostea, sau sexul, nu ai vîrsta necesară pentru inceperea vieții sexuale, ai răbdare să mai cresti, momentan tu nu esti nici măcar majoră, corpul tău este in plină dezvoltare, de ce vrei să grăbesti lucrurile? Sfatul meu ar fi să ai răbdare să nu bombardezi corpul cu anticonceptionale, o să ai timp toată viata ta să faci sex, sau dragoste, dar o vei face cind realmenteesti pregătită, după căsătorie ar fi cel m ai indicat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge la varsta ta la ginecolog singura. Acesta va pastra confidentialitatea pana la parintii tai. Adica daca parintii tai vor merge sa intrebe, el le va oferi toate informatiile legate de starea ta de sanatate. Oricum, fiind minora, partenerul tau va trebui sa mearga intai sa discute cu parintii tai si abia apoi o sa treceti la fapte. Nici un barbat normal la minte si la suflet nu ar accepta sa se culce cu o minora fara acordul clar al parintilor ei. E momentul ca el sa aiba o discutie serioasa cu ambii tai parinti si sa le explice de ce considera ca nu puteti astepta pana esti tu majora si, in urma discutiei, sa obtina acordul lor ferm. In nici un caz sa nu accepti o ata desfasurare a faptelor, fiindca ar insemna ca partenerul tau este nepermis de las si nepastor in ceea ce te priveste.

| neutrino a răspuns:

Cred ca te cam complici singura.Pentru a deveni o tanara femeie trebuie sa faci sex, nu dragoste. Este adevarat insa ca inainte de acest lucru trebuie sa consulti un medic, pentru ati recomanda anticonceptionalele potrivite.

| Danysan a răspuns:

Daca va iubiti din tot sufletu fa-o fara ezitare.Chiar daca unii spun ca nu esti pregatita asta e o presupunere. Daca ti la el si il iubesti nu tine cont de altii.Ce daca unele fete au patit-o trebuie sa ti se intample si tie.Iti spun eu ca sunt parasitenumai proastele care le fug ochii dupa baiti buni si badboys.O fata care este desteapta si isi alege un baiat mormal care o iubeste si o vede ca pe lumea lui nu va face asta! Iubiti-va acum cat e flacara iubirii vie ca apoi cand se va duce, ai mai vrea sa faci ceva dar nu se ai poate.

| Danysan a răspuns:

Scuze de greseli scriu de pe tel.

| justsummer a răspuns:

Cel mai probabil nu va ultima persoana din viata din ta acest baiat. Probabil vei suferi si vei plange, dar doar asa te vei maturiza si emotional nu doar fizic. 17 ani e o varsta decenta pentru a face dragoste pentru prima data, parerea mea si faptul ca te-a asteptat atata timp sa fii pregatita e foarte frumos. Cat despre doctor poti merge singura nu o sa-i sune pe ai tai sa le spuna ca ai fost la cabinet, dar eu personal ti-as recomanda sa mai mergi cu cineva nu e placut sa faci asta singura.

| ywar a răspuns:

Eu zic asa... stai in banca ta cu anticonceptionalele pentru simplul fapt ca sunt atat de daunatoare. Sunt bombe hormonale si nu ti-ar face bine chiar daca te-ai duce la medic sa ti le prescrie. Iei anticonceptionale cand ai o relatie serioasa mai incolo pe la 30 + ani si cand poate vei avea si un copil. Al doilea motiv pentru care "nu" este legat de faptul ca domnisorii sunt cam imaturi la aceasta varsta. Nu fac exceptie nici dansele. Asadar, lasa-l cu prezervativul pe capsor ca-i sade bine. Daca a vizitat si pe altele si a luat ceva de acolo (boli, streptococi, etc) ti-i va da si tie cu siguranta. Nu mai avea incredere in chiar oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred ca e baiat in Romania care sa fi facut vreodata asa ceva ( sa mearga sa zica la parinti ca vrea sa faca sex cu fata lor) daramaite asta. sa fim seriosi, taicasu cred ca iar suci gatu pe loc

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna,cu tot respectul,glumiti, corect? Adica cum sa ceara voie de la parinti ei? Sa ne imaginam scena. "doamna si dle X, am venit astazi cu o intrebare la dvs. Pot sa va *** fata? Desigur protejat si toate alea, dar pot?'' Nu serios, cum sa intrebi asa ceva?

| Anonimata23 a răspuns:

Mai bine astepti pana te casatoresti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Te duci frumos la parinti, le spui ca ati vrea sa treceti la un alt nivel al relatiei, dar ca fata este minora, deci e ilegal fara acordul lor, le expui motivele voastre si le ceri acordul. Milioane de barbati fac asta, deci ce mare branza, zau? Daca nu esti in stare, astepti ca femeia sa d=fie minora si gata, nu e mare branza.
Dar gandeste-te altfel: fata are 17 ani, probabil locuieste cu parintii, posibil este intretinuta integral de acestia (adica nu participa la cheltuieli, nu munceste), cum ar putea sa-i minta (prin omisiune) intr-o situatie atat de importanta? Ar putea ea apoi sa mai manance mancarea lor, sa ii mai priveasca in ochi, sa le mai treaca prin fata? Nu, serios, cum poti propune asa ceva?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Wi, na, stiu eu mai multe zeci. Cred ca numai cei mai prosti si mai fricosi fac sex cu minore fara sa ceara acordul parintilor fetei. Restul le cer acordul sau asteapta pana fata face 18 ani. Sincer, nu mai jigni barbatii din Riomania, nu sut toti atat de lasi cum crezi tu, unii chiar au coloana vertebrala, minte si bun-simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu jignesc pe nimeni, dar majoritatea "barbatilor" si la 25 de ani ies cu fete de 16 ani, asa ca nu merita pic de respect.
din pacate acei "unii" chair e procentaj mic

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E un procentaj mic in anumite medii mai putin educate si un procentaj mult mai mare intre cei cu parinti intelectuali, care vor sa faca o facultate (adevarata, la buget, cu bursa si note mari) si care in genera respecta legea si se respecta pe ei insisi. Sigur, nu te poti astepta la asa ceva de la unul cu 4 clase sau cu o gandire similara care a trecut prin scoala ca rata prin apa, care nu are parinti sau are unii care nu s-au ocupat niciodata de el, dar cu genul asta de barbati nu umbla decat fetele de o anumita categorie si nu ar trebui sa conteze.

| Garielu a răspuns:

Du-te singura la medic! Dar printi tot o sa afle.

| Alcyon a răspuns:

Eu una nu te sfatuiesc sa iei de la varsta asta anticonceptionale. Pilulele astea nu pot fi luate la nesfarsit, ci pe o perioada limitata de timp. Si cand o sa ajungi la 25+ de ani, ce-o sa faci? Iei anticonceptionale doar daca ai viata sexuala foarte activa (adica locuiesti cu partenerul si o faci aproape in fiecare zi). Altfel, nu merita efortul.

http://www.napocanews.ro/......nosti.html
Pentru adolescenti e mai bun prezervativul. Te fereste atat de sarcina, cat si de boli.