| Loredana96 a întrebat:

am o istorioara interesanta, cred eu.Desi am 14 ani. unii din voi ar spune ca e prea devremeVara trecuta eram cu un baiat Ady impreuna, dar cu timpul incepusem sa am sentimente mai putine pentru el.Pentru ca ma indragosteam de un baiat (Radu)care mi-a devenit cel mai bun prieten. Dar deznadejdea mea era ca el avea prietena.Am iesit intr-o zi cu Radu in parc, el a cumparat 2 sucuri si am inceput sa ne povestim de ale noastre.La un moment dat el m-a intrebat:Si cum iti mai merge treaba cu Ady? Eu zimbeam si deodata mi-a pierit zimbetu de pe fata. El se uita atent la mine. Iar eu i-am spus:Vreau sa ma despart de el, dar intr-un mod in care sa nu il doara atit de tare.Nu mai pot fi cu el, pentru ca m-am indragostit de altcineva.

El s-a mirat tare si m-a intrebate cine?

Iar eu am spuse un baiat cu ochi albastri, si ma uitam la el in ochi si zimbeam(El are ochi albastri)Doar ca nu si-a dat seama ca e vorba de el, pentru ca nu s-a gindit ca mie mi-ar placea de el.Si el mi-a spusai spune cum il cheama doar sintem prieteni nu? Eu m-am gindit putin dar la urma i-am spus ca nu pot.Cu toate ca am vrut sa ii spun dar nu am avut curajul. M-am despartit de Ady.Si intr-o zi i-am spus prin mesaje lui Radu ca il plac...in sfirsit imi facusem curaj. El nu mi-a scris nimic. A luat alta tema. M-a descurajasem mult.Deja incepusem sa vb mai putin si nu ca inainte. Dar intr-o seara ma suna si imi spune ca s-a despartit si el de prietena lui. Ei bine, peste o saptamana ma suna si imi spune sa ne intalnim in parc.Era in noiembrie, a fost frumos.Ne priblam si cind deodata m-a apucat de miina.De atunci am inteles ca va fi ceva mai mult decit o prietenie.

Toti deja imi scriau felicitari! Bafta cu Radu pe mai departe! Primul te iubesc a fost tocmai dupa o luna.(sintem de 3 luni impreuna)Ne vedem doar vinerea si duminica, pentru ca el traieste la marginea Bucurestiului, iar eu la cealata margine.Sintem departe unul de altul.Toate au fost doar primul sarut inca nu. Dar nici nu vreau sa fie in viitorul apropiat.

Iata ca duminica trecuta ma suna o prietena veche de-a mea (Adela) si imi spune ca e impreuna cu fostul meu (Costel), de 1 zi. Dar Costel si Radu sint prieteni buni.Si a spus ce ar fi sa iesim toti patru:Eu, Adela, Costel si Radu in oras. ZIs si facut! Spre mirarea mea Costel si Adela se sarutau in fata noastre se cuprindeau cu toate ca au doar 14 ani.Si erau impreuna doar de 1 zi(eu cred ca nu e normal)In timp ce eu cu Radu ne spalam cu zapada, alergam ca doi copii, am fost pentru prima data in ultimii 2 ani atit de fericita si vesela ca un copil.Alergam ambii prin parc ca doi copii ma tavaleam pe jos iar el arunca zapada peste mine, dupa aia a venit s-a asezat linga mine si m-a cuprins. Dar nici un fel de sarutEu cred ca e normal, o sa avem cind ne saruta. Mie Radu si mi-a spus ca nu se grabeste in domeniul dragostei.Am o intrebare de cine v-a placut mai mult ca au procedat Adela si Costel, sau eu cu Radu? Si cum va pare relatia noastra?

Aaa si fiindca se apropie Valetine's day ar fi bine sa ii dau un cadou lui Radu? Mie prietenele mele mi-au spus doar sa ii spun un te iubesc in fata, cadou el trebuie sa imi faca dar nu eu. Dar totusi vreau sa va ascult si parerea voastra.

Funda!

