| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna happy.
Am si eu o. dilema. Nu credeam ca voi ajunge in situatia asta!
Sa incep asa: eu sunt o persoana destul de..complicata. Sunt introvertita, si pana cand am fost in Romania nu am avut amici sau vreun iubit (acum locuiesc in alta tara). De cand am venit aici, am intalnit un baiat.pur si simplu super, si a devenit cel mai bun prieten al meu. Tot de cand am plecat din Ro, am avut si o relatie de timp de 6 luni, care s-a terminat destul de aiurea. tipul nu a inteles ca nu mai vreau sa fiu cu el, si pana la urma "baiatul super" (caruia ii voi spune M big grin ), a ajuns sa se bata cu fostul. Este dificil sa incerc sa il descriu pe M, pentru ca nu pot sa gasesc cuvintele potrivite. E. incapatanat si orgolios, complex, e ca un labirint interesant pe care vreau sa il deslusesc. Nu fumeaza, nu consuma alcool (si asta sunt sigura ca nici nu o va face). E de incredere.pot sa ii spun orice despre mine. Extrem de inteligent, serios si in acelasi timp amuzant. Adica, e cu capul pe umeri si nu ia decizii proaste, dar cand suntem impreuna radem, glumim, si cateodata ne purtam ca niste copii, de ex: am mers foooarte, foarte incet pe o strada aglomerata, apoi am ras de reactiile oamenilor, am incercat sa urcam un deal foarte abrupt chiar dupa ce a plouat (eu m-am murdarit doar, si nu am ajuns in varf big grin ), am hranit ratele de pe un lac. Am vorbit foarte mult pe facebook, de vreo sase luni au fost putine dati cand sa nu ne scriem vreo 2-3 ore in fiecare seara. A avut o perioada in care s-a simtit mai aiurea, si am inceput sa ii trimit un mesaj de "buna dimineata", gen: "Smile, cause you are freakin' awesome", si de atunci ne trimitem cate un mesaj in fiecare dimineata. Ne vedem doar de 2 ori pe saptamana, pentru ca el are un program lung la scoala, dar atunci stam cam 3-4 ore, ne plimbam, vorbim, ne impingem unul pe altul, glumim..acele ore sunt cel mai bun lucru din timpul saptamanii.
El nu a avut o prietena inainte, si nici nu prea e interesat de subiectul asta. Nu e genul de persoana care sa discute despre sentimentele lui.dar mie mi-a marturisit (cu destul de mult timp inainte) ca ii placea de o fata pe care o cunosteam si eu (acum nu mai are deloc sentimente pentru ea). L-am intrebat ce prefera intre iubire si ura, si el a spus "ura". El considera ca iubirea e o slabiciune, adica il face vulnerabil. Si eu sunt de acord, dar cred totusi ca e si o parte frumoasa, si am incercat sa il invat asta (pentru ca are nevoie sa fie invatat big grin ).
Spun multe, si de fapt nu am spus ce "ma doare" laughing. Ei bine, cred ca am pentru el sentimente mai puternice decat pentru un simplu prieten. (apropo, eu am aproape 18 ani, el aproape 20, ne cunoastem de un an, dar am inceput sa vorbim foarte mult de 9 luni). Legatura pe care am format-o cu el nu e ceva ce se gaseste oriunde..cateodata mi se pare ca ma citeste ca pe o carte dechisa. Hm..inainte sa plec din Romania, am avut o perioada foarte dificila, si cred ca M m-a salvat de mine insumi. L-am lasat sa vada ce e in mintea mea, si nu a fugit speriat de ce e acolo laughing ..de cand l-am cunoscut pe el am crescut atat de mult (cu sensul "m-am maturizat si am devenit mai desteapta")! De fapt, eu si M am crescut impreuna. pentru ca si el s-a schimbat in bine.
Nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa ii marturisesc sentimentele, pentru ca nu cred ca el simte la fel. Nu ar avea de ce, pentru ca eu nu am nimic special, si el merita pe cineva special. Oare vor disparea sentimentele in timp?!
El mai vorbeste cu alta fata, pe facebook. Au fost si colegi de clasa cam 6 luni, si de cand el a schimbat scoala nu cred ca au mai vorbit atat de mult. Desi nu am deloc dreptul asta, sunt..geloasa! Cat timp dureaza pana ce voi scapa de sentimentele astea?!
Vreau sa aud unele pareri...
Hm, poate trebuie sa mentionez: nu vreau comentarii de la copii de 12 ani, va rog!
Mersi pentru timpul care il folositi sa cititi toata 'povestea' big grin.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as lua-o logic, si as gandi un pic la rece.

