| olteanuana a întrebat:

Bună!
Am aproape 18 ani fără 3 săptămâni...iar în urmă cu 2 zile am avut primul meu contact sexual cu iubitul.
Prima dată, am decis împreună să facem anal de maxim două ori, după care ne-am hotarat să facem si normal.
Țin să specific că s-a spălat pe penis cu apă și săpun și totodată nu ne-am protejat.Am încercat de 3 ori cate puțin după care a 4 oară a introdus tot penisul, dar imediat l-a scos deoarece durerea era foarte mare și nu am putut să suport.
Întrebare ar fi dacă cumva as putea rămâne însărcinată de la lichidul preejaculator, tin sa specific ca nu a avut ejaculare în mine...

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca partenerul tau de sex are suficient de multa experienta sexuala, incat sa aiba capacitatea sa-si coordoneze, controleze si sa retina ejacularea spermei, incat aceasta sa se produca numai controlat conform dorintei sale, atunci in lichidul preejaculator in mod absolut cert/sigur nu exista spermatozoizi. De asemenea, daca nu a ajuns sperma in vagin, reiese ca formarea sarcinii devine imposibila indiferent in care zi a ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Lichidul preejaculator poate sa aiba in continutul sau spermatozoizi numai in situatia in care barbatul a ejaculat cu 1-3 ore mai inainte si pe urma NU a urinat inainte de a incepe un act sexual neprotejat. Doar intr-o asemenea situatie si numai daca se produce amestecarea lichidului preejaculator cu resturi de sperma ramase in uretra penisului de la o ejaculare anterioara, are loc procesul de CONTAMINARE a celor 2 lichide prin amestecare si astfel poate sa apare posibilitatea ca lichidul preejaculator sa aiba in continutul sau niscaiva spermatozoizi.
Pentru a se putea formula si oferi un raspuns si avizat si corect intrebarii tale, in mod obligatoriu trebuie sa fie stiute/cunoscute urmatoarele date strict necesare cu privire la ciclul tau menstrual :
-- de care tip este CICLUL MENSTRUAL : regulat? sau neregulat? (deci NU este vorba de sangerarea menstruala cea de cateva zile)
-- care este lungimea ciclului menstrual ca numar de zile : mai scurt de 28 de zile sau mai lung,
-- In ce data a pornit ultima menstruatie?
-- In ce data ar fi urmat sa porneasca viitoarea menstruatie (dupa observatiile sau calculele tale).
Daca in mod absolut sigur sperma NU a fost ejaculata in vagin, in acel caz in proportie de peste 98-99 % este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care ai fi fost in una din zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
De asemenea, daca cu circa 3-4 ore inainte de a incepe actul sexual, iubitul tau NU a ejaculat (si daca cumva a si urinat inainte sa inceapa actul sexual), atunci se poate afirma fara nicio teama ca atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL sa poata sa existe spermatozoizi in continutul lichidul preejaculator si ca atare si formarea sarcinii se poate exclude in totalitate. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Nu ramai.

| ania a răspuns:

Ați fi mai fericiți dacă ați face sex numai după căsătorie, altfel trăiești tot timpul cu stres.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Si dupa casatorie, daca nu vor copii, cum traiesc? Ce gandire de ev mediu!