| Shnitzy1324 a întrebat:

am nevoie de ajutor, treaba e ca am avut o evaluare la scola la care eu am lipsit, si nu am inteles citeva exercitii, dau funda si voturi.
Deci textul e de George Meniuc (Scripca prietenului meu).
Asa, exemplificati patru functii sintactece ale substantivului sanie.
Alcatuiti enunturi cu trei valori morfologice ale cuvintului a.
Si analizati morfologic conform algoritmului cuv :vesel, zurgalailor, ultima, acea.Nu am nevoie sa le rezolvati nimic, macar sa le explicati.

3 răspunsuri:
| Sperman a răspuns:

Da cum sa nu, asteapta putin iti fac eu tempa! happy

| raisa1993maria a răspuns:

Dar de ce nu rogi o colega sa iti explice?

| Shnitzy1324 explică (pentru raisa1993maria):

happy E prea tirziu ca sa le dau un telefon.