| anonim_4396 a întrebat:

Daca aveti rabdare sa cititi, va rog sa ma ajutati cu pareri! Am 22 de ani, o relatie de peste 5 ani, la 17 ani mi-am inceput viata sexuala cu actualul iubit, nu am mai fost cu nici un barbat si urmeaza sa ne casatorim. Problema este ca de la o vreme, am inceput in timpul actului sexual sa ii fac oral, nu ma pricep, ca n-am experienta.dar se pare ca lui ii place. Singura chestie e ca atunci cand incep el ma prinde de par si incearca sa ma ghideze, pe mine sincer ma cam deranjeaza si ma simt cam prost si cam ca intr-un film porno. Voi ce spuneti? Mi-e frica sa nu creada ca devin usuratica. Va rog, raspunsuri serioase.

13 răspunsuri:
| LostInBubble a răspuns:

Te iubeste si prin asta-ti da de inteles ca te place. happy Nu trebuie sa te simti usuratica.

| athos01 a răspuns:

Stai linistita, sexul oral este ceva normal intr-o relatie, nu are cum sa creada asta daca ii provoci placere daca vrei sa mai vb da add la mrns_adrian

| EdiiThxoxo a răspuns (pentru LostInBubble):

Imi da de inteles ca ma place prin asta? nu inteleg... poate ca ii place ce se intampla straight face de placut nu poate fi vorba intre noi caci ne iubim, dar atunci daca e ok, cum pot sa ies din starea asta?

| LostInBubble a răspuns (pentru EdiiThxoxo):

Ii place starea in care il trimiti. happy
Incearca sa nu dai atentie si incearca sa conduci tu. happy Daca se repeta des, vorbeste cu el.

| EdiiThxoxo a răspuns (pentru athos01):

De unde esti adrian?

| athos01 a răspuns (pentru EdiiThxoxo):

Bucuresti

| EdiiThxoxo a răspuns:

...as mai vrea pareri, tot nu ma simt bine sad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu vreau să cred că aşa percepe el situaţia ( că tu devi "uşuratică"... )!

Totuşi, sunt convins că este un aspect deranjant ( uneori chiar dureros ) şi, de aceea, cred că ar trebui să ai o "discuţie" mai serioasă cu el despre aceste lucruri - discuţie în care să-i explici că te deranjează prinsul de păr, etc.

Cred că acea "comunicare" este foarte importantă în viaţa unui cuplu; dacă ea lipseşte ( chiar şi pentru lucruri aparent nesemnificative ), cu timpul vă veţi depărta unul de celălalt, iar relaţia va fi în pericol de destrămare!

De asemenea, ca să eviţi prinderea de păr nu trebuie să-i faci oral când stă în picioare ( sau în "fund" pe fotoliu/pat ) - doar în acea poziţie te poate prinde de păr ( şi "ghida" ).

Cel mai bine ar fi să staţi pe pat în "poziţia 69" şi aşa să-i faci "oral" - atunci nu te poate prinde de păr - de asemenea, în acea poziţie ai AVANTAJUL că vei "beneficia" şi tu de un oral!

Ai să observi că este o poziţie PERFECTĂ!

greece12
| greece12 a răspuns:

Ideea ta preconceputa si educatia, te impiedica sa te bucuri de clipele petrecute cu iubitul tau.
Depaseste-ti temerile si realizeaza ca in pat ar trebui sa oferi si sa primesti placere, in egala masura.
Vei cere deschis si ce iti place si ce NU iti place, este singurul loc unde inhibitia trebuie sa dispara!
Asa ca, spune-i in cuvinte mici ceea ce te deranjeaza si bucura-te de toate!
Si iubiti-va!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Partidele de amor se pot clasifica in doua mari categorii : amor romantic, plin de tandrete presarat cu soapte dulci si hard sex (un soi de sex cu tenta mai salbatica) care seamana destul de bine cu scena obisnuita a filmului porno. Hard sex-ul poate presupune gesturi si cuvinte fara perdea, directe (mai murdare ca sa intelegi). Ambele variante aduc excitatie si implicit placere. Intr-o relatie diversificarea este foarte importanta daca nu se doreste monotonia. Mai mult decat atat trebuie sa stii ca in pat ar cam trebui sa lipseasca barierele si prejudecatile.
Se pot practica jocuri sexuale cum ar fi :de-a doctorul si pacientul, de-a politistul si infractorul si de ce nu, de-a domnul si prostituata. Acestea se numesc fantezii sexuale si daca ele exista, cu o discutie sincera si deschisa in prealabil este bine sa fie puse in practica, tot pentru a inlatura rutina din timpul actului sexual. Daca iti iubesti partenerul iar relatia voastra este una plina de pasiune nu ar trebui sa te deanjeze astfel de gesturi ale lui, cum ar fi acel prins de par, mai mult decat atat le poti avea si tu pe ale tale la fel de intraznete. Spre exemplu cand iti face sex oral cuprinde-i capul intre palme si impinge-l mult mai mult in "capsiunica" ta. Daca el este "rau" fii si tu "rea" happy Daca el conduce uneori situatie atunci condu-o si tu la urmatorul numar. Sunt convinsa ca ii va placea. Barbatii nu agreaza sa faca sex doar in stilul romantic, le mai place si ideea de a poseda iar aceasta implica gesturi sa le zicem un pic mai vulgare pe care ar trebui sa le percepi doar ca pe o joaca fara sa faci analogii.
In orice caz, o discutie cu el este foarte potrivita. Asta pentru a stabili impreuna niste limite. Dar gandeste-te! daca ii vei spune ca anumite lucruri nu iti plac el poate nu le va mai repeta insa nu le va mai repeta doar ca sa iti faca tie pe plac nu pentru ca asa ar vrea. Iar fantezia lui sexuala va ramana nesatisfacuta si nu cred ca asta ti-ai dori.
Ca o idee finala vreau sa iti spun ca in opinia celor mai multi oameni treaba sta cam asa : atat timp cat actul sexual se consuma doar intre doua persoane care se iubesc atunci nimic nu poate fi considerat perversiune.

| maooops a răspuns:

Ai spus ca aveti 5 ani de relatie urmeaza sa va casatoriti! ...stai relax! eu cred ca doar vrea sa-ti arate cum se face(tu ai zis ca nu te pricepi!)

| laurentiu80 a răspuns:

Asta ca el te manevreaza in timpul cand ii faci oral, cam 90 % dintre barbati fac chestia asta. Nici prietenei mele nu-i place cand ii fac asa, dar parca o fac din instinct.

NOname
| NOname a răspuns:

Lasă-te dusă de val, ascultă-ți instinctele, savurează plăcerea și nu te mai gândi la nimicuri și prejudecăți. În pat e o libertate totală.