| anonima3826 a întrebat:

fetelor! A ramas cineva insarcinata sau se poate sa ramai in urma unui act sexual neprotejat daca nu ejaculeaza inauntru? Rog seriozitate, imi intarzie menstruatia de 9 zile si incep sa imi fac griji

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care intotdeauna a fost folosit cate un ovul nou inainte de fiecare contact sexual si ai respectat instructiunile de folosire intrutotul si daca sperma nu a fost ejaculata in vagin chiar daca acest lucru era posibil, se poate afirma fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in astfel de conditii devine practic imposibila. In acest caz lipsa menstruatiei se poate datora exclusiv ciclului neregulat. In astfel de situatii este indicat sa fii consultata atat de un medic endocrinolog cat si de un medic ginecolog pentru a se determina motivele care provoaca dereglarile hormonale si cel mai indicat tratament de urmat. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Fa-ti test de sarcina, se poate să rămâi însărcinată în anumite condiţii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns corect/potrivit la aceasta intrebare ar fi ca poate sa fie POSIBIL sa se formeze o sarcina chiar daca sperma nu a fost ejaculata in mod sigur/direct in vagin, avandu-se in vedere faptul ca in cazul baietilor tineri, le lipseste experienta sexuala necesara intretinerii unor contacte sexuale neprotejate garantate. Este consemnat/cunoscut faptul ca datorita excitatiei foarte intense ce apare in cazul primelor lor contacte sexuale in multe cazuri tinerii nu reusesc sa-si retina perfect ejacularea si astfel pe parcursul intretinerii contactului sexual, in mod involuntar pot sa "scape" cantitati foarte mici de sperma in vagin. Insa in destul de putine cazuri pornirea menstruatiei cu intarziere se datoreaza existentei unei sarcini, fiindca de regula de cele mai multe ori este vorba de dereglari hormonale care deregleaza ciclul menstrual si imprima caracteristica neplacuta si nedorita de neregularitate. In acest moment iti poti face un test de sarcina al carui rezultat va fi valid/valabil si iti va oferi raspunsul corect. Multa sanatate!

| anonima3826 explică (pentru corbulalbrosu):

Am folosit de fiecare data ovule contracept m, ar putea fi posibila o sarcina in acest caz?

| anonima3826 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!