| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

am o prietena (doar prietena, nu iubita) pe care o plac extrem de mult. Ea stie asta si nu cred ca ma place. Ideea este ca, suntem prieteni, vorbim dar cateodata din dorinta de a vorbi cu ea ii scriu tot felul de mesaje la care cand ma uit nici eu nu inteleg ce am vrut sa spun. Sfaturi? Multumesc, anticipat.

Răspuns Câştigător
| ZetZ a răspuns:

Sincer aici vorbim de friendzone si e greu sa iesi de acolo, o modalitate care a functionat la mine a fost sa fiu cu altcineva si sa petrec mai putin timp cu "prietena". Dupa un timp a inceput ea sa imi scrie ce mai faci etc, ca am uitat de ea si din astea, dupa cam o luna, mi-a zis ca s-a despartit de actualul si ca ma roaga sa vin sa vorbim, am mintit-o "sunt cu a mea la un suc". Nah a continuat sa ma roage si am mers, si... in loc sa imi vorbeasca ca de obicei ce s-a intamplat care a fost problema, a inceput sa bage ca nu ii place sa nu ne vorbim etc, s-a apropiat de bine si nah, a mers binelaughing

4 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Zetz a dat raspunsul castigator, as putea spune.
Fetelor nu le plac tipii de genul tau, scuze ca zic asta, dar este vorba despre tipii disperati. Dupa cum spui, nici macar nu intelegi ce ai vrut sa spui, dar ai facut asta doar ca sa vorbesti cu ea.
Ai ajuns in situatia asta fiindca din timiditate sau din alte motive ( ea era intr- o relatie) nu ai spus ceea ce simti la momentul potrivit. De acum, cand ai sentimente fata de o fata, cand esti doar tu cu ea, si de preferat fata in fata, ii spui ceea ce simti si sa fi serios, nu sa razi si sa spui lucrurile astea in gluma.
Daca ea spune ca nu stie, ca nu se astepta etc, mergi mai departe cu discutia, dar nu sa te rogi de ea sa fie cu tine sau ce simti tu pentru ea. Treci peste subiect. Dupa ce plecati fiecare spre casa sau unde va duceti, sa nu cumva sa-i dai mesaj sau ceva, o lasi 2-3 zile fara sa o bagi in seama. Dupa ii dai sms, Hei ce faci? Ce faci maine? Vrei sa iesim sa ne plimbam in parc?
Daca zice da, e momentul potrivit sa iesi cu ea, si printre discutiile voastre, strecori si : Sa stii ca eu am vorbit serios acum 2 zile, nu am glumit. Sunt curios ce parere ai tu despre asta.
Stiu ca este greu sa faci asta fata in fata cu persoana respectiva, dar asa devi barbat si afli si ce parere are ea. Daca e totul bine, ai avut succes.
Daca zice ca nu vrea sa iasa, ca are treaba etc, o suni si vorbesti cu ea si la fel faci referirie la ce am scris mai sus.
Revenind la prietena actuala, daca ea stie ca o placi si nu face nimic in privinta asta, esti ca o roata de rezerva sa zic asa. Te foloseste cand are nevoie de tine, daca se cearta cu iubitul iti spune tie ca nu are cui, daca nu are cu cine as vorbeasca, vorbeste cu tine ca se plictiseste si tu din dorinta da a fi iubita ta, fara sa-ti dai seama, ii accepti ei nazurile.
Incearca sa-ti faci o iubita, astfel nu o sa mai ai timp sa-i dai mesaje siropoase si fara sens, nu o sa mai ai timp sa o cauti si ea o sa-ti simta lipsa. Este posibil ca dupa sa te caute ea pe tine, cand te vede feritic alaturi de o fata.

| Darjan_Darius_1994 explică (pentru 17Ioana):

Multumesc!

| ZetZ a răspuns (pentru 17Ioana):

Exact, cel mai bine e sa faci tot fata in fata... discutiile pe care le eviti, pe care nu vrei sa le porti, alea te fac barbat, accepti situatia si o rezolvi, nu astepti cai verzi pe pereti.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul este sa nu mai trimiti mesaje necitite si necorectate, riscand sa fii neinteles, sau luat de prost si nu vrei asta, nu?