| ElenaSimona90 a întrebat:

Am o nelamurire. Mie imi vine menstruatia cat de cat regulat, adica la 28-32 de zile, dar de cele mai multe ori la 28. E prima data cand patesc sa imi intarzie menstruatia 7 zile. Specific ca sunt casatorita, am 27 de ani, ne dorim foarte mult un copil, deci nu se pune problema de protejare ca nu ne mai protejam de mult, dar problema este ca doctorul i-ar fi gasit lui ceva ceea ce isi pune putine sperante in a face copii. Oare as putea fii insarcinata? Ar fi o bucurie enorma pentru noi

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Bună. Ca să scapi de dubii, în decursul săptămânii viitoare, mergi la farmacie și cere un test de sarcină.
Se recomandă să faci un test de sarcină la cel mult 14 zile de la ultimul act sexual. Sau la cel mult 8-9 zile de la întârzierea menstruației.
Pa, pa

5 răspunsuri:
| ElenaSimona90 explică (pentru metehne):

Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in urma cu circa 21-25 de zile fata de acest moment, ati intretinut contacte sexuale care s-au finalizat cu ejacularea spermei in vagin, atunci poate exista probabilitatea ca de aceasta data sa se fi produs minunea mult asteptata. Incepand de acum poti efectua un test de sarcina pe baza urinei fiindca in cazul in care exista o sarcina in mod absolut sigur adica 100% in acest moment exista deja suficient de mult hormon hCG incat testerul sa reactioneze POZITIV. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista test corect de sarcina facut la 14 zile, epntru ca este facut incorect si va arata intotdeauna negativ, chiar daca esti insarcinata.
Raspunsul userului metehne este total eronat, si vine din partea unui adolescent care habar nu are de sex si relatii sexuale.

Un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala. Abia atunci corpul poate spune corect si cu exactitate daca este insarcinat.

| ElenaSimona90 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspunsuri. Acum le-am vazut. Da s-a produs minunea. Am un baietel de 7 luni?❤❤

| Violleta2022 a răspuns (pentru ElenaSimona90):

Felicitari! Sa-ti traiasca copilasul si sa fiti fericiti!