| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Ieri am avut primul contact sexual (19 ani am). Prietenul meu a folosit prezervativ, nu m-a atins în zona aia fără protecție, sa zic, nu sunt în perioada fertila, însă în timpul actului nu am sângerat, ci după 30min. Ideea este ca astăzi este a 2a zi și încă am ușoare dureri de burta și... dacă ieri mi-a curs puțin sange, după care ceva galben și acum niste scurgeri maro, lichide.
Credeți că este normal sau sa se fi întâmplat ceva?

7 răspunsuri:
| StefanFlorea a răspuns:

Chiar dacă am doar 15 ani, zic ca pot sa ti spun câte ceva :), din ce vad eu nu prea e bine... mai ales a 2 a zi și dureri de burta. Citește aici mai bine tu : https://www.alpha-clinics.ro/......ct-sexual/

| AntonelaCK a răspuns (pentru StefanFlorea):

Da, dar fiind primul contact sexual, adică eram virgina sa zic asa... din ce știu sângerările sunt normale, însă nu știu de cele maronii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este absolut NORMAL sa existe acele dureri in zona abdominala inferioara, adica adiacenta zonei genitale fiindca in timpul actului sexual de dezvirginare muschii vaginului au fost intr-o anumita masura ''maltratati'' si din acest motiv in muschii vaginului se instaleaza febra musculara dar si in muschii din imediata apropiere adica cei ai uterului si a zonei pelviene. Starea de disconfort existenta in acest moment va dispare in decurs de circa 2-4 zile, timpul fiind in functie de durata si de intensitatea cu care a fost intretinut actul sexual. Sangerarea a aparut in momentul in care membrana himen s-a rupt si mai continua putin timp (cateva ore de obicei) pana in momentul in care rana se cicatrizeaza. Scurgerile amintite de tine reprezinta amestecul de secretie vaginala cu limfa si cantitatile mici de sangecare provin din leziunile aparute in urma ruperii himenului
Multa sanatate!

| StefanFlorea a răspuns (pentru AntonelaCK):

Pai depinde de fiecare fata, unele știu ca au himenul elastic, iar sângerarea nu apare, dar totuși sângerarea trebuia sa apară în timpul contactului sexual, a 2 a zi mi se pare prea târziu, durerile de burta ce rost își aveau aici?

| Floridori a răspuns:

Atat durerea cat si disconfortul si sangerarile usoare sunt normale din moment ce posibil sa se fi rupt himenul (asta daca era inca intact) si s-au produs microleziuni la nivelul fibrelor musculare ale musculaturii vaginului, musculatura ce a fost fortata, chiar daca actul sexual a fost unul tandru, poate.
Acest disconfort dureaza in mod normal cateva zile, dar depinde de fiecare organism in parte si de desfasurarea actului sexual daca "cateva zile" inseamna 3 sau 6, de exemplu.
Cat despre sangele maroniu, este sange oxidat si nu reprezinta motiv de ingrijorare niciodata, cu exceptia cazurilor in care secretia respectiva are miros urat.
Daca secretiile tale nu prezinta culoare modificata (in afara de cea maronie prezenta acum si care mai poate fi prezenta la inceputul sau sfarsitul sangerarii menstruale si cele normale:alb sau transparent), textura modificata (de exemplu branzoasa, spumoasa, cocoloase etc.) si nu prezinta miros urat, nu ai motive sa iti faci griji.Organismul tau reactioneaza normal la acest proces.
Numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal.
Secretia maronie este sangele oxidat care se scurge afara, din vagin.
Durerile sunt normale, dupa prima penetrare si posibil sa mai apara la urmataorele 2-3 partide.

Răspuns utilizator avertizat