| Whemilly a întrebat:

๖ۣۣۜBuna...ce parere aveti despre ๖ۣۣۜDragostea la distanta?
Am înţeles că dacă eşti suficient de capabil să menţii o relaţie la distanţă, ai maturitatea mentală necesară să treci peste toate obstacolele pe care le întâlneşti la tot pasul. Trebuie să ai şi noroc la treaba asta. Dacă întalneşti persoana potrivită, e clar că ar putea dura un timp îndelungat până când cei doi se văd, etc, toate formalităţile. Dar ca în orice caz fericit ai parte şi de gunoaie. E clar că nu toţi partenerii sunt de încredere, indiferent de sex. Să ajungi să cunoşti o persoană aflată la sute poate mii de kilometri distanţă e lucru mare şi nu mulţi sunt capabili de aşa ceva.E ciudat dar în acelaşi timp plăcut, să ai puterea să rezişti tentaţiei de a claca, de a renunţa la tot ce s-a clădit pe aceşti kilometri, să câştigi încrederea celuilalt şi să nu te laşi ademenit de ceea ce întâlneşti în apropiere. Dar cel mai important este să vrei să rezişti şi să te dedici decât unei singure persoane, indiferent cât de departe e, indiferent câte persoane încearcă să îţi fure inima între timp, indiferent cât de mult mai durează până te întâlneşti cu ea. Poate greşesc, dar am impresia că aceasta este o iubire cu adevărat sinceră şi profundă. Pentru că pur şi simplu nu te uiţi la fizicul acelei persoane, nici la haine, nu îţi pasă dacă e şifonat, nearanjat, ci priveşti doar prin suflet, ştii că o inimă caldă se află acolo, undeva în lume, şi că aşteaptă la fel de tare ca tine să vă vedeţi. Şi cu cât e mai mare aşteptarea, cu atât mai mult se acumulează pasiunea, eliberată doar în momentul revederii.
Astfel iubesc si eu...ne desparte chiar si tarile,nu putem sa fim impreuna, insa sperlove struck Totul a inceput din cauza unei joci online.Acolo ne-am cunoscut.In fiecare zi conversam cu el, insa de la o vreme nu prea colaboram, e prea ocupat si nu are timp pentru minesad sad Prietenul lui tot se joaca in joaca aia si el la fel s-a indragostit de o fata si peste citeva saptamini se vor intilni in realitate, ei la fel sunt foarte departe unul fata de altul insa au inteles ca nu pot trai unul fara de celalalt.Cred ca istoria lor imi va da puteri sa mai sper in continuare, insa citeodata cred ca nu ma iubeste deloc si a uitat de mine...nici nu stiu ce sa mai cred.Voi ce parere aveti? Multumesc pentru atentia oferita!

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Daca o sa va vedeti in viitorul cat mai apropiat atunci va rezista, daca nu, ma cam indoiesc. Am trecut prin asa ceva, stiu ce inseamna sa ai o relatie la distanta si sa nu te poti vedea cu persoana respectiva. Dar mai stiu si cum este sa ai o relatie, chiar si la o distanta mai mica, insa sa te poti vedea macar o data pe luna cu aceea persoana, si lucrurile stau cu totul diferit in acest caz.Cred ca as putea sa scriu romane despre astfel de relatii, insa am sa ma rezum la un singur lucru, comunicarea este cheia in orice fel de relatie, si incercati sa va vedeti cat mai curand, si atunci vor disparea toate incertitudinile, si din acel moment relatia voastra ori se va intari si va fi mult mai puternica, voi mai apropiati, ori se va destrama.
In orice caz, nu-ti face iluzii desarte, nu te amagi si minti singura, indiferent cat de mare e iubirea pentru persoana respectiva, pentru ca intr-un final tot tu vei fi cea care va suferi mai mult
oricum eu iti doresc succes!

