| Andir23 a întrebat:

Buna, ma numesc Andra am 18 ani si părinții mei sunt foarte exigenți cu începere vietii sexuale, iar de curând am facut-o cu prietenul meu. Suntem impreuna de doi ani si imi este foarte frica sa nu fi rămas însărcinată, nu am folosit prezervativ dar tot ce am facut nu a durat nici un minut. A introdus-o putin cate putin si mi-a curs putin sange, m-am speriat și nu am facut nimic. Va rog ajutati-ma, sunt foarte speriată, nu a durat nici un minut tot ce s-a intamplat. Va multumesc pentru intelegere!

24 răspunsuri:
| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Depinde in primul rand daca el a ejaculat sau nu inauntru. Normal ar trebui sa fi in regula

| Andir23 explică (pentru Tudose_Alexandru_Bogdan_1977):

Nu a ejaculat, dar am auzit de un lichid care conține spermatozoizi, de asta imi este frica ca toata treaba nu a durat nici un minut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Durata actului sexual nu este o metoda de contraceptie. Prezervativul este o metoda de contraceptie.

Cat despre o sarcina, doar voi stiti daca a exista ejaculare, daca erai in perioada fertila samd.

| Helpme99 a răspuns:

Nu ramai, stai linistita

| Freya1 a răspuns:

Nu esti gravida.
Nu ai de ce sa te speri, si de acum folositi prezervativ cand mai faceti.Si poate chiar si tu sa iei anticonceptionale doar ca ai grija unde le pui daca nu vrei sa stie a tai.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Andir23):

Cum adica "dar am auzit de un lichid care contine spermatozoizi"?
Ai 18 ani si nu stii ce este sperma? Caci nu iti inteleg exprimarea.

Si este total vina ta.
Parintii vor sa te apere de prostia infinita ce ia fiinta imediat cum actul sexual incepe.
Sper ca intr-o zi sa iti dai si tu seama ca asta este viata reala si ca din cauza unor astfel de mofturi ale copiilor (in special viata sexuala; copii) se castiga conflicte... care degenereaza... si se ajunge la pierderea totala sau partiala a contactului cu familia. Nu vorbesc si de cazurile in care fata ramane singura, de tatal copilului despartita si cu conflicte cu familia (si intre membrii familiei).

Ce vrei sa demonstrezi prin ce ai facut?

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Acel lichid este precum adica lichidul dinaintea ejacularii, poate contine intr-adevar dar nu e acelasi lucru cu sperma, asteapta doua saptamani si fa-ti un test de sarcina sa fii sigura

| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai fi ajuns in situatia ta actuala daca ai fi procedat rational. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in 1-a/o singura zi, sau in toate cele 4-5 zile care apartin perioadei fertile a ciclului menstrual. Aceste zile ''fertile'' sunt situate de obicei dupa cea de-a 10-a zi a ciclului, numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii (la un ciclu de 28-30 de zile). Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare privind ciclul tau menstrual cum ar fi : data la care a inceput ultima menstruatie, data intretinerii sexului si tipul ciclului menstrual, adica daca acesta este REGULAT sau NEREGULAT, formularea unui raspuns cert, catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest caz. Daca ai fi stiut/cunoscut chiar si aceste minime informatii/cateva lucruri.in acest moment ai fi fost scutita de teama si ingrijorarea care te ''ingrozeste'' in acest moment. Multa sanatate!

| Adrair a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ultima dată mi-a venit în aprilie pe 22, este neregulat si am facut o pe 21mai, va multumesc mult

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adrair):

Probabilitatea ca cea de-a 30-a zi a ciclului menstrual sa faca parte/sa corespunda uneia dintre zilele perioadei fertile se poate aprecia ca fiind posibila insa foarte mica. Intro astfel de situatie ciclul menstrual ar trebui sa aiba lungimea de circa 45-48 de zile, astfel ca apare intrebarea daca ciclurile menstruale anterioare au avut asemenea lungimi, fiindca doar in acel caz ar putea exista o minima posibilitate de a se produce o sarcina in astfel de conditii.

| Adrair a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am avut asemenea lungimi decat 33 37 29 intre cicluri

| Adrair a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am o asemenea lungime, Am de 29 33 37. Va multumesc din suflet!

| Holiday a răspuns:

Parintii tai, in loc sa fie "exigenti", mai bine te-ar fi invatat ce trebuie sa faci pentru a nu avea surprize legate de viata sexuala.
Probabilitatea sa fii insarcinata in situatia data, tind catre zero. Asa ca nu prea ai de ce iti face griji.
Daca ai o relatie stabila poti merge la un medic ginecolog sa-ti recomande anticonceptionale. Ajuta si la reglarea ciclului menstrual. Si asa rezolvi doua probleme.
Have fun!

| Holiday a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Sper ca intr-o zi sa iti dai si tu seama ca asta este viata reala si ca din cauza unor astfel de mofturi ale copiilor..."

