| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna nu mai stiu ce sa fac ajutati-ma va rog... o prietena de-a mea a ramas insarcinata si vrea sa faca avort cum sa o conving sa se razgandeasca am facut si imposibilul dar e hotarata plus ca mama ei stie si a inteles-o dar ea nu vrea sa tina copilul pentru ca abia s-a despartit de baiatul cu care a stat 3 ani... ce sa ii mai spun? Mi-e frica mie pentru ea

Răspuns Câştigător
| marius7292 a răspuns:

Arata-i asta...Scrisoarea unui bebelus catre mama sa:
Buna mami, ce mai faci? Eu sunt foarte bine, multumesc lui Dumnezeu. Au trecut doar cateva zile de cand m-ai conceput in burtica ta. Cu adevarat, nu as putea sa explic fericirea ce o simt pentru ca tu vei fi mamica mea. Alt lucru care ma umple de mandrie este sa vad dragostea prin care am fost conceput. Totul se pare ca ar vrea sa-mi spuna ca voi fi copilul cel... mai fericit din lume!

Mami, deja a trecut o luna de cand m-ai conceput si pot sa vad cum corpusorul meu incepe sa ia forma, eu stiu ca nu sunt atat de frumos ca tine, dar acorda-mi o sansa! Sunt foarte fericit! Dar este ceva care ma preocupa. In ultima vreme am observat ca sunt anumite ganduri ce se tot rotesc prin capul tau si nu ma lasa sa dorm, dar totul va fi bine, sigur acestea vor trece. Tu nu trebuie sa te framanti asa de tare

Mami, au trecut deja doua luni si jumatate, sunt foarte multumit cu noile mele manute, am o pofta teribila sa le folosesc pentru a ma juca. Mami, imi spui ce se intampla? Pentru ce trebuie sa plangi in toate noptile? De ce cand te intalnesti cu tata incepeti sa strigati unul la altul tot mai mult? Am facut ceva rau, v-am suparat cumva? Va rog, voi face tot ce-mi sta in putinta ca sa ma iubiti.

Au trecut deja trei luni, mami te vad foarte deprimata, nu stiu ce se intampla, nu stiu ce sa mai cred, sunt foarte confuz. Astazi de dimineata am fost la doctor si ne-a dat o programare pentru maine. Nu stiu pentru ce, eu ma simt foarte bine. Cumva te simti tu rau, mama?

Mami, s-a facut deja ziua, unde mergem? Ce se intampla, mami? Mami, nu te intinde, nu este inca ora de odihna, nu imi este inca somn, vreau sa continuu jucandu-ma cu manutele mele. Ah! Ce face tubul acesta in casuta mea? Este cumva o noua jucarie? Priveste! Hei, pentru ce vor sa absoarba casuta mea? Mami, piciorusul meu, incearca sa il smulga! Doamne, pentru ce l-a smuls? Ei nu vad ca ma ranesc? Nu vad ca sunt mult prea mic pentru a ma apara singurel? Mami! Asteptati, opriti-va! Asta este manuta mea! Mami, Apara-ma! Mami, Ajuta-ma! Spune-le sa se opreasca, iti jur ca de acum inainte ma voi purta frumos si nu iti voi mai da cu piciorusele. Cum este posibil ca un om sa poata face asa ceva cu mine? El cu siguranta mi-o va plati atunci cand voi fi mare si puternic. Au, mami! Deja nu mai pot suporta.Au mami! Mami ajuta-ma!

Mami, au trecut deja 17 ani din ziua cand eu am plecat si de aici de sus pot sa vad cum inca te mai doare pentru ca ai luat decizia aceea. Te rog, nu mai plange, adu-ti aminte ca te iubesc si ca voi fi aici asteptandu-te cu multe sarutari si imbratisari. Te iubesc mult!

Participa si tu in campania impotriva avortului, aratand lumii dragostea pe care Dumnezeu a pus-o in tine! Arata si altora aceasta prezentare si poate vei putea salva alte vieti!

