| Alexandralore a întrebat:

Buna,as avea nevoie de pareri. O ruda de-a iubitului cred ca este obsedata de mine sau nu inteleg de ce face aceste lucruri. În trecut aceasta, fata s-a comportat urat fața de mine, nu doar ea ci si familia ei fata de familia mea iar, de atunci eu nu o mai suport. Înca de pe aceea vreme, isi cumpara haine ca si ale mele, avea o poza cu ea si iubitul meu si o postase cu "❤️" putea sa precizeze ca sunt rude, incerca sa iasa cu prieteni mei, etc.( au fost mai multe faze). Aceste lucruri au incetat dupa ce noi doi ne-am mutat in alta tara, si ea si-a facut relatie. Recent, s-a despartit de acel baiat, si a inceput sa se "transforme" in mine, a incercat sa lucreze "meseria mea" dar nu a putut, si-a facut aceeasi culoare de par ca mine, si-a pus gene si extensii de par desi ea nu purta, exact cum port eu. Eu am o interventie estetica, si m-a intrebat la ce dr. ca vrea si ea exact la acelasi unde mi-am facut eu. Ma urmareste obsesiv pe social media si ce haine vede ca port, daca le gaseste isi cumpara si ea la fel sau macar ceva asemanator, daca mi se vede in poze culoarea unghiilor ulterior isi face si ea la fel, isi face poze identice ca ale mele. Iar lucru care mi-a pus capac, e faptul ca s-a mutat in aceeasi tara ca si noi, acelasi oras, chiar si aceeasi strada. Cred ca o deranjeaza ca eu am relatie lunga si ea a schimbat multi iubiti.
Ma simt hartuita cumva, parca si-ar dori viata mea.
Si cunostintele comune au observat ca ea "ma copiaza", dar parca faza cu mutatul mi se pare prea de tot. Iubitul meu legat de aceasta situatie este foarte indiferent, spune doar ca seamana cu mine si atata tot.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu esti cea obsedata de cealalta, cle putin asa denota din toate comentariile tale, ca nu poti tarii, respira, manca sau iesii undev ca te irita si te obsedeaza cealata.
Poate ca tu o copiezi pe aia...
Daca intr-adevar nu vrei s ao vezi, de ce o urmaresti cu atat obsesie?
Da-i pace, blocheaz-o pe este tot si nu te mai uita in curtea altuia.
In ce priveste profesia, stai linsitita ca nu-ti ia clientii, ca-s destui si pentru ea si pentru tine!

| Madaxo97 a răspuns:

Rupe legătura cu ea dacă este așa de deranjanta, e cam psihopata că face toate astea, nu e normală la cap, fă-i observație să nu te mai copieze și rupe orice legătură cu ea, ce e așa greu? Cred ca vrea să îți copieze viața complet, inclusiv iubitul, ia masuri până nu se întâmplă asta.

| Giulia911 a răspuns:

Poate are probleme psihice

| Mădăd26 a răspuns:

Bună,daca iti creeaza atat de mult disconfort psihic si sentimental si aceasta parere despre ea de ce înca pastrezi legatura cu ea? De ce nu o scoti de pe toate retelele de socializare, îi blochezi nr si iti vezi de viata ta si de relatia ta fara sa te mai gandesti la ce face ea fata de tine sau fata de alti, cu atat mai bine nu-i mai dai nici-o informatie despre voi si nu va mai sti nimic.

| Alexandralore explică (pentru Mădăd26):

Pastrez pentru ca parintii lui sunt ca trebuie sa iertam ce s-a intamplat si ca asa e respectuos sa te intelegi bine cu toti

| Mădăd26 a răspuns (pentru Alexandralore):

Din moment ce nu poti ierta si merge mai departe categoric nu trebuie sa o faci doar pentru ca asa spun parintii lui, ai tai sau alte rude.