| razvan8423 a întrebat:

De cateva zile m-am despartit de prietena din cauza mea pentru ca sunt posesiv in sensul ca in momentul cand nu-mi raspundea la telefon fie mai insistam de 2, 3 cu telefoanele, fie reactionam urat cu mesaje, iar picatura ce a umplut paharul a fost faptul ca am mers undeva sa o urmaresc si m-a prins. Stiu ca am facut ce nu trebuia, iar in perioada urmatoare de cateva luni vreau sa-mi corectez acest comprtament, dupa care sa o recuceresc. Tot ce doresc sunt niste sfaturi despre cum as putea face sa o recuceresc si daca ar mai fi sanse sa reusesc asta?

Răspuns Câştigător
| Cleopa a răspuns:

Vrei sa-ti corectezi comportamentul? daca ar fi scris prietena ta mesajul in sensul ei, adica sa spuna ca s-a despartit de prietenul ei din cauza ca el e posesiv si ca el o cauta si vrea sa se impace cu ea, iar ea nu stie ce sa fac, i-as fi raspuns: cel mai bine ar fi sa nu te mai impaci cu el pentru ca barbatii se schimba foarte greu si de ce sa suferi tu din cauza posesivitatii lui? daca vrea pe cineva careia sa ii spuna ce sa fac, atunci sa-si ia un animal de companie dresat si sa-i dea comenzi. lumea e plina de barbati posesivi, dar si de barbati care stiu sa te respecte, asa ca da-i lui pace sa traiasca cu ideile lui tampite, iar tu cintinua-ti viata fara el! acum cred ca ai inteles ca daca chiar vrei sa te impaci cu ea va trebui sa lasi posesivitatea la o parte. nu iti mai spun complet ca te urasc pentru ca esti un barbat posesiv; o sa incerc sa te ajut totusi. ce trebuie sa faci e sa o cauti, sa iti ceri scuze, sa ii spui ca ai de gand sa te schimbi( lucru pe care o sa si incerci sa-l faci) si ca daca ea nu va vedea ca te-ai schimbat cu adevarat atunci tu vei respecta orice decizie va lua ea in legatura cu relatia voastra. succes

8 răspunsuri:
| Florinapopica a răspuns:

Hei Razvan! Nu ai cum sa o recuceresti. Mergi la ea si ii spui: vreau sa vezi ca m-am schimbat, nu mai sunt ce am fost si vreau sa imi mai oferi o sansa! Daca ti-o va da inseamna ca tine la tine daca nu....life goes on happy

| December a răspuns:

Dificil de prognozat. Depinde cat de mult tinea ea la tine. Si mai trebuie sa nu-si gaseasca pe altul in timpul asta. Poti sa incerci vorbesti cu ea, sa-i spui ca ai gresit ( dar sa nu insisti din prima). Daca nu vrea sa te vada, poti sa-i trimiti un buchet de flori cu un biletel/mesaj, o cutie de bomboane de ciocolata etc. Poti sa gasesti tu cevawinking. Daca sti ca i plac anumite lucruri sau isi doreste ceva anume poti sa-i iei. In fine, ai variante. Cea mai buna ar ramane comunicarea! Dar si micile atentii si gesturi conteaza foarte mult. Bafta!

| neutrino a răspuns:

Ai avea sanse numai daca fata e proasta. Ea isi doreste un prieten, nu un stapan. Acum se pune intrebarea: daca reusesti, tu ti-ai dori sa mergi mai departe alaturi de o fata proasta?

| h3r a răspuns:

Buna.
Sanse sunt.
Nu e nimic posesiv in a incerca sa dai de persoana iubita. Greseala ta se afla in mesajele respective. De ce ai facut asta? Cand puteai sa astepti sa-ti dea un raspuns, te suna ea cu siguranta. Iar daca nu o facea si te lasa asa, reactionand ea urat, atunci da. ai tot dreptul sa te enervezi.
De ce ai urmarit-o? Stiind ca daca o sa te prinda, va iesi urat.
Cat despre telefon, se intampla des sa nu-ti raspunda? Ea ar trebui sa aprecieze ca o cauti si ca insisti sa dai de ea. Mi se pare normal, mai putin faza cu mesajele urate.
Poate, daca ne gandim bine, altii tanjesc de la un telefon "insistent" din partea persoanei iubite.
Si totusi, atunci cand simti ceva in neregula cu voi, de ce nu vorbesti cu ea? De ce o urmaresti, facand-o sa se simta prost.
Sper ca o cauti in momentul asta si ca nu astepti sa dea ea vreun semn! Caut-o si cere-i iertare. Ai rabdare cu ea, e posibil sa reactioneze urat prima data.
Daca te iubeste cu adevarat o sa te ierte! happy

Take care.

| mona a răspuns:

Dovedeste-i ca ti-ai schimbat comportamentul si posibil sa mai ai vreo sansa sa fi cu ea

| b3bitsa a răspuns:

Din ceea ce spui imi dau seama ca o iubesti. Incearca sa vorbesti cu ea, si sa-i spui ca ai facut asta din gelozie. Poti sa-i faci ceva surprize sa o mai imbunezi. Apropo, eu zic sa nu iei in seama raspunsul lui *neutrino*, el nu are de unde s-o cunoasca. Succes happy

| razvan8423 explică:

Multumesc pentru sfaturi o sa tin cont de ele.

| Cleopa a răspuns (pentru Cleopa):

Pe bune? chiar mi-ai dat funda? nici nu ma gandeam ca o sa iei in considerare raspunsul meu la cat de sincera am fost