| KarynAlexandra278 a întrebat:

Ma numesc Karin si am 16 ani. As vrea sa va cer sfatul intr-o problema. Pana acum doi ani am fost o fata destul de obisniuta adica nu prea atrageam privirile baietilor ci doar a iubitului meu. Si sincer nu eram nici eu asa vorbareata si comunicativa vorbeam cu lumea dar nu prea faceam glume ca alte fete si nici nu stateam in preajma baietilor ca prietenele mele, cu singurii baieti cu care vorbeam mai mult erau iubitul meu Alex si prietenul meu cel mai bun Vlad pe care il cunosc de cand aveam 5 ani. Dar de 1 an si jumatate m-am schimbat mult sincer nici eu nu stiu din ce motiv dar de cand m-am schimbat toata lumea ma priveste diferit si imi face complimente, pentru ca nu doar comportamentul l-am schimbat ci si infatisarea, ma imbrac si eu ca o fata pentru ca inainte ma inbrcam mai baieteste. Si de cand m-am schimbat multi baieti se uita dupa mine incluzandu-l si pe Vlad, dar Alex nu e gelos pe ceilalti baieti doar pe Vlad si de aici incepe problema mea pentru ca de cand cu schimbarea mea pretenii mei si Alex spun ca Vlad si-a schimbat comportamentul fata de mine dar eu nu stiu ce sa cred, sincer si eu am obesrvat niste lucruri, adica tot timpul ma striga "frumoas-o " cu orice ocazie ma ia in brate si ma tine de mana dar asta facea si inainte. Alex e foarte gelos chiar daca eu ii explic ca asta se intampla si inainte el nu si nu ca Vlad ma place dar eu nu stiu cum sa ii explic ca e doar un prieten apropiat si ata. Ce sa fac sa ii demonstrez ca Vlad e ca un frate si nu mai mult?

Răspuns Câştigător
| MissLilith a răspuns:

Mi-ai adus aminte de Înger Sălbatic, dar să nu înţelegi ca sunt fană telenovele acum. Hai să-mi dau şi eu cu părerea pe situaţia care îţi ridică semne de întrebare.
Gelozia este mai mult problema celui care o are. Eu zic că e bine că a aparut situaţia asta şi zic să te faci şi mai frumoasă. Sau poate ar trebui să te faci băieţoaică din nou, fă cum simţi... Cam am sentimentul că Alex va deveni cu atât mai posesiv cu cât vei fi mai frumoasă şi Vlad cu atât mai afectuos. Aşa sunt băieţii, cu cât îi atragi mai tare cu atât sunt mai disperaţi. Pentru tine e ceva nou, până acum nu te vedeau hot, dar ce trăieşti tu acum e doar normalitatea manifestată în toată splendoarea ei.
Tu zici că Vlad aşa era şi înainte – poate ai dreptate, limita e prea fină să zici cu siguranţă! Poate nici el nu ştie sigur. Dar faptul că tu susţii sus şi tare că Vlad e exact ca înainte şi vrei să crezi că e exact ca înainte spune ceva despre ce îţi doreşti tu. Atenţie la ce simţi pentru Vlad - nu îti nega sentimentele şi dacă te simţi bine în braţele lui, stai cât mai mult acolo.

Un punct de vedere ar fi că gelozia şi posesivitatea sunt un semn al faptului că nu e vorba de iubire adevărată din partea celui care este gelos. Prezenţa lor într-o formă exteriorizată şi care impacteaza deja relaţia şi starea ta de spirit arată şi că Alex nu e dezvoltat, maturizat, desăvarşit ca om. De ce? Pentru că iubirea adevărată nu înseamnă să-i impui limite celuilalt în vreun fel, nu are legatura cu egoismul şi cu frica ta ca cealaltă persoana să nu fie mai apropiată de altcineva sau frica să nu se simtă bine cu altcineva, din contră, înseamnă să-i doreşti libertatea, fericirea, împlinirea tuturor dorinţelor independent de ce se întâmplă cu tine (chiar dacă cu tine s-ar putea întâmpla să pierzi chiar acea persoană). Deci, dacă chiar te iubeşte atunci vrea ce e mai bine pentru tine, vrea să te ştie fericită cu oricine, oriunde şi nu îţi impune limite egocentrice manifestate prin gelozie şi posesivitate. Iubirea cu ataşament nu e iubire adevarată. Ştiu că e imposibil să nu simţi ataşament, gelozie şi posesivitate, dar măcar din respect faţă de tine însuţi şi faţa de partener se impune să ne stăpânim tendinţele de genul acesta, trebuie să ne negăm pe noi înşine, să ne sacrificăm pentru celălalt în situaţia aceasta şi să oferim libertate celeilalte persoane – cu timpul doar, puţin câte puţin, putem ajunge să nu le mai simţim. Atitudinea faţă de fiinţa pe care o iubeşti cu adevărat este una în care o admiri si ţi-e frică să nu tulburi prin răutatea şi nevoile tale integritatea, interioritatea, secunda de viaţa pe care o are pe pământ – ori nesimţirile astea pe care le fac unii bărbaţi partenerelor lor din egoism sunt exact inversul acestei viziuni. De asta spun ca nu este evoluat ca persoana. Să nu mai zic că multe fete chiar considera gelozia o calitate la un bărbat. Regula de aur e că nu impui nimănui nimic.