Avem urmatoarele afirmatii:

1. Ai inceput sa il iubesti, in sensul ca ti-ai deschis sufletul fata de el, si el nu te-a dezamagit.

2. Te simti bine cu el si iti place sa comunici cu el. Modul lui de a fi te intriga, faptul ca e destept te atrage.

3. A reusit ca intr-o perioada mai lunga si el sa se deschida fata de tine.

4. Daca l-ai pierde te-ai simti foarte singura si ai fii foarte geloasa.

In primele 3 rezulta ca il iubesti.
In a patra rezulta ca nu vrei sa il pierzi. Insa, il vei pierde daca:

a. 100% sanse daca isi gaseste alta fata care sa ii satisfaca si restul nevoilor.

b.100% sanse daca astepti. Pentru ca el cauta.

c. 50% sanse daca ii spui si daca incerci sa transformi relatia din prietenie in iubire.

Asa ca, poate este mai bine sa iti asumi riscul. Cu putina rabdare, respect unul fata de altul se poate ajunge la ceva. Dar se poate si distruge.

Insa dupa cum vezi... cu siguranta se merge spre distrugere, daca nu faci nimic in aceasta privinta.

Eu, spre deosebire de tine, as face asta.

Faptul ca el discuta de atata vreme cu tine - este ceva ce ti-ar putea indica ca si el are sentimente pentru tine.

Faptul ca vrea mereu sa vorbeasca cu tine este si pentru ca il atragi si te vrea langa el.

Ca si tine, si el se gandeste sa nu strice o relatie de prietenie. Fii de data asta mai matura si incearca mai mult. Oricum nu ai ce sa pierzi, iar timpul este impotriva voastra.

Ca nu bea, nu fumeaza si mai este si de incredere, reprezinta o chestie mai rara. Impreuna cu faptul ca te-ai deschis fata de el si el fata de tine, ca va intelegeti bine si vorbiti mult, sunt niste chestii mai rare in ziua de astazi.

Pe care tu vrei sa le pierzi pentru ca nu actionezi. Dar nu uita ca oricum o sa le pierzi daca lasi timpul sa treaca.

Daca o iei la noroc, atunci sansele sunt 50%.

Daca insa gestionezi situatia corect, sansele sa fiti impreuna sunt de 100%.

| syd a răspuns:

Spuneai ca e destept. De ce nu incepi prin a-i spune ca el e cel care ti-a transformat introvertismul in extrovertism, ca e singurul care iti poate citi mintea si sufletul si "nu fuge speriat de ce e acolo". Spune-i sincer ce ne-ai spus si noua aici. Probabil va intelege.

| FelipeR a răspuns:

Draga mea, nu am de ce sa nu iti raspund ca unei copile de 12 ani cand, tot ceea ce povestestit tu aici, este chiar mai infantil decat 12 ani, 12 ani e mult! Eu vorbesc pe facebook cu 200 si ceva de fete, cu 5-6 dintre ele chiar zi de zi, ne si vedem, iesim etc, ma crezi ca niciuna nu e geloasa? Tu de ce ai fi? E ilogic, am mai raspuns unei alteia acum cateva secunde si am sa iti raspund si tie altfel, tu alt baiat nu mai cunosti? De ce gandesti ca si cum in lume ar fi doar el si atat! Mai sunt si altii, mai sunt si eu tonguehee hee apropo, daca vrei sa il faci tu pe el gelos, sa stii ca eu ma bag! tongue Da un facebook aici sau pe privat si ne apucam de taclale!

| bebeska a răspuns:

Marea iubire se naste din prietenie. Timpul va arata tot, purtativa la fel ca si pina acum, probabil incepeti sa va indragostiti unul de altu happy. Si de ce spun asta? tu cum crezi? daca el are timp putin crezi ca daca sa nu te fi apreciat, sa nu fi tinut la tine asa mult avea sa ti-l mai ofere? Cum am mai spus, timpul va arata tot! Succese :*