| erika a întrebat:

as vrea sa stiu daca am combinat antibioticele(augmentin) cu anticonceptionale(marvelon 28). si nu m`am protejat as putea fi insarcinata? sambata seara mi s`au terminat antibioticele iar marti am avut contact sexual neprotejat. va rog sa ma ajute si pe mine cineva. s`ar putea sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| baiatudela4 a răspuns:

Ai incurcat-o laughing

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista un oarecare risc ca augmentinul sa fi scazut efectul anticonceptionalelor. E mai bine ca pana la urmatoarea menstruatie sa folosesti prezervative. Nu e imposibil sa fii insacinata, sa speram totusi ca nu.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Antibioticele diminueaza efectul anticonceptionalelor, din cate stiu eu... si ar trebui o protectie suplimentara un anumit timp... Cel mai sigur ar fi sa intrebi medicul de la care iti iei pastilele.

| Ben. a răspuns:

Nu are nici o legatura.nu exista asa ceva.

| nicky a răspuns:

Ai toate sansele sa ramai insarcinata mai ales ca antibioticul scade efectul anticonceptionalelor. Fa-ti un test de sarcina dupa 7 zile si vei sti exact.

| nicky a răspuns:

Rectific raspunsul, credeam ca anticonceptionalele s-au terminat. Deci in cazul asta nu prea cred ca ramai insarcinata.

| Selena a răspuns:

In momentul in care iei antibiotice, anticonceptionalele nu mai functioneaza deci trebuie alta metoda contraceptiva, cel mai sigur raspuns e un test de sarcina.Nu te stresa!

| zu a răspuns:

Nu cred, dar mai bine te-ai proteja.sa nu iei vreo boala daca nu aveti facute toate analizele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

atunci cand combini antibioticele cu anticonceptionalele trebuie sa te protejezi pe toata durata tratamentului. Plus dupa ce termini de administrat antibioticele trebuie sa te mai potejezi inca 7 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetelor, as vrea sa va intreb ceva: dupa ce termini tratamentul cu augmentin(si bineinteles te protejezi in timpul tratamentului +7 zile dupa aceea) dupa aceea intri in normal cu pastilele? adica, riscul exista doar in perioada tratamentului si o saptamana dupa aceea? multumesc mult!