| Petronelas58010 a întrebat:

Buna! Daca iei Dong Quai poti face avort?

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ai facut cele 2 analize, asa cum am vorbit si valorile hormonului beta-hCG erau duble la a doua analiza?
Ai putea scrie valorile aici?
Incerc sa te ajut, asa ca ar fi de folos sa raspunzi pentru a putea face asta.

| Petronelas58010 explică (pentru Floridori):

| Floridori a răspuns (pentru Petronelas58010):

Era vorba de 2 anlize, la o distanta de 48 de ore.De ce? Pentru ca tu ai avut o sangerare anormala si nu stim cauza.In cazul acesta, cele 2 analize, comparand rezultatele, ar fi raspuns dubiilor.

Daca in cele 48 de ore valoarea s-ar fi dublat, atunci da, vorbim de o sarcina viabila.

Daca valorile ar fi ramas la fel, atunci vorbim de o problema de sanatate.

Daca valorile ar fi scazut, ar fi insemnat ca ovulul a fost fecundat, dar a fost eliminat in timpul acelei sangerari, valorile hormonului urmand sa se normalizeze in urmatoarele saptamani, deci sarcina nu mai exista.

Inainte de a te stresa, mai fa inca o data analiza, pentru a monitoriza evolutia acestei situatii.Pana acum, fie a scazut drastic (caz in care nu mai exista o sarcina), fie a crescut considerabil, iar in acest caz, da, exista o sarcina pentru care trebuie sa gasesti o solutie reala.

Totusi, sa raspund la intrebarea initiala, nu, astfel de suplimente nu provoaca avortul, iar daca o fac, ar trebui ca tu sa fii acea femeie la un milion in cazul careia se intampla asta, deci nu cred ca merge...
Dar, in cazul in care exista o sarcina, strangi bani impreuna cu prietenul tau (trebuie ca contribuie si el, logic) si daca esti decisa sa faci avort, o poti face fara ca parintii tai sa isi dea acordul, daca ai peste 16 ani.Pentru asta, va trebui sa te grabesti, insa, pentru a te incadra in termenele legale.

Deci, incearca sa te aduni, mergi chiar acum, daca poti, la un laborator (majoritatea fac cel putin pana la 12 analize) si mai fa o data analiza. Apoi revino aici cu rezultatele si voi incerca sa te ajut.Vom gasi o solutie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se poate face avort cu DongQuai, deoarece este o planta care iti calmeaza durerile menstruale si NU provoaca avort.

"What does dong quai good for?
Dong quai is sometimes called the "female ginseng." Although there are few scientific studies on dong quai, it is sometimes suggested to relieve cramps, irregular menstrual cycles, infrequent periods, premenstrual syndrome (PMS), and menopausal symptoms."

| helpforyou a răspuns:

Dong Quai, sau Angelica sinensis, este o plantă medicinală comuna utilizată în medicina tradițională chinezească pentru tratarea disconfortului menstrual și a menopauzei. Nu există dovezi clare că Dong Quai ar cauza avortul.

Cu toate acestea, Dong Quai poate fi periculoasa pentru femeile gravide sau care doresc să devină gravide, deoarece poate provoca contracții uterine și poate crește riscul de sângerare. De aceea, este recomandat ca femeile gravide sau care vor sa ramana gravide, sa evite utilizarea de Dong Qua

Vorbeste cu un medic care are si specialitatea fitoteraput.