| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare! Mie cam frica...am `12 ani si ma tem de ciclu sad nu am inca si trebuie sa-mi vina! am 48 de kl si sunt inalta! Spuneti-mi cam cand imi va veni?
Scuzati intrebarea!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Alexa, este un lucru absolut normal la orice femeie.NU trebuie sa-ti fie frica.

Sunt cateva semne de care ar trebuisa stiii si care apar cu cateva luni inainte. Aparitia parului pubian ( de fapt de un fel de puf) parului sub brat, sanii incep sa se dezvolte, capeti rotunjimi, adica creste fundul, ai scurgeri albiciase pe chilot.
Cam asta ar trebui sa stii in momentul asta.
Eu te sfatuesc cel mai bine sa vorbesti cu mama ta sau cu un adult in care ai incredere.Sau de ce nu cu asistenta medicala de la scoala!

9 răspunsuri:
| AdinaIonela07 a răspuns:

Buna! Nu ai de unde sa stii, ciclul vine cand vrea el.

| raluk27 a răspuns:

Pana la 15-16 ani, iti vine sigur. Da' de ce ti-e frica?

| Chrris a răspuns:

Nu trebuie sa te temi! Sincer si eu am 12 ani si m.am confruntat cu nestiinta asta si cu frica asta: "Sper sa nu.mi vina la scoala" etc. Asta e firea oricarei fete! Fiecare fata cu organismul sau...nu cred ca e importanta inaltimea sau kilogramele pe care le ai...in fine, nu te teme.e o chestie normala, pe mine ma enerveaza baietii care spun mereu "Ih! Fata, cum poti sa traiesti stiind ca voi fetele sunteti asa scarboase!"Si eu sunt "Jet ca.ti trag una la mostenitori"straight face! m-a luat valul, scuze! REGULA DE BAZA! NU TE TEME! succes!happy

| AlexandraPrincess a răspuns (pentru raluk27):

Pai daca imi vine la scoala! sad

| raluk27 a răspuns (pentru AlexandraPrincess):

Pai, iti pui un absorbant in geanta/ghiozdan, just in case. Nu-ti imagina ca iti curge mult si oricum o sa simti. Varsta difera de la fata la fata. Unora le vine la 12 ani, altora la 14-15. Eu zic sa te bucuri de perioada astahappy

| h3r a răspuns (pentru AlexandraPrincess):

Stai liniștită, nu te vei păta.
Nu-ți face griji, este doar o pată prima dată.

| EuSiAtatClar a răspuns:

Ai grija poate sa iti vina la scoala sau in locuri in care te vei simti umilita sa fi mereu pregatita nu are de ce sa iti fie frica e perfect normal. Am si eu prietene calora le e frica sa nu doara sau chestii din astea dar stai calma in afara umilintei daca iti vine in prajma cuiva in care nu ai incredere in rest nu ai ce sa patestiwinking stai linistita

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat