| Blabla2222 a întrebat:

Bună,

Am făcut recent un pap( nu mai făcusem de aproape un an iar ultimul a fost ok ) și mi-a iesit Ascus.
Am făcut genotipare hpv și mi-a iesit hpv pozitiv 52.
Imi poate spune cineva ce inseamna mai exact și ce pași urmează?
Am o rana pe col de cel puțin 3 ani, din păcate atunci am fost asigurata ca este perfect normala.
Mulțumesc

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o rana pe colul uterin nu-i "perfect normala" fiindca o rana pe colul uterin netrata si neelimnata cat de repede posibil, inseamna cancer de col uterin in 10 ani.
Infectia cu hpv 52 inseamna ca este pre-canceros.

Te sfatuiesc sa mergi la medic si sa ceri cauterizare sau criogenizarea ranii, fiindca rana aia evolueaza si colul se erodeaza, ducand in final la cancerul de col uterin.

Acest fragment este de pe un site national de cercetare a cancerului. Il poti traduce cu google translate:

"Sexually transmitted HPV types fall into two groups: low risk and high risk. High-risk HPVs can cause several types of cancer.
There are 12 high-risk HPV types: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, and 59.
Two of these, HPV 16 and HPV 18, are responsible for most HPV-related cancers."

https://www.cancer.gov/......and-cancer

Din pacate, sexul fara prezervativ duce la infectarea cu boli cu transmitere sexuala din cele mai grave.