| Anaysa26 a întrebat:

Bună, am o întrebare ce mă frământă, trebuie neapărat să fii la ovulație ca să poți rămâne însărcinată sau se poate și în orice altă zi?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anaysa26 explică (pentru TornadoIDS):

Eu nu ascult pe nimeni pur și simplu am avut o întrebare poate a mai trecut cineva prin asta si mă gândeam ca poate împărtăși am avut un contact sexual neprotejat și mă gândeam dacă se poate să rămân gravidă

| relian a răspuns:

Da,trebuie sa fii la ovulatie,altfel poti ramane insarcina,doar cu duhul sfint?

In afara de faptul ca trebuie sa existe un ovul matur fecundabil,trebuie sa si aibe cine il fecunda,adica trebuie sa existe spermatozoizi,mai simplu spus,trebuie sa faci huta huta,adica sex, cu un barbat, ori poti sa fii fecundata de un doctor, in cazul in care nu-ti plac barbatii?

Cam astea ar fi optiunile ce is, pentru ca o femeie sa ramina cu balonu la centru.
Ovulul traieste sau poate fi fecundat aproximativ o zi, spetmatozoizii prin uter 2 zile, asa ca daca vrei sa ramii faci si tu sex zilnic, ori la doua zile.
Spor la treaba.

| MihaelaDart a răspuns:

In zilele nefertile sunt sansele minime de a ramane decat cele fertile. Daca nici asa nu se ramane, trebuie sa mergi la un control de specialitate in infertilitate.

Răspuns utilizator avertizat
| eliancodrut a răspuns:

Majoritateea din cei care ti-au raspuns au inteles ca tu VREI sa ramai gravida. Eu am inteles ca NU vrei.
Ciclul menstrual al unei femei este compus din perioada fertila - cand poti ramane gravida (dar nu este obligatoriu, chiar daca ai facut sex in acea perioada) - si peroiada nefertila cand nu ramai insarcinata, cu exceptii.
Perioada fertila are o durata de 7 zile compusa din 3 zile inainte de ovulatie (cat traieste spermatozoidul de tip feminin dupa ce e depus in uter, ca cel de tip masculin traieste doar 24 de ore), ziua ovulatiei si trei zile dupa ovulatie (cat traieste ovului in uter dupa ovulatie).
Pentru siguranta, se mai adauga cate o zi in fata si dupa perioada fertila, cand trebuie sa nu se ejaculeze inauntru pentru a nu ramane gravida.

| Anaysa26 explică (pentru eliancodrut):

Păi da îmi doresc să rămân însărcinată acum ceva timp am avut un contact sexual neprotejat și mi s-a spus ca nu e posibilă o sarcină decât atunci când ești la ovulație

| eliancodrut a răspuns (pentru Anaysa26):

Da, cel mai probabil sa ramai insarcinataeste la ovulatie. Si-ti mai spun un lucru: daca faci sex in ziua ovulatiei probabilitatea de a fi baiat este de 80%, deoarec spermatozoidul de tip masculin traieste doar 24 de ore, dar este mult mai vioi si mai rapid in fecundarea ovulului.

| Anaysa26 explică (pentru eliancodrut):

Nu contează sexul sănătos să fie. asta știu cu ovulația am citit pe internet numai ca eu am făcut într-o zi în care nu eram la ovulație de asta tot întreb

| eliancodrut a răspuns (pentru Anaysa26):

Sa stii ca posibilitatea de a ramane gravida difera de la femeie la femeie si de la situatiei la situatie.
- se poate face sex si in perioada fertila si sa nu ramai insarcinata; de aceea trebuie sa ai rabdare si sa urmaresti perioada fertila;
- daca femeia are dereglari ale ciclului menstrual poate sa ramana si inainte sau dupa perioada ferila;
- sunt cazuri de una la un milion cand graviditatea poate sa vina si in perioada sterila; de exemplu dupa o perioada mai lunga de abstinenta a femeii, dorinta exacerbata de a face sex poate duce la o ovulatie prematura ciclului;
- cunosc o familie care are doi copii si ambii conceputi dupa o perioada mai lunga de abstinenta a femeii - de o luna de zile plecate in delegatie - coincizand (actele sexuale) cu perioada fertila, desi inainte au incercat sa conceapa in jur de un an de zile.
- daca femeia este odihnita inainte de actul sexual este ceva benefic pentru concepere;