| mariaariamaron a întrebat:

Am o relatie frumoasa de 5 luni cu un băiat. Ne intelegem perfect. Problema e ca in grupul lui de prieteni cu care iesim foarte des, e un băiat de care cred ca m-am îndrăgostit. Nu imi place situația si nu stiu ce sa fac. Pe o parte as vrea sa imi treaca o dată îndrăgosteala asta temporara, dar pe cealaltă parte...ma gandesc in continuu la el. Si simt nevoia să mă apropii de el de fiecare când îl văd. Stiu ca e gresit, nu am vrut să se întâmple asta, dar poate ma ajutati voi cu un sfat

8 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Indragosteala n-o sa-ti treaca indiferent cat crezi tu ca ea e temporara.
Cel mai bun sfat : desparte-te de baiatul cu care esti la modul sincer (poti recunoaste ca te-ai indragostit de altcineva) iar apoi poti face ce vrei. Daca vei continua asa, risti sa se transforme totul intr-o mare minciuna... si e pacat.

| sofisis a răspuns:

Ce varsta ai? Daca relatia ta de 5 luni e una adolescentina, nu e asa mare problema. E normal. Dar tine cont asa :
1. E prietenul lui deci s-ar putea sa aiba o reactie negativa la adresa ta
2. Poate nu are nici un interes fata de tine
3. Poate fi doar ideea de "fructul interzis" si atat. Odata ce ai fi cu el ar putea fi o dezamagire
4. Daca totusi alegi sa renunti la prietenul tau, sa nu cumva sa faci imediat pasi in a te apropia de celalalt. O sa fii vazuta naspa.
5. Crush-uri are toata lumea. Nu te stresa

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi bine sa-ti amintesti de proverbul conform caruia ''Cine alearga dupa 2 iepuri in mod sigur nu va prinde pe niciunul'' Acest proverb ne sugereaz ideea ca atunci cand ai de gand sa faci 2 lucruri/activitati concomitent, NU vei reusi sa duci la bun sfarsit pe niciunul. Gandeste-te de 2 ori inainte de a actiona 1 singura data pentru a fi sigura si convinsa ca hotararea luata este cea buna si corecta. Succes in viata!

Răspuns utilizator avertizat
| mariaariamaron explică (pentru sofisis):

Am aproape 18 ani. O sa incerc sa ma îndepărtez de celălalt băiat. Adio glume de inside, uitat insistent, ras încontinuu la glumele lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Din bun simt (daca-l ai) desparte-te de actualul iubit, inainte sa te muti la ala de care esti indragostita!'

| sweetangels a răspuns:

Mda, esti deja plictisita de iubitul tau, recunoaste! De aceea iti si fug ochii in alta parte, probabil tipul astalalt e mai cool...

| RAY a răspuns:

Sweetangels nu confunda atractia fizica cu iubirea, fata simte iubire fata de iubitul ei si atractie fata de acel baiat, omul nu e o fiinta monogama sexual si poligama sexual, deci nu exista rezolvare sta in natura umana sa nu fim fideli