11 răspunsuri:
| mikyandy97 a răspuns:

Spune-i ca din cauza asta o sa omoare un copil si ar fi mai bine sal creasca decat sa omoara un ingeras incearca orice dar nu cred ca o so poti convinge daca si mama ei a inteleso

| Rawwrr a răspuns:

Spene-i astfel :"De ce sa ucizi un suflet nevinovat? Tu crezi ac esti singura femeie care trece prin asa ceva? Nu, sa stii canusunt multe femei care sunt in aceiasi situatie, dar diferentae ca unele au suflet. Exista multi copii fara un tata.Esti tanara.In plus o sa ai un sufletel langa tine care o sa fie la rau sau la bine. Sper ca te-am ajutat! Succes!

| Prezidentul a răspuns:

Spune-i sa intrebe un preot daca este bine sa faci avort. Asta in cazul in care crede in Dumnezeu.
Funda?

| marius7292 a răspuns (pentru marius7292):

Se cam poriveste, merita citita toatahappy

| DNSK a răspuns (pentru marius7292):

Buh.la 23 de ani mi-au dat lacrimile.sa aiba dumnezeu grija de tine! f lacrimogen.f.mi-a zis mie cineva o data, k avortul e k si cum ai merge pe strada si ai impusca oameni! aleator! ala da, ala nu, ala da, ala nu! frumoasa scrisoarea dar dureroasa rau. ai grija si numa bine

| DNSK a răspuns:

Spune-i sa nu faca avort! pune-o sa citeasca scrisoarea lu marius! e crima, e sange din sangele ei, e un ingeras, de ce sa omori un suflet? daca face lucru asta da-i pace! uit-o! un om nu poate face asta, nu e considerat om, si mai mult mama. daca mama ei ar fi facut avort u nu mai postai intrebarea asta, k nu ar fi existat problema! arata-i pagina asta. fa-o sa se gandeasca bine! nu o lasa sa devina o criminala! ii si ala un suflet, si ei simt cand sunt omorati. uita-te la un avort! ii bate inima tare se trag tot mai inspre mama. sunt constienti k mor! e constient un porc cand il tai de craciun si zbiara cu 2 ore inainte sa fie taiat, da un om? s-a simtit bine cand si-a pus-o cu ala? toti sunteti smecheri si va laudati cu cat sex faceti, si la o chestie de genu fugiti k iepurii de responsabilitati! o generatie de tot rahatul sunteti! bafta!

| Andr3 a răspuns:

Daca ea si mama ei au luat deja aceste decizii poate ca nimic nu o va convinge sa renunte.Rog-o totusi sa citeasca scrisoarea lui Marius. Poate ca ea este speriata acum,nu stie cum se vor descurca, nu se simte pregatita pentru un copil si pentru o nastere, dispretuieste copilul pentru ca iubitul a parasit-o. spune-i insa sa nu se gandeasca asa.sa vada si partea frumoasa.acel copil este nevinovat ca ei nu au avut grija, este sange sin sangele ei, este o fiinta vie! plus ca pot aparea complicatii si ar putea sa nu mai poate face copii niciodata. Cati ani are? are peste 18? daca da eu zic sa il pastreze si sa mearga si la facultate ca apoi sa isi gaseasca un job bun. explica-i ca este unul dintre cele mai mari pacate si Dumnezeu, acolo sus, nu o va ierta niciodata

| axll a răspuns:

E decizia ei si tu ca o buna prietena va trebui sa o sustii. ii va fi foarte greu si cu si fara copil. sunt argumente pro si contra avortului. nu vreau sa intru in polemici, dar presupun ca e tanara. un copil ii va umple viata de regrete. atat ei cat si copilului care va trai fara tata. argumentul contra ar fi ca s-ar putea mai tarziu sa regrete ce a facut. cel mai bine e sa-i fi sprijin indiferent de decizia pe care o va lua.

| Catalin20078 a răspuns:

Eu zic sa-i respecti dorinta daca esti cu adeavarat prietena ei...

| XxBlueRosexX explică (pentru Andr3):

Are 17 ani mai mica ca mine cu 1 an

| XxBlueRosexX explică:

Va multumesc la toti, sa razgandit dupa ce a citit raspunsurile voastere...acum e si ea mai linistita, practic ii era frica de nastere de aia nu vroia sa tina ingerashul.