| Kalibi13 a întrebat:

Bună, de curând mi. Am început viata sexuala și am făcut neprotejata, și el zice ca nu a lăsat în mine dar tot îmi este frica sa nu fi rămas însărcinata ciclul nu îmi vine regulat și nici nu îmi venea, am făcut de 2 ori în timp ce eram pe ciclu și acum cred ca am burta pentru ca e mai mare și cam rotunda, mai țin și faptul ca nu a ejaculat în mine deloc și nici la mine în gura. Facem sex de multe ori. Iar eu uneori fac infecții sau ma răcesc jos dar asta din cauza frigului sau ca stau jos pe rece, nu vreau sa merg la ginecolog
Va rog o părere

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Când el ejaculează în vagin şi tu vei simții, şi numai așa poți rămâne gravidă.
Dacă știi că ești sensibilă evită să mai stai pe jos, eventual folosește o bluză, sau orice material ce izolează termic, asta ca să eviți răcelile în zona intimă.
Pentru constipaţie sunt ceaiuri laxative de exemplu, sau alimente ce elimină constipația.Asta nu e ceva grav.
Cu ciclul neregulat, asta depinde și de ritmul tău biologic, dar în acest caz ar trebui să consulți un ginecolog.

9 răspunsuri:
| Kalibi13 explică:

Ciclul meu este neregulat și sunt foarte speriata, țin sa menționez ca am 17 ani

| Kalibi13 explică:

Și uneori când stau jos parca simt cum mișcă ce va, menționez fără rușine și ca nu am făcut treaba mare de câteva zile și ma gândesc ca sunt constipata sau balonata dar mie foarte frica

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat niciodata in tine, nu poti sa ramai gravida.

| DeyCj a răspuns (pentru Kalibi13):

Burtica mai mare poate fi de la balonare happy. Recomand un ceai laxativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza faptului ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, in astfel de conditii nu se poate face o analiza obiectiva in privinta stabilirii posibilei perioade fertile a ciclului menstrual.
Pe baza afirmatiei tale, conform careia ti-ai inceput viata sexuala recent/cu putin timp in urma, se poate aprecia si afirma ca in acest caz este cu totul imposibil ca burtica ta sa fi devenit ''mai mare si cam rotunda'' din cauza unei sarcini formate si instalate in uter, din simplul motiv ca aceasta crestere a burticii se poduce in cazul femeilor insarcinate numai dupa ce sarcina a ajuns in a 4-a, 5-a luna de evolutie. Ceea ce NU poate fi si in cazul tau.
De asemenea ai mai mentionat si faptul ca : ''am făcut (sex) de 2 ori în timp ce eram pe ciclu'' si avand in vedere si afirmatia : ''el zice ca nu a lasat in mine'', pe baza acestor 2 informatii se poate emite concluzia conform careia in aceste conditii formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA in proportie de peste 95%
O analiza mult mai obiectiva se putea efectua numai in cazul in care ai fi oferit toate datele si informatiile precise privind toata activitatea ta sexuala, cum ar fi :
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- data/zilele in care au fost intretinute toate contactele sexuale
Femeile care destul de des intampina destul de multe probleme cu sanatatea aparatului reproducator cat si a ''pasaricii'' ar trebui sa se prezinte anual cel putin o data, la consultatia ginecologica daca doresc si intentioneaza ca vreodata in viitor sa devina mame. Multa sanatate

| Roxana00568 a răspuns:

Nu mai faceți neprotejat. De fiecare data când faceti neprotejat exista un anumit risc.

| darrio2007 a răspuns:

Daca era in gura nu mai intrebai aici. Nu tii deloc la organismul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina, fiindca doar asa poti afla daca esti sau nu gravida!
Iar pe viitor, fa sex numai cu prezervativ pentru ca risti sa ramai gravida, nestiind cand esti in perioada fertila sau nu.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina exista mereu daca o faceti neprotejat
Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!