| Elena20051 a întrebat:

Buna dimineața tuturor rog seriozitate pentru ca sunt foarte speriata, am 19 ani ieri am avut un contact sexual și am luat pastila Postinor iar azi am facut o din nou, își mai face efectul pastila?

8 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Maine faci iar tot la fel?

Da, pastila isi face efectul

| Elena20051 explică (pentru Robert2526):

Multumesc frumos!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu, nu te mai protejeaza dupa ce ai luat-o.
Citeste si tu prospectul:
"Postinor-1 poate preveni sarcina numai dacă îl luaţi în primele 72 de ore după un contact sexual neprotejat. Nu are efect dacă sunteţi deja gravidă. Dacă aveţi un alt contact sexual neprotejat după ce luaţi Postinor-1 (de asemenea, dacă acesta are loc în timpul aceluiași ciclu menstrual), comprimatul nu își va exercita efectul contraceptiv și există, din nou, risc de a rămâne gravidă."

Tu nu ai auzit de protectie, de prezervativ? Iti distrugi sanatatea luand pastile cu hormoni.
Protejeaza-ti sanatatea folosind prezervativ. Te protejezi de sarcini nedorite si de BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu, nu te mai protejeaza dupa ce ai luat-o.
Citeste si tu prospectul:
"Postinor-1 poate preveni sarcina numai dacă îl luaţi în primele 72 de ore după un contact sexual neprotejat. Nu are efect dacă sunteţi deja gravidă. Dacă aveţi un alt contact sexual neprotejat după ce luaţi Postinor-1 (de asemenea, dacă acesta are loc în timpul aceluiași ciclu menstrual), comprimatul nu își va exercita efectul contraceptiv și există, din nou, risc de a rămâne gravidă."

Tu nu ai auzit de protectie, de prezervativ? Iti distrugi sanatatea luand pastile cu hormoni.
Protejeaza-ti sanatatea folosind prezervativ. Te protejezi de sarcini nedorite si de BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).

| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai dumnezeu stie...
Dar de prezervativ nu ati auzit?

| recedanila a răspuns:

Face efectul in timp, depende de organism

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai sa intelegem, te a luat panica ca ati facut sex neprotejat, ai luat bomba aia hormonala, esti citez "foarte speriata" si apoi ati zis sa o luati de la capat?