Din pacate nu ştiu cum să-l faci să înţeleagă, după cum vezi ţine de el insuşi şi de cât de educat e. Poate ai putea să-i arăţi întrebarea ta şi raspunsul meu? Dacă înţelege şi lasă de la el, CU TIMPUL, va reuşi să scape de demonii ăştia. Oricum, să-l educi şi tu, şi asta se poate doar prin exemplu propriu. Altfel nu văd cum să rezolvi cu adevărat situaţia rămânând cu el. Te pup.

8 răspunsuri:
| mat31new a răspuns:

E timpul pentru o noua schimbare.

| Alisse a răspuns:

Totusi cred ca ar trebui sa te pui in locul iubitului tau.e gelos pe buna dreptate adica chiar daca tu nu il placi pe Alex dar daca ai observat si tu ca incepe sa te placa atunci ar trebui sa e indepartezi de el putin fiindca iti afecteaza relatia cu iubitul si asta nu inseamna ca nu puteti fi prieteni dar nu ii mai permite sa te prinda de mana si alte chestii.

| Alisse a răspuns (pentru Alisse):

Sa te*

| Cyanite a răspuns:

Tu tii la amandoi mult, nu? Daca Alex nu poate face diferenta dintre " iubit" si "cel mai bun prieten", nu incerca sa-i mai dai explicatii. Daca te iubeste cu adevarat, intelege astfel de lucruri. Doar nu ai incercat sa-l faci gelos. Las-o mai moale cu Alex un timp.

| KarynAlexandra278 explică (pentru Alisse):

In primul rand :eu nu cred ca ma place Vlad, eu stiu ca relatia dintre mine si Vlad e o frumoasa relatie de prietenie si nimic mai mult insa nu stiu cum s-ai explic lui Alex. In al doilea rand : Vlad a fos mai afectos cu mine tot timpus si pana acum ceva timp pe Alex nu il deranja deloc dar de ceva timp s-a schimbat, pentru ca el nu era deloc gelos.

| KarynAlexandra278 explică (pentru Cyanite):

Eu il iubesc pe Alex dar tin foarte mult si la Vlad si niciodata nu as incerca sa il fac pe Alex gelos si daca as face-o nu l-as face gelos cu Vlad. Nu vreau sa ma despart de Alex, vreau sa ii explic intr-un mod ca Vlad mi-e ca un frate dar nu stiu cum

| Alisse a răspuns (pentru KarynAlexandra278):

Poi dupa cum ai spus a observat si el dar si prietenii tai ca Vlad se comporta altfel inseamna ca e ceva la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt! evouluam toti, nu alerga dupa doi iepuri ca nu prinzi nici unul, tu l-ai avut iubit, pana acum, pe Alex, da? pune-te in locului si vezi ce ai simti daca ai vede cele povestite de tine, eu zic sa stai de vorba cu amadoi, e cel mai bine sa fiti toti 3 de fata si sa-i spui lui Vlad ca pentru el ai semntimente ca si pentru un frate iar Alex este iubitl tau, asa o sa inteleaga Vlad sa se potoleasca si ai sa-i potolesti si gelozia iubitului tau si o sa aiba si mai multa incredre in tine ( gelozia strica relatia, gelozia trebuie sa existe doar 5% ). Succes!