| Dearscorpion a întrebat:

Imi intirzie menstruatia cu deja 2 saptamini, am facut un test de sarcina dar mi-a dat negativ. Care ar putea fi motivul?

6 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Poate fi sarcină dar să fi făcut testul prea devreme și de asta să fi ieșit fals negativ. Dacă l-ai făcut la 21 de zile de la contactul sexual neprotejat atunci posibilitatea să fie sarcină este foarte mică.
Se întâmplă uneori să nu ai menstruație într-o lună, de obicei de cauză hormonală, dar sunt și alte cauze, efort excesiv, epuizare, stres. Dacă se înâmplă să nu vină 4-6 luni la rând e cazul să mergi la un medic ginecolog, poate fi o problemă ginecologică sau endocrinologică. În cazul tău nu e o problemă prea mare, dacă luna vitoare menstuația o să vină ca de obicei totul e în regulă.

| oanard174 a răspuns:

Si mie imi intarzie mereu,poate nu este regulata inca,cu timpul o sa se reguleze, oricum nu e rau daca iti mai faci un test, pentru linistea ta.

| NesScaFe a răspuns:

Poate ai un bebe laughing
glumeam ascult-o pe oanard174 daca nu e adev creca sunteti aman2 insarcinate laughing
glumeam

| papusikk a răspuns:

Si mie misa intamplat si am fost la medic mi-a zis ca am dereglari hormonale...dar mai bine mai fa inca un test de sarcina pentru ca poate a iesit gresit primul rezultat se inampla foarte rar dar...

| raspunz a răspuns (pentru oanard174):

Bună, dacă întârzie de obicei e posibil să fie un ciclu menstrual cu durată mai lungă. Poate avea până în 35 de zile chiar, dar dacă menstruația vine cam la același interval în fiecare lună (sunt acceptate diferențe de câteva zile) atunci e totul ok.

| raspunz a răspuns (pentru papusikk):

Când există o dereglare hormonală cu cicluri neregulate, medicul poate recomanda tratament cu anticoncepționale timp de câteva luni, 3-4, tratament care are rolul de a regla ritmul de secreție hormonală la 28 de zile, și care se poate menține și după în scop conraceptiv, dacă pacienta dorește asta.
Numai bine!