| korinakorina10 a întrebat:

Am 20 de ani si nu am intretinut relatii sexuale pana acum pentru ca nu au fost prioritatea mea. Am un prieten de aproape 2 ani, ne cunoastem de 4 ani si as fi pregatita pentru urmatorul pas pentru ca am incredere in el, insa vin cu o intrebare putin stanjenitoare catre voi: Din experienta voastra personala, din cunostinte, site-uri, carti, reviste etc cum credeti ca este cel mai bine, ca penetrarea sa aiba loc incet, putin cate putin, cu mici pauze sau usor dar dintr-o bucata cum s-ar spune? Poate ca multi dintre voi mi-ati spune ca stie el din cauza experientelor anterioare, dar inainte de acest pas vreau sa ma informez cat de mult pot.
Multumesc!

12 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Normal si firesc penetrarea ar trebui sa fie delicata putin cate putin sa te simti bine, daca o va face dintr-o data te va durea foarte rau sau te poti alege cu leziuni.
Daca iubitul tau are putina experienta va sti cum sa se poarte cu tine fara sa iti faca rau.

| mihai69 a răspuns:

Cred că la chestia asta răspunsul e diferit la fiecare.
Și prin analogie, aș sugera să te gândești cum ai reușit să-ți scoți dinții când a fost vremea să-i schimbi: ai tras de ei brusc, sau i-ai hâțânat vreo două-trei zile până au ieșit de-acolo?
Oamenii au rezistența la durere diferită, la fel și la fel și himenul și dezvirginarea poate diferi de la o fată la alta. Nu e o regulă aici din păcate.
Comunicați, e baza reușitei unei relații.

| pietrean a răspuns:

Cred ca intr-un fel ti-ai dat singura raspunsul:daca ai incredere in el si a avut bunul simt sa astepte pana cand o sa fiti pregatiti amnadoi sa faceti acest pas, inseamna ca o sa se poarte cat poate de atent cu tine!
Ca "metoda", nu poate cineva sa-ti recomande; depinde de starea voastra, dar mai mult de a lui.Preludiul o sa va pregateasca pe amandoi,sa nu va grabiti,sa nu o faceti intr-un loc nepotrivit(adica sa va fie teama ca da cineva peste voi, sa fiti stresati).Sa alegeti un moment si un loc potrivit, undeva departe de casa, la un hotel, intr-un loc romantic.Totul se v-a intampla, asa cum veti dori voi! Totul are un inceput, deci sa fie un "inceput" romantic, frumos!

| korinakorina10 explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru raspuns, luand exemplul tau si analizand in paralel, as putea spune ca fiecare prefera in mod diferit, daca se intampla dintr-o data te gandesti ca exista doar atunci durerea, daca se intampla prelungind momentul mai ales daca esti mai sensibila/fricoasa vei avea parte de durere, de aceeasi durere sau poate si mai amplificata mai mult timp, de fiecare data cand incearca sa se produca scanteiawinking Eu o spun si m-am gandit din exterior, fara sa cunosc si aceasta chestie, sperand sa gasesc un raspund din experienta proprie.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Desigur intrebarea se refera la deflorare, ma gandesc ca te intrebi oare o penetrare lenta si grijulie te-ar scuti de durere sau una relativ brusca ar face lucrul asta?

Muschii vaginali nu trebuie bruscati pentru ca apare durerea si la femeile care nu mai sunt virgine de mult. Preludiul si atingerile delicate in zona pregatesc cel mai bine vaginul pentru penetrare. Si o penetrare prealabila cu unul sau doua degete fac vaginul sa se mai relaxeze asa ca preludiul e intotdeauna important.

Acum...depinde de organismul tau, cred totusi ca o penetrare mai viguroasa te-ar scuti de o senzatie prea neplacuta manifestata prea mult timp. Si aici ma refer la o penetrare in doi pasi, cativa centimetri avansati usor pentru a te obisnui cu senzatia si apoi o miscare penetranta mai brusca.

Himenul se afla la cativa centimetri in interior, daca patrunderea initiala a penisului partenerului cativa centimetri se simte placut atunci tu singura ii poti spune daca sa continue incet sau sa "rupa" bariera ramasa dintr-o miscare mai rapida.

| Susanelu a răspuns:

Normal, ca ar trebui sa o pentetreze usor pentru a te simti si tu bine, dar si el!

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

''Am 20 de ani''
''Am un prieten de aproape 2 ani, ne cunoastem de 4 ani'' si ''nu am intretinut relatii sexuale''

| korinakorina10 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Ce vrei sa subliniezi prin acest comentariu?

| tteo92 a răspuns:

Pai si pana la 20 de ani tot degetica ai facut? pfff laughing)) esti maxiim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo tie, bravo lui si felicitari pentru rabdarea si intelegerea voastra.Incet,lent,cum vrei sa numesti, asa trebuie sa incepi, ca sa nu ai surprize neplacute.Nu uitati cel mai important lucrutongueRELUDIUL! Este MAMA reusitei atat la inceputul vietii sexuale cat si pe parcursul vietii.Mult noroc.

| Alcyon a răspuns:

Cel mai bine e sa o luati treptat. Oricum, nu asta e problema cea mai mare, fiindca durerile de la dezvirginare trec. O sa vezi insa, ca viata sexuala implica multe batai de cap, pe care acum nu le constientizezi: grija de a te proteja, eventuale sarcini nedorite, prezervative care se rup sau aluneca, afectiuni ginecologice. Parerea mea e ca durerea de la dezvirginare e neinsemnata, in comparatie cu cele enumerate mai sus. Sfatul meu e sa te informezi in primul rand cu privire la metodele contraceptive, si mai putin in legatura cu "prima noapte". Iti spun asta, ca sa nu apari si tu peste o luna pe TPU, cu intrebari de genul: "am facut-o cu metoda coitului intrerupt si mi-a intarziat ciclul o saptamana. credeti ca am ramas insarcinata?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat te gandesti si analizezi mai mult cu atat va fi mai greu.