| Suki08 a întrebat:

Buna, cand am fost la ginecolog mi s-a spus ca am o rana pe col, am facut testul de secretie si papanicolau, au iesit bune, din cauza ranii nu puteam ramane insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza ranii existente pe colul uterin exista posibilitatea de a se produce diverse complicatii printre care si inflamarea sau infectarea si tumefierea zonei colului, ceea ce putea sa blocheze pasajul/trecerea existenta in interiorulcervixului, cea care face legatura dintre vagin si uter. Astfel ca se putea intampla ca spermatozoizii din sperma ajunsa in vagin sa nu poata sa ajunga in uter si din acest motiv sa nu se poata produce procesul de procreere o anumita perioada de timp. In termeni medicali rana existent pe colul uterin are denumirea de cervicita, care de fapt reprezinta un termen care include toate inflamatiile colului uterin, reprezinta o patologie foarte frecventa in clinica. Deoarece, in majoritatea cazurilor afectarea inflamatorie a vaginului adica vaginita, insoteste inflamatia colului uterin, multi medici prefera termenul de colpita – care desemneaza inflamatia cervico-vaginala. Pentru a afla mai multe informatii despre aceasta afectiune destul de frecventa in cazul bolilor care afecteaza ''pasarica'' si apartatul reproducator feminine, te invit sa accesezi si sa citesti urmatorul material. Multa sanatate! http://www.sfatulmedicului.ro/......e-col_1092

| Suki08 explică (pentru corbulalbrosu):

UAm luat tratament cu ovule 12 zile, si in timpul tratamentului iubitul meu, m-a atins in zona intima, ba chiar A intrat putin o singura data, posibil sa se fi luat infectia aceea din nou la mine pentru ca el inca nu se daduse cu crema de la ginecolog, si acum cateva zile au inceput din nou scurgerile urat mirositoare si mancarimile