| IrinaElena1234 a întrebat:

Buna!
Am avut contact sexual (dupa o pauza de 1 luna ) in primele 3 zile dupa terminarea menstruatiei, adica in zile nefertile conform calendarului menstrual. Prima zi a fost protejat, urmatoarele 2 neprotejat insa partenerul nu a ejaculat in mine. A trecut aproape o saptamana de la contacul sexual, si de cateva zile ma simt putin rau. Sfarcurile ma dor la atingere, dar asta este si un semn al ovulatiei, prin care conform calendarului, trec acum. Intrebarea mea aste : Se poate sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic in nici un caz nu se poate ramane insarcinata in zilele imediat urmatoare menstruatiei chiar si in cazul in care ejacularea in vagin este voluntara. Aceasta perioada este considerata neferila sau cu o fertilitate foarte mica in cazul in care ciclul menstrual este unul cu durata mai mare de 27-28 de zile. Deoarece partenerul nu a ejaculat in vagin si fiindca si probabilitatea de a se forma o sarcina in acea perioada este extrem de mica teoretic sub 5% se poate spune ca o sarcina poate apare cu totul accidental si doar in cazuri extreme, dar in conditiile descrise se poate trage concluzia ca aparitia unei sarcini este teoretic imposibila. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| IrinaElena1234 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult

| neutrino a răspuns:

In toate zilele esti fertila, in unele mai mult, in altele mai putin, motiv pentru care sexul se face mereu cu prezervativ. Asadar, poti fi insarcinata, dar probabilitatea este mica.