Eeee...ooo! Unde vezi vreun copil aici? Are 18 ani, unde vezi problema ca si-a inceput viata sexuala?!
Singura discutie este despre faptul ca trebuie sa fie informata pentru a nu avea surprize neplacute. Iar asta ar trebui sa fie si datoria parintilor. Dar din pacate, sunt unii, care in loc de asta fac ca toate alea cand aud de sex...Romania, sec XXI, ce puii mei...

| Adrair a răspuns (pentru Holiday):

Iti multumesc mult pentru sfat, mai linistit ca nu stiam ce sa mai fac, multumesc din suflet

| LPCTSTR a răspuns (pentru Holiday):

Dragul/draga mea, nu trrbuie sa mentionez toate sensurile cuvintelor folosite, nu?
Ma refeream la "copii" din perspectiva parintilor (deoarece pentru parinti toti suntem copii lor indiferent de varsta).

| Holiday a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Ma refeream la "copii" din perspectiva parintilor (deoarece pentru parinti toti suntem copii lor indiferent de varsta)."

Una din greselile frecvente ale parintilor, sa isi trateze copiii ca pe niste copiii, chiar daca ei sunt deja adolescenti sau chiar maturi.
Faptul ca sunt copiii lor nu inseamna ca trebuie sa-si bage nasul la infinit in ceea ce fac/nu fac ei, sau sa le impuna de multe ori niste lucruri care pur si simplu nu se potrivesc cu copiii lor.
Ideea e simpla: ai copil, trateaza-l ca pe un copil cat e copil, ca pe un adolescent cat e adolescent si ca pe un om matur cand e matur. Iar toate perioadele astea ar trebui intelese si acceptate atunci cand sunt, nu considerate dupa bunul plac sau mintea parintilor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Holiday):

Dragul/draga mea, eu mi-am spus parerea.
Ca tu crezi ca dupa 18 ani esti un/o rebel/a si nu mai ai nevoie de ei, este problema ta, nimeni nu iti spune ce sa faci cu viata ta...
Dar cu parinti exigenti nu te pui.

Si... Chiar este nevoie de citarea propozitiei/ideii? Nu poti trece la subiect? Pe TPU nu suntem la examen unde sa argumentam imediat dupa ce amintim secventa, poti scrie raspunsul fara a-ti mai pierde deja pretiosul timp dand Copy&Paste de fiecare data (sa nu-mi intelegi gresit exprimarea: nu iti pierde timpul citand).

| Holiday a răspuns (pentru LPCTSTR):

N-ai inteles nimic, las-o asa. Referitor la copy/paste, dupa cum vezi era necesar sa iti arat la ce parte din ce ai zis ma refer. Dar cum am zis, chiar si asa, tot degeaba...

In rest, ce naiba are sexul la 18 ani cu a fi rebel?!
Si tocmai, cu cei care au impresia ca trebuie sa faci doar ce cred ei ca e bine trebuie sa te pui. Cu ceilalti intotdeauna poti avea o discutie constructiva si pot intelege dorintele si nevoile tale, chiar daca lor nu li se potrivesc.

| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani, odata ce ai luat decizia sa ai sex fara sa-ti informezi parintii, ca nu mai este nevoide consimtamantul lor, odata ce esti majora, nu vad de unde ar putea apare aceasta frica, odata ce ai acceptat de buna voie si nesilita de nimeni sa faci sex.
SExul fara prezervativ il faci pe propria-ti raspundere si daca nu-ti este frica de o sarcina nedorita sau de o boala cu transmitere sexuala, mai ales daca el obisnuieste sa faca sex fara prezervativ si cu altele, atunci te supui la un risc din inconstienta.
Din pacate, acum nu te putem ajuta cu nimic, sexul s-a produs, penetrarea vaginala s-a produs, iar tu suferi consecintele faptelor tale.
Fa un testd e sarcinaDUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si vei vedea daca esti ori nu insarcinata.
Atentie, orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ fiind facut in eroare, chiar daca esti insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si a ejaculat in vagin, este posibil sa fi ramas gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| KevinLevin a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu mai copia mă lasa link direct de la site laughing

| PFlorin16 a răspuns:

Pff nu ai nimic