| anonim_4396 a întrebat:

Buna...
Am nevoie de putin ajutor...
In clasa a 5-a am cunoscut o fata, frumoasa, desteapta... de care m-am indragostit chiar de pe-a 5-a
De atunci, eu cu ea vorbeam aproape in fiecare zi, iar la scoala, aveam senzatia ca si ea ma place...
Acum cateva zile, mi-a spus ca ea stie ca eu o plac, ca suntem prieteni foarte buni, si ca avem foarte multe amintiri frumoase, ca nu putem sa fim impreuna pentru ca dupa ce o sa ne despartim. o sa pierdem toata prietenia si amintirile frumoase odata cu ea.( aici, cred eu, ca are dreptate)
... Dar eu chiar as vrea sa fiu cu ea, asta mi-am dorit din clasa a 5-a, si nu pot sa schimb ideea de a fi cu ea din capul meu...
Daca va rog. imi puteti spune ce sa fac?

P.S. Iertati-ma pentru atatea "..." ( din obisnuinta)

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Obisnuinta nu poate fi folosita ca o scuza. pentru a crea o obisnuinta trebuie sa accepti sa repeti o actiune pana devine obisnuinta, sa o faci in mod voit ceea ce ai facut. in acest caz arata nesiguranta in gandirea ta. solutia, sa incepi sa crezi in tine si sa fii sigur pe tine. ca sa faci asta trebuie sa faci lucrurile bine in viata. sa inveti bine, sa faci sport si sa dai 100% din tine pentru echipa. daca observi ma refer la multa seriozitate.
fata are dreptate intr-un fel insa daca tu devii foarte sigur pe tine si te antrenezi invatand bine la scoala s-ar putea sa se schimbe situatia ea observand o schimbare la tine.

9 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Aşteptaţi băi să mai creşteţi si voi in jur de 15-16 ani, sunteţi prea mici, credeţi-mă o să suferiţi ca proştii pentru. o nimica toată.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Situatia tipica in care baiatul simtit care ofera atentie este pus in friendzone de catre o individa ( ca sa ma exprim frumos), prietenul meu te sfatuiesc asa, tu vrei relatie, ea nu vrea, ok nu iti mai pierde timpul cu aia, nu ii mai oferi atentie vorbeste sec cu ea si doar cand intra ea pe tine, deci sa intri rar pe ea, incearca intr-o zi sa iesi cu o colega in oras, da checkin si poza si ai sa vezi cum va turba cateaua. dupa asta continua prietenia cu respectiva sau eventual fa-ti 2 fete prietene bune cu care sa iesi, ai sa vezi cum va veni cu coada intre picioare la cersit. fratele pentru fete NU merita niciodata sa te umilesti, tu ai demnitate si orgoliu, arata-i indiferenta, vei avea de castigat, si cand fandosita te va intreba : de ce te-ai schimbat, de ce nu mai vb cu mine bla bla (din frustrare si gelozie) ii zici ca tu ai avut alte planuri cu relatia dintre voiwinking asa prietene sterge pe jos cu ea inainte sa o faca eawinking

| CosminC8 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Multumesc mult happy

| CosminC8 a răspuns (pentru raMLesS):

Sunt putin mai mare decat crezi tu... Oricum. Mersi de raspuns happy

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Indreapta-ti atentia catre propriile tale performante si atunci fetele vor fi atrase de tine intreband cine e baiatul ala? ce destept e, ce bine arata, ce bun sportiv este. tu nu esti atras la fel de alte persoane? iesi din anonimat si vei avea succes.

| CosminC8 a răspuns (pentru Xpressurself):

Pai. nu am prea multa seriozitate in mine ( eu sunt ala amuzant care binedispune pe toata lumea), la scoala, insa, ma descurc destul de bine, la sport sunt al 2-lea din clasa. ( am un corp destul de aratos, chiar daca nu merg la sală), dar din pacate eu, de felul meu, sunt mai rusinos ( ma rosesc la fata, ceea ce ma enerveaza si nu stiu cum sa scap). Am sa incerc sa dau mai mult din mine, pentru ca nu dadeam numai vreo 80-90%... Mersi de raspuns! happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru CosminC8):

Sa-ti fie cu folos

| Xpressurself a răspuns (pentru CosminC8):

Asadar daca intelegi cat de mult inseamna sa fii serios (seriozitatea) atunci intelegi ca a fii serios in acest caz nu inseamna sobru ci inseamna sa fii muncitor, sarguincios si responsabil si da, de ce nu, faci foarte bine sa amuzi pe altii insa evita sa exagerezi si sa devii un bufon. exista o mica granita intre acestea, intre carismatic si bufon, pe care nu este bine sa o treci.
cat despre faptul ca esti putin rusinos este in regula atat timp cat aceasta emotie nu preia controlul si te inhiba. ce vreau sa spun este ca daca poti sa vorbesti cu o fata si sa duci o conversatie placuta la capat este in regula. fetele se simt bine in preajma celor putin rusinosi pentru ca pentru ele este un semn ca le placi si ca esti suficient de curajos sa-ti invingi fricile. uite cum ce consideri un defect poate sa fie un avantaj si sa le dea curaj fetelor sa stea mai aproape de tine. un baiat istet intotdeauna isi foloseste defectele pentru a le transforma in calitati.
uite, ca sa iti demonstrez, pune timp de trei zile aceeasi intrebare pe la ora cinci dupa masa aici pe TPU. sterge intrebarea a doua zi si dupa aceea pune-o din nou. vrei sa incerci?
"Fetelor vreau sa imi spuneti ce credeti si ce simtiti in legatura cu un baiat care atunci cand vorbeste cu o fata este rusinos si se inroseste la fata in preajma unei fete pe care o place? Specific ca asta nu ma opreste sa port o conversatie placuta si interesanta cu o fata."
(salveaza-ti intrebarea si raspunsurile intr-un fisier txt pe calculator si ignora raspunsurile date de mucosii astia mai mici care se plictisesc acasa)

| CosminC8 a răspuns (pentru Xpressurself):

Am sa incerc happy