| jony1234567 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, ma intalnesc cu o fata de 1 an. Totul in serios si am ajuns la aceea ca ea nu stie ce simte pentru mine, e confuza. Ar fi asta rezultatul de la faptul ca sunt foarte gelos si vreau sa-i controlez orice pas pe care il face, si inca nu am incredere. Nu ca m-a inselat sau ceva de genul, dar nu am incredere in nimeni si nici in ea, poate fi de la asta, daca nu de ce?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate fi de la asta. Helaaaau, e iubita ta nu jucaria ta. Nu ai niciun drept sa ii controlezi fiecare miscare, nu-i controlezi tu viata. Unora le place asta, altora nu. Asa ca daca nu vrei sa o pierzi eu zic sa ai grija cum te comporti, pe langa asta poate a intervenit monotonia. Fa si ceva nou, cumpara-i un buchet de flori fara motiv, spune-i ca o iubesti mai des, scoate-o in oras.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gelozia nu are ce cauta intr-o relatie de iubire. Mai bine o incurajezi tu sa te lase si sa isi caute un barbat care sa o merite. Nimeni, nici o femeie, nici un barbat, nu merita chinuit din gelozie, de catre partener. Ea este libera, face ce vrea, cu cine vrea, merge unde vrea iar tu nu ai voie sa o controlezi sau sa o limitezi. Trebuie sa ai incredere nelimitata in ea. Daca nu poti, in nici un acz nu ai de ce sa o mai faci sa piarda timpul, nu va fi niciodata fericita. Trebuie sa mearga mai departe. Iar tu nu te mai implica in relatii, pana nu te autoeduci si iti elimini complet gelozia.

| jony1234567 explică (pentru Brigaela):

Am decis ca in 3 luni de vara sa nu vorbim, sa ne revenim sa ne corectam, poate fi un rezultat pozitiv?()

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incredere, poti sta si 10 ani nici atunci nu poti avea 100% incredere, iti pasã prea tare. Cu cât incerci sa o controlezi si sa o ti aproape, cu atât ea se distanteaza si mai tare de tine. Inceteaza sa-ti mai pese de ce face ea, si atunci o sa-si de a seamã de ce simte, daca nu este prea târziu deja.

| Laila12Izabela a răspuns:

Gelozia nu e o solutie.Iti spun din experienta, iubita nu e un obiect sa spui sa :"Esti a mea!"sau" Ce căutau cu ala?", ar trebui să ai incredere in iubita ta.Esti prea paranoic. Vrei sa ajunga sa se teama de tine? Nu cred. Normal ca de la gelozie e.De asta asta se simte singura si nesigură pe sentimentele ei fata de tine.

| Laila12Izabela a răspuns:

Trebuie să înveți să ai incredere in iubita ta! Nu mai fi asa paranoic.Normal ca din cauza geloziei tale, e nesigură și confuză pe sentimentele ei fata de tine. Tine minte ca e iubita ta, nu o jucărie, nu un obiect. Arătau că tii la ea.Si ca iti pare rau.Iti spun din experienta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru jony1234567):

Nu stiu, tine integral de tine. Daca tu in 3 luni reusesti sa renunti complet la gelozie, sa nu o mai simti nici in gand, niciodata, poate sa mearga. Daca la toamna tu tot vei fi gelos, oricat de putin, nici nu are rost sa mai incercati