| ingerashhhh a întrebat:

Buna dragelor, iarasi eu cu ingrijorarea mea va deranjez. Am facut in total 4 teste de sarcina, toate pozitive, deja simt mai multe lucruri tipice sarcinii. Azi am fost la medicul meu ginecolog, care nici macar nu a vrut sa ma vada vaginal, a inceput sa ma puna la curent cu lucruri care deja le stiu ( ia acid folic, sa urmaresc scurgerile, in caz de sangerare sa chem salvarea etc etc). In fine, m-a chemat abia peste 3 saptamani. Cum sa stau eu asa fara sa stiu nimic inca 3 saptamani, macar daca ma controla...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O consultatie ginecologica nu iti spune nimic in cazul unei sarcini, ba chiar poate duce la avort spontan. Nu este recomandata. O ecografie acum este inutila, nu va vedea sarcina, deci nu are rost sa o faci. medicul tau are grija de tine, faptul ca tu vrei neaparat sa te supuna unei consultatii inutile si periculoase este problema ta personala. daca te-ar fi controlat, nu ti-ar fi spus absolut nimic in plus, absolut nici o informatie. iar daca pierdeai sarcina din cauza asta, l-ai fi acuzat ca ti-a facut rau. El a facut ce trebuie, dar tu nu esti multumita, sa stii ca este problema ta, lipsa ta de informare, neincrederea ta in medici. Nu stiu daca poti duce o sarcina la capat cu acest comportament, pana la urma tot o vei pune cumva in pericol nerespectand ce spune medicul si avand propriile pareri ciudate despre ce ar trebui facut.

| raluk27 a răspuns:

Mergi si la alt medic. Mi se părea normal sa iti faca un control macar de confirmare a sarcinii. Si eu sunt nemulțumită de unii medici. Platesti 150 lei pentru o consultatie, efectiv te tin 5 min in cabinet si nu iti spun mare lucru, sau iti spun dar nu pe intelesul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nidatia s-a produs in urma cu 7-10 zile, in acest moment sarcina se reduce la o simpla celula microscopica imposibil de a fi vizualiazata prin vreo metoda. Medicul ginecolog nu poate face nicio investigatie in acest moment deoarece nu exista schimbari majore in aceasta perioada a sarcinii deoarece embrionul este inca mic.Totusi poate sa apara o sensibilitate marita a sanilor, greata si in cazul anumitor femei se poate instaura o stare de oboseala pronuntata in aceasta a doua saptamana. Cel mai devreme un embrion poate fi vizualizat la inceputul sarcinii, in primele cinci saptamani, cu ajutorul ecografiei intravaginale.Pana in acel moment adica pana peste 3 saptamani, medicul ginecolog nu are ce alta investigatie sa-ti faca.

| ingerashhhh explică (pentru raluk27):

Exact asta mi s-a intamplat, am achitat 150 de lei pentru consultstie, a scris la calculator ca am facut 4 teste, ca iau acid folic si sa revin in 3 saptamani. A printat foaia, mi-a dat-o si atat.

| ingerashhhh explică (pentru corbulalbrosu):

Tocmai asta e, ca mi s-au marit sanii foarte tare, nu pot dormi in nici o poza, ma dor foarte tare, am mainile umflate, pucioarele umflate, capula doare zilnic, deci nu a atras atentia la nici un simptom.

| raluk27 a răspuns (pentru ingerashhhh):

Probabil a considerat ca sunt simptome normale pentru o sarcina. De fapt, nici nu prea avea ce sa-ti dea. Cum n-ai voie sa iei medicamente...