| Randomkid a întrebat:

Daca o femeie e însărcinată, ovarele ei mai produc foliculi? Sau pe ecografie nu s-ar vedea niciun folicul ovarian daca ar fi gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incepand din momentul in care femeia ramane insarcinata, cele 2 ovare isi inceteaza activitate pe durata celor 9 luni de sarcina si in urmatoarele 1-2 luni de dupa nastere. Pe ecograf nu pot fi vazuti/distinsi foliculii ovarieni dupa ce ovulul fecundat s-a implantat si femeia este insarcinata.

3 răspunsuri:
| Stegman a răspuns:

Aa? De unde le scoateti mai frate?

| Randomkid explică (pentru Stegman):

Daca te depășește, la ce mai raspunzi?

| Stegman a răspuns (pentru Randomkid):

Nu ma depaseste. Daca stiai ce e un folic nu mai intrebai. Stiai deja ca odata implantata o sarcina folicoli se transforma in progesteron si estrogen.