| haos1234 a întrebat:

Pe data de 15 februarie am luat pastila de a doua zi Escapelle, după care la o săptămână, pe 22 am inceput să am sângerări până în ziua de astăzi, 1 martie. Menstruația trebuie să îmi vină de la data de 4 martie. Menționez că am avut junghiuri la nivelul burții și că îmi curg și cheaguri, care de mult rămân pe prezervativ, la act sexual, ceea ce îl înspăimântă pe iubit. Mai menționez că sângele este foarte închis la culoare! Vă rog, vreau să știu dacă e panică! E prima dată când iau această pastilă de a doua zi! La farmacie mi s-a zis că probabil voi avea reacții adverse, cum ar fi: greață, senzație de vomă, dureri de cap. Nu mi s-a zis și de aceste sângerări de culoare închisă și cheaguri. Fundă celui mai explicit răspuns! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, femeile care au folosit pastila contraceptiva, constata ca dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data la care a fost administrata una dintre pastilele contraceptive : Escapelle, Postinor2, sau EllaOne, se produce o sangerare care poate fi cantitativ slaba de sange rosu la inceput iar pe urma maronie, care se manifesta de obicei pe durata a 1-2 zile, dar uneori (mai rar) se poate manifesta mai multe zile, uneori chiar hemoragic. Aceasta sangerarea in realitate este un efect advers, de aparare, prin care organismul femeii se lupta cu ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva care isi manifesta actiunea lor asupra organelor reproducatoare si impotriva efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut efectul/treaba asa cum considera multa lume. Confirmarea faptul ca efectul contraceptiv dorit s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind cert si sigur doar in momentul in care porneste menstruatia fiindca pana in acel moment, absolut nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. In cazul in care pornirea menstruatie intarzie sa se produca si trec mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. In cazul tau se poate aprecia/presupune ca sangerarea cu cheaguri reprezinta de fapt sangerarea menstruala care deja a pornit. Insa pentru informarea ta corecta trebuie sa stii pentru a fi pregatita, ca in lunile urmatoare ciclul tau menstrual este posibil sa fie grav/sever afectat si dereglat din cauza adevaratelor reactii adverse produse asupra activitatii hormonale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| haos1234 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc din suflet! Un răspuns foarte explicit care mi-a deslușit nedumerirea!

| Ely1234567 a răspuns:

Mergi la medic sa afli cauza