| Crinutaa123 a întrebat:

In dimineața asta când am mers la baie, am avut foarte mult mucus, m-am șters pana nu mai era deloc si după am observat niste sânge. Dar nu mult, nu pete si era o culoare deschisă. Care ar fi cauza? Am avut 2 menstruații după contactul sexual. Am sânii moi, am senzația ca ma dor sfârcurile. Nu am grețuri si alte simptome. Si am facut si un test de sarcina si a ieșit negativ. Dar nu stiu din ce cauza a apărut sângele ala.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este vorba de mucusul cervical care este produs de glandele existente in colul uterin care se activeaza in zilele aferente perioadei fertile a ciclului menstrual care s-a suprapus peste secretie vaginala normala. In cazuri foarte rare in momentul in care se produce ovulatia, poate sa apare o sangerare minora cauzata de ruperea suprafetei foliculului ovarian in momentul expulzarii ovulului. Deci s-ar putea ca in acest moment sa fii exact in perioada de ovulatie a actualului ciclu menstrual si din acest motiv sa ai starile normale acestui stadiu al ciclului menstrual. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Crinutaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca am avut menstruația luna asta pe 17 si ciclul menstrual e de 25 de zile. Când ar trebui sa imi vina următorul si când nu cred ca sunt in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Crinutaa123):

Numai in situatia in care ciclul tau menstrual are mereu lungimea de 25 de zile, poate fi considerat un ciclu REGULAT. Intr-o astfel de situatie ovulatia se produce in a 11-a zi a ciclului (25 - 14 = 11), deci in mod concret in actualul ciclu menstrual, ovulul va fi expulzat din folicului ovarian in data de 28 februarie. Reiese ca perioada fertila a inceput in data de 24 februarie si se va termina in 1(2) martie urmand ca menstruatia sa inceapa in data de 15 martie, bineinteles daca nu se formeaza o sarcina in urmatoarele 2-3 zile si daca ciclul este intr-adevar REGULAT si cu o perioada constanta de 25 de zile. In orice alta situatie sau daca se schimba conditiile, intregul calcul prezentat devine fals/eronat/gresit. Multa sanatate!

| Crinutaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai mie in luna Ianuarie mi-a întârziat 3 zile. După in luna Februarie mi-a venit exact la data calculata. Fix peste 25 de zile. In Ianuarie am avut menstruație pe 23 si in Februarie pe 17. De fiecare data imi vine cu 6 zile mai devreme. Mucusul e ca un fel de apa. Contactul a fost cu 7 zile înainte de ovulatie. Si fără ejaculare in vagin. Nu stiu ce sa mai zic. Probabil ar trebui sa mai fac un test sa ma conving.