| Coco1612 a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Săptămâna trecută am fost în perioada menstruației având contacte sexuale neprotejate, partenerul ejaculand in mine. Știu ca e devreme, dar am stări de greata de ieri și ma simt molesita. Țin sa menționez ca partenerul s-a terminat în mine chiar și după ce mi s-a terminat, crezând ca încă sunt la menstruație. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Simptomele pe care le ai nu se datoreaza instalarii unei sarcini. In primul rand ati intretinut relatii intime in perioada menstruatiei si imediat dupa si probabilitatea sa fii ramas gravida e aproape 0 si chiar daca aveati contact sexual sa zicem in zilele fertile simptomele de sarcina nu apareau dupa numai o saptamana. Sper ca te am lamurit ca iti faci griji degeaba si starile de rau au alte cauze nu graviditatea. Multa sanatate

| Coco1612 explică (pentru HazelEyes77):

Mulțumesc, da m-ai lămurit. Sper sa fie asa!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa precizezi tipul ciclul menstrual, adica daca este REGULAT sau NEREGULAT dar mai ales fara sa precizezi ceea ce este cel mai important lucru de stiut si anume, LUNGIMEA ciclului ca numar de zile (de SUB sau PESTE 28 de zile) in astfel de conditii NU se poate oferi un raspuns obiectiv catusi de cat cert, exact sau corect. Fiindca actele sexuale amintite a fost intretinute cel mai probabil intre cea de-a 4-a si a 6/7-a zi a ciclului menstrual, se poate aprecia ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de formare a sarcini in acest moment al ciclului, adica in asa numita PERIOADA A INFERTILITATII RELATIVE este extreme de mica sau aproape IMPOSIBILA in cazul in care ciclul tau menstrual a avut intotdeauna/in mod constant o lungime de peste 25-26 de zile. Ar putea sa existe sanse reale de formare a sarcinii numai/doar daca ciclurile menstruale sunt constant mai scurte de 24-25 de zile. In concluzie in proportie de peste 95% formarea sarcinii NU se poate produce daca ciclurile menstruale au mereu o lungime in jur de 28 de zile. In acest caz pot fi exprimate doar simple presupuneri sau pareri subiective insa fara ca acestea sa aiba si vreo valoare concreta. In concluzie pe baza datelor oferite si asa cum sunt prezentate/precizate, posibilitatea de ''a fi'' sau de ''a nu fi'' insarcinata este cuprinsa intre 0 -100%. Atat starile cat si simptomele precizate in absolut nici un caz nu pot fi provocate de o sarcina in acest moment, chiar si in situatia in care sarcina ar exista, sub forma unui ovul fecundat. Multa sanatate!