| andreeaalina0908 a întrebat:

Am facut sex neprotejat in perioada fertila, însă a scos-o la timp. Pe data de 30 trebuia sa îmi vina menstruația, dar nu a venit. Am facut un test de sarcina și este negativ. De-obicei îmi vine la timp, n-am mai avut probleme de acest gen. Dar recent am fost la ginecolog și mi-a zis ca sunt predispusă la ovare polichistice și oricum îmi ovuleaza mai greu. Și mai vreau sa menționez ca luna trecută am fost la strand și am simtit ca ma doare spatele, probabil am racit. Ma doare și burta cam cum m-ar durea când îmi vine stopul și sanii la fel. As mai face inca un test sa fiu sigura ca nu este o sarcina. Va rog frumos sa-mi spuneti ce ar putea fi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual NU este unul foarte bine reglat si prezinta o abatere mai mare de +/- 3-4 zile fata de o anumita lungime care poate fi considerata ''medie'' ca numar de zile, una care se repeta mai des, in acel caz practic este aproape imposibil sa se poata stabili PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Astfel ca probabilitatea de a fi fost intretinut sexul amintit intruna din zilele perioadei fertile este de la mica la foarte mica si in consecinta se poate aprecia ca si posibilitatea de a fi insarcinata este la fel de neintemeiata. Neinceperea menstruatie cel mai probabil se datoreaza faptului ca ovarele tale sunt afectate de chisturi ovariene a caror existenta provoaca de obicei dereglari privind functionarea ovarelor cat si a activitatii hormonale. Multa sanatatE!

3 răspunsuri:
| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Repeta-ti testul cam pe 21 iulie. Cam atunci devine valid.

| Hellboy96 a răspuns:

Mai fa un test de sarcina

| andreeaalina0908 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar pana acum menstruația mea nu a întârziat niciodată. De asta și sunt îngrijorată.