| SarangAna a întrebat:

Am o intrebare care ma macina de mult...eu sunt virgină si ma masturbez doar la punctul G, aceasta actiune v.a impiedica dezvoltarea naturala a corpului?

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU.In nici un caz. Cu timpul iti vei explora si alte zone erogene.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| mihai69 a răspuns:

Poți să te masturbezi și altfel, orice metodă îți provoacă plăcere e bună. Cât despre dezvoltare, aceasta-și va urma cursul programat deja în ADN-ul tău, fie că te masturbezi, fie că te abții.

| Seba2013 a răspuns:

Da, pentru ca masturbarea activeaza stresul(tensiunea sexuala).
Stresul te poate afecta.
Ca sa poti intelege, trebuie sa iti folosesti mintea.

La orgasm se descarca tensiune sexuala.
Ca sa descarci tensiunea sexuala, trebuie sa se acumuleze.
Cand se acumulueaza?
Atunci cand te exciti, se acumuleaza tensiunea sexuala.

| darrio2007 a răspuns:

Ai cautat mult pana ai descoperit punctul G? Ca nici marii savanti nu stiu anume unde este localizat.Cred ca nu mai esti virgina de mult daca intr-adevar ai dat de punctul G.

| DonaldTrump a răspuns:

Nu il asculta pe Seba ala, masturbarea nu iti afecteaza corpul decat daca o faci in prostie (fara mastura). In rest toate bune.

| raluk27 a răspuns:

Punctul G e in vagin. Ma intreb cum il stimulezi si esti si virgina in acelasi timp?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule: Ce deduci tu de acolo?
Ca trebuie sa ne masturbam si noi?
Ca trebuie sa o facem in public?
Sau ca este sanatoasa?
Hai sa te invat:
Stresul, este un instinct animalic!
ok?
Totusi acest instict poate imbolnavi omul!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da da ai stopat functia de dezvoltare a creierului

| corbulalbrosu a răspuns (pentru raluk27):

Degetul poate fi introdus in vagin prin perforatia existenta in himen fara sa-l rupi sau macar sa-l lezezi. O fara ramane virgina pana in momentul in care ii patrunde in vagin un penis adevarat care va produce dezvirginarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti sigura ca daca ti ai gasit punctul G mai esti si virgina?

| raluk27 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa nimeresti de fiecare data perforatia existenta in himen, in condițiile in care te masturbezi in mod regulat. Cam multa precizie, nu crezi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru raluk27):

NU.Chiar nu, fiindca in buricele degetelor exista senzorii tactili necesari sa ghideze degetul in asa fel incat sa nimereasca acea gaurica chiar si in "somn" la o adica.

| raluk27 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hai las-o, n-o mai da din Cola-n Fanta! laughing) Apoi, de unde stii ca foloseste doar degetul? Cred ca domnisoara se refera de fapt la clitoris.

| Coquinexta a răspuns (pentru raluk27):

Si eu ma intreb ce e in neregula cu sotul tau de a acceptat sa se insoare cu tine...am citit intamplator pe aici ca esti maritata, donsoara scarbita sa ofere sex oral.
a, nu are daravela.

| raluk27 a răspuns (pentru Coquinexta):

Nu e nimic in neregula, domnule/doamna/domnisoara. Si oricum, nu vad ce relevanta are situatia mea familiala, in contexul asta.