| Dalyan a întrebat:

dati-mi va rog niste idei pentru niste conversatii cu un baiat mai rezervat.E atat de evervant cand ramanem fara subiecte de discutat si suntem gen "si ce mai zici? "mai nimic.tu?". Mereu incerc sa vin cu subiecte care il atrag intr-o conversatie dar e destul de greu si se epuizeaza repede.Deci daca aveti niste idei sunt binevenite -.-.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Incerca sa afli ce îi place, ce il deranjeaza, pe ce pune baza, ce planuri are, care sint relatiile lui cu rudele etc. Evident, nu in forma de interogatoriu.
In felul asta vei avea o vreme si un subiect de conversatie, dupa care vei putea sa te raportezi la niste aspecte din viata lui. Nu faci conversatie de dragul conversatiei, asta te si timoreaza la un moment dat.
Roaga-l sa te ajute cu ceva, intr-o problema sau dilema pe care o ai.
Poanta este ca trebuie sa deveniti mai familiari unul cu altul si asta nu se obtine prin palavrageala ci facind ceva impreuna.
Daca dupa o perioada de gratie nu gasiti prea multe comune, atunci poti sa-ti pui intrebarea...

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns:

Vorbiti despre el. "EU" este subiectul cel mai drag fiecaruia dintre noi, chiar daca nu recunoastem. Odata ce ati pornit o conversatie arata-te interesata si intreaba-l tot felul de amanunte. Deci... preocuparile lui, ce asteapta de la viitor, cum arata partenera lui ideala, ce crede ca lipseste orasului vostru, unde ar vrea sa traiasca daca ar avea de ales, ce profesie isi alege si de ce. Apoi subiectele banale: filme, teatre, muzica, literature, sport etc.

| neutrino a răspuns:

Este greu de conversat cu un mormoloc. Citeste-i poezii, lui ii place sa asculte.

| Lawliet14 a răspuns:

Incearca sa-l aduci intr-o anumita zona de confort parerea mea, probabil ca e timid. Alinta-l, fa si tu un compliment, nu zece ca esti fata dar totusi...

| Liberrr a răspuns:

Lasa-l sa mai creasca...Nu tu trebuie sa fii cea cu initiativa in conversatii, nu ve-ti ajunge nicaieri in felul asta.

| ywar a răspuns:

Pai e normal sa ramaneti fara subiecte de discutie. In marea voastra majoritate a adolescentilor aveti preocupari de gradinita, scrieti ca niste analfabeti si va faceti temele pe la Mac sau invatati acolo. Ce subiecte de discutie sa puteti dezvolta daca voi sunteti limitati? Ca asta-i adevarul, limitati!

| Dalyan explică (pentru ywar):

El nu este adolescent, deja are o varsta.Si doar pentru cunostiinta ta generala, imi fac temele si invat acasa si la biblioteca, daca nu ma cunosti te rog sa nu ma pui in oala cu cei ce fac lucruri de genu.Si chiar daca as fi analfabeta care ar fi problema ta? Nu stai tu de vorba cu mine in fiecare zi si trebuie sa suporti asta.Iti doresc o zi buna.happy

| h3r a răspuns:

Poate fi rezervat, poate fi mai timid, dar te-ai gândit că există șansa de a nu fi dispus la conversație? Fii tu mai vorbăreață, mai trage-l de limbă, vino cu alte subiecte, mai fa o glumă, mai ceva amuzant... dacă nimic nu dă roade nu-i mai scrie, dacă „rezervarea" e problema, va intra el în discuții, dacă nu, nu...

| ywar a răspuns (pentru Dalyan):

Daca are deja o varsta (care o fi aia?) inseamna ca baiatul e sarac cu duhul rau de tot. A citit instructiunile de pe pachetul de prezervative (daca a facut asta) si aia-i toata scoala lui. In rest, tabula rasa. Ce varsta are juniorul? 22? La 22 nu stie nici pe unde se aia gaina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Liberrr):

rolling on the floor. nu stiam ca numai un baiat trebuie sa inceapa o conversatie, si numai un baiat trebuie sa aduca subiecte. atunci mai bine ar vorbii singur, daca "ea" care o fi, nu face nimic decat sa astepta pomana, nu crezi?