| SummerxD a întrebat:

Am o poveste mai incurcata, ea incepe asa: Sunt intr-o relatie de 1 an si o luna. In scoala sunt cu niste prieteni, in acelasi timp sunt prieteni si cu iubitul meu. Patru dintre ei mai placut, cat timp mai placut eu eram cu iubitu actual, si ei 4 imi dadeau cadouri de ziua mea de nastere de nume, chiestii din astea. Iam refuzat pe toti, doarece imi iubesc iubitul. Am scapat de 3, a mai ramas unu, acest baiat e mai bleg, mai prostut in plus mama lui munceste cu mama, el ma place de la inceputul anului scolar, timp in care eu eram imp, nu a inteles chiestia asta ( i-am zis de multe ori sa ma lase in pace, eu +iubitul meu) nu a inteles. Mi-a dat caduri destul de cosistente, scumpe, inghetata in fiecare zii, pufuleti, imi incarca telefonul, intr-un cuvant, eram RASFATA. Mi-a zis sa il ajut sa ia note bune sa se lase de fumat, eu l-am ajutat, pana intr-un moment in care m-a mintit! Si am zIS STOP! Si nu prea am mai vorbit prea mult, dupa o saptamana a sosit Sf. Gheorghe si era ziua mea, si mi-a dat un cadou ca sa il si iert! Eu i-am zis ca il iert dar atata. Eram ff atasata de el, imi placea sa stau cu el + cu cei 3, chiar ma intelegeam bine cu ei! Dar a venit momentul in care mi-a trimis sora lui sms pe telefon ca mias bate joc de el, ca el cheltuie banii pe mine, si eu nu ii dau o sansa( e urat si eu nu vreaus a fiu cu el, deci asta sa intelegeti! Eu am ramas muta! Plus ca nu am dovezi sa dovedesc ca nu este adevarat! Sora lui a aflat de la colega lui! Pana la urma si iubitul meu mi-a zis ca cica imi face prea multe cadouri Eu nu nust ce sa fac! Eram disperata fiidca nu voiam sa il pierd nimic iubitul dar nici prietenii! Dar m-am gandit ca daca a venit sorasa o sa vina acuma tot neamul! Si ieri i-am zis sa nu ma mai sune sa o lasam mai usurel, fara cadouri! El mi-a trimis pe messenger, ca nu poate suporta chiestia asta! De multe ori a inceput sa planga in fata mea, de multe ori am zis sa ne comportam ca niste amici, fiidca lumea credea ca suntem imp la cat de propiati eram. Asa, si i-am zis sa treaca un timp, sa nu mai vorbi chiar asa! Acuma eu nu stiu daca am facut bine ...Lam refuzat si la banchet! Si in inteleg ca e distrus si se vede pe fata lui cand trec pe langa el! I-am zis de atataea ori sa ma uite si a zis ca nu ca nu poate! Oare am exagerat? Dinafara chiar se vedea ca imi bat joc de el? Si nu mi-am dat sema? ajutati-ma! funda! Am facut bine ce am facut! P.S. Nu il plac nu l-am placut!

Răspuns Câştigător
| Anaad a răspuns:

Hai sa analizam putin..cum se vede din exterior. O fata care e perfect constienta ca un baiat e topit dupa ea, accepta cadouri de la el...cum crezi ca ar interpreta asta cei din jur? Cum ai cataloga tu asa o situatie, daca nu ai fi protagonista? Eventual mai gandeste-te.ti-e ciuda ca trebuie sa renunti la prietenia lui, sau la micile atentii, la acea senzatie de rasfat. Esti fata desteapta, daca vei putea sa iti raspunzi sincer la aceste intrebari, vei stii si cum sa procedezi in mod corect mai departe. Corect fata de el, dar mai ales respectandu-te pe tine. Multa bafta!

6 răspunsuri:
| DeFaq a răspuns:

Uite tu nu ai gresit cu nimic, el s`a indragostit de persoana nepotrvita pentru el.In adolescenta te indragostesti, suferi, iar gasesti dragostea si asa pana ajungi la persoana pe care o iubesti si care te iubeste si ea/el.El va acoperi suferinta asta cu alta fata. Daca are o sora mai mica(nu conteaza varsta)toti frati sunt amuzati de prostiile celor mici asa ca conveingeo pe sora sa(doar daca are)sa faca o tonterie(habar am ce, dar gasesti tu)In privinta intrebarii n`ai gresit cu nimic(puteai sa fi putin mai blanda...ce tot zis :l nimeni nu-i asa bland rolling on the floor.)Tocmai am citit ce`am scris mai sus, dar dau niste sfaturi mai greu de descifrat ca teorema lui Pitagora.
Mult succes!

| Anaad a răspuns:

Mi se pare putin incorect ca ai acceptat acele atentii si cadouri din partea lui. In mod normal, un cadou nu se refuza, dar tu stiai ce simte pentru tine, si poate a interpretat aceste lucruri ca si un fel de incurajare. Faptul ca etaleaza o atitudine 'distrusa' poate fi si santaj emotional-atentie. Eu zic ca cel mai bine e sa te indepartezi definiiv de el. Multa bafta!

| SummerxD explică (pentru Anaad):

Cand mi-a dat primul cadou, i-am zis ca il refuz din cauza ca ii dau iluzii si a zis sa il accpet fiidca e doar o mica atentie, nu-i dau iluzii, si eu l-am acceptat, daca el a zis ca nu ii fac iluzii! Eu eram bucuroasa ca mno, primesc atentii si chiestii din astea, si nu am gandito ca poate sa se ajunga pana aici!

| Anaad a răspuns:

Inteleg..si mai inteleg si faptul ca noua ne place sa fim rasfatate happy. O fi speculat si el aceasta 'slabiciune" feminina, ceea ce nu este ok. Nu te judeca prea aspru, nu pleca urechea la rautatile surorii lui si mai ales invata ceva din aceasta experienta.

| SummerxD explică (pentru Anaad):

DA, dar mie ciuda mai mult ca trebuie sa inchiei acesta prietenie din cauza onor prosti, si il inteleg si pe el, dar pe o parte simt ca e mai bine asa, chiar daca ma simteam super oke cand eram rasfata de el! Oare de dinafar chiar se vedea ca imi bat joc de el?

| SummerxD explică (pentru Anaad):

Da eu stiu ca ar fi bine sa o termin cu el, dar mai ales ca anul asta ce mai stam impreuna ca el dupa aia merge la liceu, si daca ar fi altc in locul meu, suta mie as fii spus ca sunt imp, sau isi bate joc de el. si cei din juru meu zic la fel, dar eu nu imi dau seama daca e asa, adica.nu stiu. acuma am inceput sa vorbesc mai rar cu el.sa vedem ce se intampla pe parcurs...