| marulverde01 a întrebat:

Am o problema cu prietenul meu care ma deranjeaza destul de tare. O suna des pe prietena mea sub pretextul ca o intreaba de mine si nu-mi convine asta. Cand vorbesc cu altcineva la telefon,o suna pe ea sa o intrebe de ce ii dau ocupat, cand dorm o suna din nou pe ea sa o intrebe de ce nu raspund, de fiecare data cand nu pot sa ii raspund la telefon o suna repede pe ea sa o intrebe de ce,de parca ar sti ea tot ce fac eu in fiecare minut. I-am zis sa nu o mai sune dar nu inceteaza. Am ajuns sa cred ca eu sunt doar un bun pretext ca sa vorbeasca cu ea,ca sunt singurul lucru in comun pe care il au si el profita de asta. Sunt,intr-un fel,geloasa,ca nu mi se pare normal sa o sune chiar de fiecare data cand nu pot sa ii raspund,sau cand suparata sa o intrebe ce am si ce sa faca. I-am spus asta de nenumarate ori si tot continua sa o faca,ca "ce, vorbesc cu ea numai de tine,ca n-am eu treaba cu ea,o intreb de tine". Ma simt barfita totodata,nu imi place sa vorbeasca de mine,sa ma judece, sa imi comenteze actiunile.

Intr-o relatie e nevoie de 2, nu de mine, de el si prietena mea.

Voi ce spuneti?

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Este prea posesiv si totodata, poate fi indragostit de ea.mai bine pui capat.

| miauuau a răspuns:

O fi de vină lipsa lui de încredere şi faptul că e exagerat de posesiv ori el chiar e un măgar! :-|
Spune-i că nu mai poţi accepta comportamentul ăsta al lui şi că poate ar trebui să luaţi o pauză[în cazul în care te deranjează foarte tare problema asta].
Dacă nu eşti mulţumităde comportamentul iar el nu vrea să facă ceva în legătură cu asta, atunci n-ai de ce sa te chinui cu el. E clar că nu-i prea pasă de cum te simţi tu.
Daca vrei, spune-i şi prietenei tale să nu-i mai răspundă la telefon. Am jucat şi eu rolul prietenei tale acum ceva timp, da' tipu' era extrem de gelos şi posesiv şi i-am explicat că nu vreau să mă bag eu in relaţia lor.winking de atunci nu i-am mai răspuns la telefon.winking

| Demonull a răspuns:

Deci o place si pe ea si pe tine asta e raspunsul.Tu reprezinti gagica si se simte intr-un fel dator sa stea cu tine si te vrea sa fii a lui, dar prietenaa:smugprietena e ceva nou, ceva incitant si o vrea si pe eaoh go onDa deci simplu fii tu fata ddesteapta si refuza acest menage a troislaughingIesi din peisaj si pun pariu ca o sa incerce sa se combine cu ea, asta daca nu cumva a incercat deja.Bafta.

| esco a răspuns:

Da cati ani ai?thinking

| marulverde01 explică (pentru esco):

18,e irelevant

| esco a răspuns (pentru marulverde01):

E relevant, daca aveai 13 nu era la fel situatia. ar trebui sa il pui sa aleaga. ori o suna pe prietena ta, ori te suna pe tine. si atat

| MariaLOL a răspuns:

Nu-mi place sa.ti spun dar cred ca te insala cu ea si ar trebui sa.i spui; 'Adios!'