| GreysFace a întrebat:

Ar fi multe de povestit dar sunt sigura ca v-ati plictisi. Va cer sfatul vostru pentru ca eu una nu stiu ce sa mai fac, cum sa reactionez. Si ca un strain uneori iti da un sfat mai bun decat un prieten. Iti spune parerea lui sincera...
Imi place de un tip de un an. Da stiu un an... El stie doar ca il plac si atata tot. Nu ne cunoastem ca si amici. Insa avem destui prieteni comuni.
El oarecum face parte din cel mai cunoscut grup din oras si este bogat cu toate acestea nu marginalizeaza si nu este fitos. Imi este rusine oarecum fata de el. Adica in general nu sunt o persoana timida insa fata de grupul lui mai toata lumea vrea sa faca o impresie buna si sa ajunga in el. Am incercat prin diferitele mele modalitati sa ajung la el insa fara succes. Da, eu oarecum astept sa faca el primul pas. Insa daca nu ma cunoaste ce folos. A vrut o buna prietena de a lui sa ne faca cunostinta insa fata de el am o oarecare retinere si am zis "NU" pana tipa a inteles. Am mai stat in grupul lui insa nu cand era si el. Daca nu ar fi cel mai bun prieten a lui si cea mai buna prietena m-as baga in seama cu el. Insa cei doi (cei mai buni prieteni ai lui ) iau mai pe toata lumea peste picior daca nu ai stilul lor ( muzica, imbracamintea etc. )
Acum o saptamana i-am trimis un mesaj in care i-am spus ca imi place de el si nu a raspuns. Mesajul l-am trimis pe facebook si arata ca l-a vazut.
Acum intrebarea mea este : Cum sa fac cunostinta cu el? Sau sa dau ochi cu el deodata ce i-am trimis mesajul iar el nici macar nu a raspuns. Vreau sa ma bag in seama cu el insa acum sunt mult mai timida fata de el decat eram inainte.

Va multumesc anticipat pentru ca ati citit "ditamai romanul" si pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Andreeamirabelle a răspuns:

Daca el a citit mesajul si nu ti-a raspuns, dupa parerea mea inseamna ca el necunoscandu-te indeajuns nu are cum sa aiba sentimente fata de tine si nu a vrut sa te refuze ca sa te superi.Ar trebui sa il lasi sa te cunoasca si el ca sa isi dea seama daca poate fi ceva intre voi si apoi ii poti pune intrebarea(sau poate ti-o va pune el).Eu sugerez sa ii mai scrii pe facebook daca de fata cu grupul nu poti vorbi cu el, sau poate il prinzi vreodata singur, fara acei 2 prieteni bagaciosi.Sugereaza-i sa iesiti undeva doar voi ca sa te poti exterioriza.Si fara influenta celor din grup si avand timp numai pentru tine va putea sa-si dea si el seama daca poate fi ceva intre voi.Te pup, succes!

7 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

sad ai grija sa nu-ti pierzi timpul. daca era cat de cat interesat de tine sau pur si simplu te simpatiza ti-ar fi raspuns, macar din diplomatie

| ioana1122334455 a răspuns:

Buna...in primul rand sa nu te schimbi doar pentru el, si eu am o problema asemanatoare. Ziceai k are bani? Gandeste-te ca s-ar putea sa placa o alta fata atat de bogata ca el. Uite....eu nu il bag in seama pe Tudor(tot un tip bogat etc etc, asemanatoare cu situatia ta) si de obicei daca are ceva sa imi spuna el face primul pas. Asa si tu, lasa-l pe el sa faca primul pas. Cat despre prietenii sai, gandeste-te ca poate ii este rusine sa fiti impreuna in cauza lor, pentru ca tu poate esti considerata o tipa din afara. DECI: sfatul meu lasa-l pe el si fii la fel de finuta si inocenta ca pana acum :*

| HappyGrumpy a răspuns:

Ce i-ai scris in mesaj? tot asa un roman? esti sigura ca n-are prietena? daca da incearca sa intrii in grup cu alt baiat, poate asa ii atragi atentia, nu-i mai trimite mesaje directe, poate nu le citeste el, incepe usor cunoaste-l mai intai, nu e greu.

| GreysFace explică (pentru Andreeamirabelle):

Acum ma simt mult mai rusinata fata de el decat eram inainte. Crezi ca am curajul sa ma bag pe facebook si sa il salut dupa toata tampenia aia facuta de mine cu mesajul? Imi este prea rusine si nu stiu cum sa ma bag in seama cu el. Insa iti multumesc de sfat!:*

| mona a răspuns:

Eu cred ca daca era interesat de tine probabil acum erati impreuna, sincer cred ca nu ai nici o sansa momentan

| pyma a răspuns (pentru GreysFace):

Nu are de ce să îți fie rușine, dimpotrivă. Ai acționat, ceea ce e foarte bine. El ar fi trebuit să aibă bunul simț să îți răspundă. Da, nu, nu știu - dar să aibă totuși o reacție.
Ideea e că de multe ori ne formăm o părere utopică atunci când vine vorba de cineva care ne place și ce e și mai rău, ne desconsiderăm. Faptul că el are bani sau că prietenii lui fac miștouri că vezi tu, dacă nu ești ca ei nu ești ok, nu înseamnă că au și dreptate. Tu ai procedat bine, el a greșit. Acum cel puțin poți să treci peste. Nu te împiedica de ceva sau de cineva care există doar în mintea ta. Ai acționat, el nu s-a arătat interesat sau nu a avut curajul să o facă, asta e. Mergi mai departe, nu-ți mai pierde timpul.

| Andreeamirabelle a răspuns (pentru GreysFace):

Atunci nu ramane altceva de facut decat sa il uiti.Cel mai bine ar fi sa ramaneti prieteni si poate cu timpul,fara interventii exterioare se va lega ceva...Dar intre timp tu orieteaza-te si asupra altor baieti,deschide-ti orizontul. Daca nu ti-a raspuns pentru ca pur si simplu nu a avut el chef e un nesimtit si nu merita efortul,chiar daca era un raspuns negativ,meritai totusi un raspuns. Daca ramai blocata pe faza cu mesajul,si ca acum ti-e foarte rusine, nu vei trece peste.Pur si simplu nu te mai gandi, imagineaza-ti ca nu s-a intamplat. Oricum, care e rusinea? Daca el e un tip de treaba probabil nu a spus nimanui de mesaj si nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca a spus, e un nesimtit si punct.Nu te merita.