| Corinaioana55 a întrebat:

Bună, am nevoie de o părere, prietenul meu s-a simțit rău zilele astea, e răcit, e plecat în afară. Când vorbeam apel peste 30 de min, mi-a zis că vorbim prin mesaje că nu se simte bine, nu mi-a scris și i-am scris eu, iar el a zis că nu are chef de nimic că se simte rău, și i-am zis că asta înseamnă că nu are chef de mine și a zis că de mine o să aibă mereu și i-am zis că dacă de fiecare dată va fi așa când se simte rău să vorbim doar când are el chef mai bine ne despărțim și a zis că ce am și nu știu ce, i-am zis că el mi-a greșit de atâtea ori și nu m-am comportat rece niciodată cu el sau de câte ori m-am simțit rău și a zis că bine și l-am blocat peste tot. Săptămâna viitoare trebuie să vină acasă, el crede că nu știu și sigur va veni să vorbim, cum să procedez? Pe mine chiar mă deranjează când e rece cu mine, m-am și săturat sincer, dar îl iubesc. Are multe posibilități prin care să mă caute, dar nu cred că o va face. Dacă nu o va face înseamnă că nu mă iubește, eu îl iubesc și de asta i-am dat și block să văd dacă face cumva să ma caute înseamnă că chiar mă iubește.

9 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

"i-am zis că dacă de fiecare dată va fi așa când se simte rău să vorbim doar când are el chef mai bine ne despărțim"

"Dacă nu o va face înseamnă că nu mă iubește, eu îl iubesc și de asta i-am dat și block să văd dacă face cumva să ma caute înseamnă că chiar mă iubește."

Felicitari! Primesti premiul I pentru cea mai imatura (ca sa nu zic cretina) abordare posibila.

Singura scuza ar fi varsta, daca esti o adolescenta atunci lipsa de experienta ar putea fi o cauza desi nici asta nu te absolva in totalitate.

"I-am dat block ca sa vad cum reactioneaza" este literalmente cea mai daunator, inutil si imatur gest pe care il poti face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu scheme din astea de clasa a2a că îi dai block să vadă dacă mă iubește sincer nu meriti căutată...

| Corinaioana55 explică (pentru VoidEternal):

Păi ce ar trebui să fac?

| Corinaioana55 explică (pentru suntserios):

Păi de asta am și cerut o părere să știu ce fac greșit, iar acum am înțeles. Ce crezi că ar trebui să fac în continuare?

| Corinaioana55 explică (pentru VoidEternal):

E prima mea relație, el mi-a greșit de atâtea ori și l-am iertat, a vorbit cu fete chestii, eu nu cred că e mai grav ce am făcut eu. Au fost mai multe și la nervi am cedat, i-am zis să ne despărțim a zis bine și ca să nu mai am nici o legătură cu el am ales să-i dau block. Acum te rog dacă ai o părere să-mi dai ce aș putea face în continuare e bine primită, dar nu mai jigni nu știi cât de mult am suferit în relația asta fiind prima, singurul lucru pe care l-am făcut greșit a fost să-i dau Block din ce mi-ai zis și că nu l-am înțeles dar, m-a deranjat faptul că era rece cu mine, nu cred că din cauză că era răcit era așa cu mine nici nu știu ce să mai zic sau ce să mai fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa va vedeti pe messanger nu-i ia nici un efort, poate sa stea intins in pat si in loc sa butoneze telefonul ca sa-ti trimita mesaje, care cere totusi efort, poate doar sa deschida messangerul sau skype-ul si sa va vedeti si auziti in acelasi timp.
Ceva ma face sa cred ca este in compania altei femei si atunci isi ia masuri de protectie, sa nu se dea de gol.

| VoidEternal a răspuns (pentru Corinaioana55):

In primul rand problema e de la ce a plecat totul.

Anume: "i-am zis că asta înseamnă că nu are chef de mine și a zis că de mine o să aibă mereu și i-am zis că dacă de fiecare dată va fi așa când se simte rău să vorbim doar când are el chef mai bine ne despărțim"

Ideea conform careia iubirea e un soi de "end all-be all" este fabricata si nu are legatura cu o relatie matura intre doi oameni. Pura fictiune, in care asa cum ziceam, crezi doar la adolescenta cand ai impresia ca tot ce vezi in filme, citesti in carti sau vezi pe social media se poate intampla si in realitate. In realitate in orice relatie, vei trece si tu si el prin momente cand efectiv te simti rau, epuizat, indispus, bolnav, etc. Cand e mai bine pentru amandoi sa fie fiecare cu el insusi. Dupa cum ai formulat tu, te-ai comportat ca o printesa care imediat pune botul cand nu i se ofera atentie exact atunci cand vrea ea. Chestie specifica copiilor si incompatibila cu o relatie matura si sustenabila.

De cele mai multe ori, cand cauti gasesti. Cele mai multe "teste" au fix opusul rezultatului scontat. Atentie, eu ma refer aici strict la ce ai facut tu, in mesajul tau initial nu ai mentionat nimic ca el ar fi vorbit cu alte fete (desi e interpretabil si ce inseamna acest vorbit). Nu aduci niciodata vorba de despartire intr-o relatie decat daca chiar asta simti si asta vrei, iar sa creezi intentionat situatii sintetice clar negative doar pentru a evalua un raspuns inseamna sa o cauti cu lumanarea. Ai zis ca "daca asa vei face mereu atunci ne despartim". Prin cate situatii de genul ati trecut? Daca mereu te respinge sau ignora atunci e alta poveste, dar sa bazezi o decizie importanta pe niste scenarii ipotetice care poate se intampla poate nu e pur si simplu o greseala.

Sfatul meu e urmatorul. Orice decizie ai lua in legatura cu relatia voastra, bazeaza-o intodeauna pe situatii concrete, pe frecventa si gravitatea lor, niciodata pe ce s-ar putea intampla sau pe ipoteze. "Daca mereu o sa fie asa..." Dar daca nu o sa fie mereu asa? Daca va maturizati amandoi intre timp? Atunci cine o sa aiba de pierdut?

Primul pas este sa-ti trasezi tu niste limite. Sa stii exact ce e prea mult pentru tine, care sunt liniile peste care nu vrei sa treci. O data ce vei stii care iti sunt aceste limite, cu alte cuvinte: o data ce ajungi sa te cunosti pe tine ca om, atunci nu vei mai avea nevoie de sfaturile altora de pe net. Adevarul e nu poti stii ce valori are fiecare, ce considera fiecare important, suntem extrem de diferiti in definitiv, deci parerea lui x si lui y poate sa nu aiba nicio valoare in contextul specific al situatiei tale.

| Corinaioana55 explică (pentru VoidEternal):

Nu voiam atenție, nu mi-a dat până acum. Iubire, siguranță, încredere, am primit "firmituri" din fiecare. Doar îmi spune că mă iubește, dar fapte nu face, chiar de i-am spus că aș vrea să văd fapte, nu a făcut-o. Probabil vina e la mine, am așteptat să vină acasă doar ca să văd dacă are de gând să facă fapte. Fac referire la lucruri mici, să-mi dau seama că el chiar mă iubește și ține la mine.

| darrio2007 a răspuns:

„E prima mea relație, el mi-a greșit de atâtea ori și l-am iertat, a vorbit cu fete chestii, "
Nu stiu de ce mai pui această intrebare când stii foarte bine că te-a mai inselat?
Chestia cu răceala si că se simte rău este doar o minciună ieftină. E clar că are pe alta pe acolo.
Dar tu ai să-l ierti ca si pana acum, pentru ca esti prea naivă pentru această relație.