Răspuns Câştigător
| MarioOnette a răspuns:

ce frumos! dupa parerea mea aveti o relatie minunata si sint rari baieti care sint la fel dupa comportamen cu Radu al tau. Daca ve tine tot asa o sa aveti si primul sarutwinkinge foarte dragut.Si la cealalta intrebare eu cred ca voi cu Radu ati procedat mai bine si cu toate ca aveti cite 14 ani nu este asa frumos sa te saruti in fata prietenilor pe timp de ziua (sau mai stiu eu cind). Poate ca relatia lor este falsa doar costel(fostul tau )a dorit sa te faca geloasa dar din pacate nu s-a primit.In intrebarea cu cadoul depinde cit doresti sa cheltui,idei o poza marisoara cu voi doi, o ceasca sau un tricou cu poza lui plus a ta si de de supt se poate scrii My Love sau ceva de genu, prietenele te-au sfatuit bine cind ii vei da cadoul sa-i spui cit il iubesti si poate atunci va veni timpul pentru primul sarut cine stie.Eu sint foarte bucuroasa pentru tine si prietenul tau si iti doresc bafta :* pa pa

5 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Poate pentru ca sunt mai mare - cativa ani- am niste aspecte mai interesante si mai nebune:

1) Nu l-as saruta, l-as tine pe jar. Un baiat care renunta doar pentru ca nu i-ai facut pofta nu merita, iti pierzi timpul cu el. Fa teste pe el, vezi daca merita sa-l iubesti si... asteapta. Primul sarut nu vine imediat. Iti dau ex cu Adela si iubitul sau, doar la o zi. O aventura este asa, grabita. Daca vrei sa fiti impreuna mult timp lungeste lucrurile, fale sa para interesante. Cand o sa vrei sa va sarutati, mai stai, cateva zile, nu mult, sa fii sigura ca nu este decat un lucru de moment si chiar crezi ca merita. Un sarut la varsta ta poate fii comparat cu ceva mai important cand vei fi mare.

2) Ce ar trebui sa faca el? Cel mai important este sa nu uite de ziua ta, sau ceva ce cere cadou. Trebuie sa-i impui sa-ti dea mereu ceva, sa-ti arate ca te iubeste cu adevarat.

3) Cadoul eu l-as face cu stiiiiiiiiiiiiil. Un "Te iubesc" este banal, il poti spune in fiecare zi. Un cadou cu stiiiiil este unul care sa stii ca ii place. Este ciudat ca fata sa dea la baiat, pentru ca el trebuie sa faca asta. Il dai la 12 noaptea, sau cu cateva ore dupa ce ti-a dat el, nu imediat dupa el, sa nu para ca esti obsedata de el si ca faci totul pentru fiinta lui.

4) Nu-l lasa pe nici un baiat sa creada ca esti innebunita dupa el, o sa creada ca esti o prada usoara si nu o sa te respecte.

5) Incearca sa-l faci si gelos... dar nu in exec. Sa iesiti mai multi prieteni si sa ai si amici baieti, sa-i spui din prima ca nu esti prizoniera lui si ca ai minte sigura.

Cateva nu are nici o legatura cu ce ai vrut tu, dar le-am scris ca sa le stii. Ul ultim sfar: " Nu-l face sa te creada inferioara".

Funda?

| Lalalalalala19 a răspuns:

Draga mea, e foarte foarte interesanta povestea ta, si ma bucur mult ca ai decis sa ne-o impartasesti. parerea mea, e ca nici tu cu radu si nici adela cu costel nu au procedat bine. sunt de acord cu ce ai zis tu in legatura cu primul sarut, dar asta e valabil pe o perioada mai indelungata doar daca nu cunosteai persoana respectiva, pe cand tu si radu ati fost cei mai buni prieteni, deci va cunosteati de mult timp. ok am inteles a trecut o luna, doua dar deja 3 a prea mult. insa de adela si de costi nu mi-a placut deloc. nu e frumos sa te saruti cu "foc" in fata prietenilor, mai ales la o intalnire in grup. si de Valentine's day, eu zic ca cel mai frumos cadou ar fi un "te iubesc" si un prim sarut pasional dar totodata "cuminte". mult succes draga mea!:*:*

| Aliiinuuus a răspuns:

E dragutsa povestea ta dar totusi... Dupa 3 luni inca nu v-ati sarutat...

| RoBeRt27 a răspuns (pentru MarioOnette):

3 luni e prea mult fetito

| MarioOnette a răspuns (pentru RoBeRt27):

Si ce daca? ai ceva probele eu mi-am expus parerea