12 răspunsuri:
| JustPaly a răspuns:

Nu ai nicio santa la relati de la distanta el te poate insela si tu il poti insela asa ca nu merg pentru mai multe detalii id de mess mihairobert32

| val31989 a răspuns:

Buna.Nu credeam intr-o relatie la distanta pana cand nu m-am "bagat si eu intr-una laughing. Sincer sunt in totalitate de acord cu ceea ce ai scris mai sus.Intr-o relatie la distanta privesti in sufletul persoanei ci nu la haine, fizic etc... Si nu toti rezita unei relatii de-asta, unii cedeaza, isi gasesc pe altcineva de langa el/ea.Pentru o relatie la distanta e nevoie de foarte multa incredere si fidelitate...Eu zic sa nu-ti pierzi speranta, pentru ca nici nu stii ce urmeaza, nici nu stii ce va rezerva viata..Ai putea chiar sa te intalnesti cu el, dar desigur se prea poate sa renunte unul dintre voi..totul depinde de voi.
[Ce tari va despart si de cat timp sunteti impreuna, scuze de intrebare big grin ]

| HIldana a răspuns:

Buna. Relatiile de genul asta dau foarte mult spatiu imaginatiei, umplii golurile adica lucrurile pe care nu stii despre persoana cealalta cu lucruri imaginate, care devin pentru tine reale. Pana Nu te intalnesti, nu il vezi, nu stai in preajma lui cateva zile, saptamani, sa-i vezi reactiile cand este obosit, nervos sau binedispus, nu ai cum sa il cunosti. Aici nu ma refer deloc la relatii intime, ci la relatie sentimentala. Sexul ar trebui sa vina doar cand celelalte cai de cunoastere s-au indeplinit, si totull este inca brio.

| gingergirl1 a răspuns:

Sunt de parere sa iti faci o RELATIE REALA,nu virtuala! Vreau sa iti spun a asieu "m-am indragostit"odata de un tip, tot la un joc laughing (stiu, suna ciudat) Oricum, si noi stateam la cateva sute de km de aici si el acum are o prietena si eu la fel! Dar el chiar tinea la mine si eu la fel, dar na' relatiile astea nu tin decat daca dragostea asta e chiar adevarata! Cu totul ca eu si "respectivul" de care iti vorbesc am ramas amici!winking
Nu stiu ce vrei sa faci dar eu una ma concentrez pe ceva REAL! Una e sa te saruti cu cineva in realitate si una e sa iti trimiti :* pupici pe mess!(un exemplu)
Succes!

| fabiola a răspuns:

Nu ma tem de distanta ce va desparte ci de incertitudinile cu care pleci la drum! Nu cumva sentimentele nu sunt reciproce?

| SunnyDay88 a răspuns:

Cati ani aveti? sau crezi ca ai maturitatea (emotionala )necesara sa treci prin asa ceva?

relatiile pot rezista dar trebuie comunicare multa, deloc gelozie si macar asa la vreo 2-3 luni cate o vizita.

| AndyLavy a răspuns:

Si nu te lasa influentata de ceea ce spun altii. Unii oameni sunt facuti pentru a avea astfel de relatii, altii pur si simplu nu.
Si astfel de relatii au si ele farmecul lor, desi uneori este incredibil de greu. dar pentru asta trebuie sa va vedeti.

| Whemilly explică (pentru val31989):

Suntem impreuna de un an.♥love struck

| Whemilly explică:

Multumesc pentru atentia oferita si pentru pareri... Sper ca in curind ma voi vedea cu el si lucrurile se vor limpezi.

| val31989 a răspuns (pentru Whemilly):

love struck Fericire voua!

| Whemilly explică (pentru val31989):

Multumesc...♥

| biancapfff a răspuns:

Http://rochiipantofisivintage.blogspot.ro
Haine de cumparat si de nelasat!
iubeste si traieste din plin! Viata e prea scurta sa suferi si sa astepti!